'
Читаєте зараз
Для Олімпіади-2024 влада Парижу вперше за 100 років відкриє Сену

Для Олімпіади-2024 влада Парижу вперше за 100 років відкриє Сену

Анастасія Бодюл
  • Паризьку річку закрили для купання у 1923 році: вона була настільки забруднена стічними водами.
  • На Олімпійських іграх плавці змагатимуться на відкритій воді, тож роботи на Сені йдуть швидкими темпами.
  • Для громадського користування пляжі запрацюють лише у 2025 році. 

На початку червня 2023 року вода вже відповідала нормам на 91%, тобто Сена цілком безпечна для людей. На відновлення річки пішло €1.4 млрд та багато часу: довелося внести зміни в слабку дренажну систему, стоки з якої потрапляли в річку.

Заборона розповідає про історичне відкриття раніше забрудненої водойми.


Плавання у Сені: коли дозволять

У столиці Франції тривають фінальні етапи з очищення головної річки міста. На Олімпійських іграх у 2024 році в Сені вперше за 100 років дозволять плавати: на відкритій воді проведуть змагання з тріатлону, паратріатлону та марафонського плавання, пише CNN.

«Зроблений на початку червня 2023 року аналіз показав чудові результати щодо дотримання європейських норм: річка відповідала стандартам на 91%. Роботи в рамках плану з очищення коштували €1.4 млрд і тривають уже багато років. На Іграх у Парижі спортсмени своїм прикладом нарешті прокладуть шлях до відродження водного дозвілля», — кажуть у мерії міста.

З 2025 року містяни зможуть купатися в трьох зонах для плавання: Брас-Марі, Брас-де-Гренель і Берсі. Ці місця будуть відзначені буями та понтонами, а на набережній встановлять приміщення з роздягальнями, душовими та скриньками для зберігання речей. В майбутньому ще близько 20 інших місць можуть стати пляжами.

Читати більше новин в Telegram
Місця на річці Сена, що будуть відкриті для купання. Зображення: BBC

Проте у річці досі буде заборонено рибалити. Зараз все ще триває відновлення екосистеми: вдалося повернути від 30 до 35 видів риб. Вони утворюють шар із правильного різновиду рослин: фільтрують воду, щоб зробити її ще прозорішою.

Закриття головної річки Парижу: чому сталось

У Сені заборонили плавати ще у 1923 році: промислові стоки зливали просто у водойму. Водне життя постраждало настільки, що в 1960 році у місті було зареєстровано всього три види риб. 

Забрудненню сприяла і єдина система дренажної інфраструктури ХІХ століття: вона об’єднувала побутові стоки з кухонь і туалетів з дощовими тунелями. Зазвичай ці води виходили у безпечному місці, але під час повеней система переповнювалась і надлишок доводилось зливати в Сену. Якби ці стоки не пропускали у річку, вони б поверталися в будинки людей.

Підземний резервуар для стічних вод у Парижі. Фото: BBC

Тепер для зберігання надлишкової води під час сильних дощів побудували спеціальний резервуар. Він завглибшки 34 м та завширшки 50 м: місткість водосховища розрахована на 20 олімпійських басейнів. Там вода зможе зберігатися протягом одного-двох днів, перш ніж система прийде в норму. Якщо в екстрених випадках стоки таки потраплятимуть у річку, місто тимчасово оголосить Сену непридатною для купання.

Раніше Заборона розповідала про технологію утилізації сонячних панелей, яку вперше у світі впровадили у Франції: потенційно шкідливі для довкілля пристрої переробляють на 99%.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій