Для захисту від балістики й гіперзвукових ракет РФ та Китаю: США запустили нову супутникову систему
- Агентство космічного розвитку США (SDA) кілька років працювало над розробкою багатошарової супутникової системи.
- PWSA передбачає групове розміщення військових космічних апаратів на низькій навколоземній орбіті.
- Більш вузьконаправлену технологію окремо створила SpaceX. Її, на відміну від PWSA, продаватимуть урядам інших держав.
Сполучені Штати вивели на орбіту перші 10 супутників, що увійдуть у систему Proliferated Warfighter Space Architecture. Технологія призначена суто для внутрішнього використання Пентагоном. Вона виконуватиме сім різноманітних функцій, одна з яких — своєчасне виявлення ворожих балістичних та гіперзвукових ракет.
Заборона розповідає про сучасну космічну систему, яку запускають у Штатах.
PWSA: що за програма
Агентство космічного розвитку США (SDA) кілька років працювало над розробкою багатошарової супутникової системи Proliferated Warfighter Space Architecture (PWSA). Вона замінить Національну оборонну космічну архітектуру (NDSA), яка є основною супутниковою системою Пентагону, пише Everyday Astronaut.
PWSA передбачає групове розміщення військових космічних апаратів на низькій навколоземній орбіті. Найімовірніше, всього буде сім рівнів, кожен з яких відповідатиме за певні завдання:
- передача даних — зв’язок між супутниками за допомогою лазерних променів. Так дані практично неможливо буде перехопити;
- відстеження ракет і інших повітряних загроз;
- battle management — відповідає за обробку на орбіті, що може зменшити больові точки, пов’язані з ретрансляцією даних;
- навігація — супутники зможуть передавати точні дані про місцезнаходження, навігацію та час;
- розвідка, спостереження та рекогностування;
- підтримка — інтеграція з існуючими наземними станціями в усьому світі, щоб інформація могла якомога швидше доставлятися скрізь, де вона потрібна;
- нові можливості — простір для розвитку нових космічних технологій.
«Кожен із них матиме потенційно зростаючі можливості, а кількість супутників збільшуватиметься. Очікується, що вони запускатимуться кожні два роки. Рівні заселяються супутниками шляхом ряду запусків (або польотів), залежно від обраної ракети та її вантажопідйомності», — пояснили у виданні.
Читати більше новин в TelegramTranche 0: SpaceX вивела у космос супутники SDA
Для створення супутників транспортного та відстежувального рівнів SDA, як зазначають у SpaceNews, уклало контракти з компаніями York Space Systems, SpaceX і Leidos. Перша розробила апарати для передачі даних, а дві інші — для виявлення ворожих балістичних та гіперзвукових ракет.
Компанія Ілона Маска також отримала замовлення на доставку цих супутників у космос у рамках місій Tranche. Таких траншів взагалі буде кілька, але усі виконуватиме SpaceX.
Перший запуск (Tranch 0) відбувся 2 квітня 2023 року: ракета Falcon 9 успішно доставила на орбіту 10 космічних приладів. Решту 18 супутників у рамках цієї ж місії мають відправити у космос в червні-2023.
Мета нульового траншу — перевірка роботи двох ключових рівнів. Випробування триватимуть кілька місяців. Особлива увага на фоні зростання загрози з боку РФ та потенційної загрози з боку Китаю приділятиметься супутникам для виявлення загроз.
«Рівень відстеження передбачається як глобальна мережа очей у небі, призначена для забезпечення захисту від російських і китайських балістичних і гіперзвукових ракет. Дані будуть надсилатися через оптичні канали на транспортний рівень. Це гарантує, що у разі виявлення загрози дані про місцезнаходження та траєкторію руху ракети можуть бути безпечно передані через космос до військових командних центрів», — пояснили принцип взаємодії рівнів у Space News.
Starshield і PWSA: чим відрізняються
SpaceX також працює над власною супутниковою системою Starshield, призначеною для військових цілей. Вона заснована на принципі роботи комерційних супутників Starlink, але має набагато більш посилений захист. Компанія тримала проєкт у повному секреті, тому деталей про його можливості небагато.
Основна увага при розробці системи приділялася трьом сферам:
- спостереження — Starshield запускає супутники з приладами зондування поверхні планети і доставляє оброблені зображення безпосередньо користувачеві;
- зв’язок — забезпечує гарантовану глобальну комунікацію державам-користувачам за допомогою спецобладнання;
- розміщення корисного навантаження — будуються супутникові платформи для підтримки найвибагливіших урядових місій.
У Starshield, як запевняє розробник, використано найзахищеніше наскрізне шифрування даних, що гарантує безпечне розміщення та обробку секретної інформації.
Компанія використала канали міжсупутникового лазерного зв’язку, якими з’єднує Starlink. Таким чином супутники Starshield будуть передавати дані між собою, об’єднуючись в єдину мережу. Перехопити такий зв’язок неможливо, тож замовники зможуть зв’язуватися із супутниками із будь-якої точки Землі за допомогою спеціальних терміналів.
Тож відмінностей між Starshield і PWSA, опираючись на доступну інформацію, мало. Ключова різниця полягає у кількості різноманітних функцій. Тобто «Зоряний щит» фактично робить тільки те, що й транспортний, відстежувальний і навігаційний рівні системи від SDA.
Заборона розповідала про плани НАТО щодо створення міжнародної супутникової системи. Це робиться для посилення можливостей космічної розвідки.
Читати більше новин в Telegram