'
Читаєте зараз
НАТО створить міжнародну супутникову систему: вона слугуватиме для розвідки

НАТО створить міжнародну супутникову систему: вона слугуватиме для розвідки

Yevheniia Kostina
  • Над програмами щодо застосування космічних систем у військових цілях працюють понад 40 країн світу. Лідерами є давні суперники США та Китай.
  • Система в рамках Альянсу об’єднає дані із комерційних та військових супутників по всьому світу.
  • Мережа в рамках НАТО дозволить бачити більше, зокрема щодо критичної підводної інфраструктури. Мова може йти про інтернет-кабелі.

У межах НАТО буде створено глобальну супутникову систему. Вона використовуватиметься для військової розвідки як силами блоку, так і окремо країнами-членкинями. Це допоможе покращити навігацію, зв’язок та можливості раннього попередження держав, зокрема, щодо запусків ворожих ракет.

Заборона розповідає про плани блоку щодо посилення можливостей космічної розвідки, а також про те, які країни активно користуються супутниками-шпигунами.


Віртуальна мережа Північноатлантичного Альянсу: що це буде

Країни-членкині оборонного блоку створять глобальну віртуальну мережу, заявив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг.

«Система об’єднає дані із комерційних та військових супутників по всьому світу, створюючи єдину сітку. Держави-членкині НАТО, зможуть використовувати її для потреб розвідки. Альянс посилить обороноздатність та захист критичної підводної інфраструктури», — запевнив чиновник.

Чого очікують від сітки:

Читати більше новин в Telegram
  • покращення розвідки та спостереження;
  • підтримка місії та операції НАТО;
  • збільшення обсягу обміну космічними даними з командною структурою блоку;
  • поліпшення навігації, зв’язку та можливостей раннього попередження про запуски ракет.

Ця робота потребує постійних інвестицій, тож міністри країн-членкинь обговорять шляхи збереження витрат.

Як країни використовують супутники для розвідки

Крім проєктів у межах НАТО, над програмами щодо застосування космічних засобів в системах озброєння і для розвідки понад 40 країн світу, пише Defence Express.

«Першими перспективу використання навколоземного простору з цією метою оцінили військово-політичні кола США. Це сталося після успішного виведення Радянським Союзом на орбіту першого штучного супутника Землі. Тоді співробітник університету Джонса Хопкінса по випромінюваному супутником радіосигналу і допплерівському ефекту зумів з високою точністю визначити просторове положення космічного тіла відносно Землі. Зворотне припущення допускало отримання радіосигналу з Землі і відбитого сигналу з космосу», — розповіли у виданні.

Вже за кілька років супутники стали складовою стратегічної та оперативно-стратегічної розвідки. Велика оглядовість дозволяє здійснювати глобальне спостереження за всіма районами земної поверхні, повітряним і космічним простором в режимі реального часу. Тож можна максимально швидко реагувати на будь-яку зміну обстановки в світі: нарощення військ чи техніки, запуск ракет тощо.

Інтегрована система космічної, повітряної, наземної розвідки. Інфографіка: монографія «Основи космічної ситуаційної обізнаності»

Для ведення космічної розвідки використовуються космічні системи видової, радіотехнічної та радіорозвідки, які включають низькоорбітальні та високоорбітальні групи супутників і комплекси радіоперехоплення. Такі супутники ще називають шпигунами.

Лідерами за розвитком галузі космічної розвідки є США. Космічне командування ВПС країни (AFSPC) має понад 350 супутників військового призначення. Велику мережу космічної розвідки має Китай. Також супутниками військового призначення володіють Велика Британія, Ізраїль, Індія, Італія, Канада, Туреччина, Франція, Німеччина, Південна Корея і Японія.

Раніше Заборона розповідала про міждержавну систему протиповітряної оборони, яка має захистити увесь Європейський Союз. За її створення взялася Німеччина.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій