До 1 млн гривень: як українцям отримати гроші при пораненні
- Працівники критичних об’єктів, держслужбовці та військові у разі отримання інвалідності можуть отримати одноразову виплату від 200 000 гривень.
- За захисниками також зберігається грошове забезпечення та навіть виплата бойових 100 000 грн (у разі лікування у клініці).
- На державному рівні грошове забезпечення для поранених цивільних не передбачене, але його впроваджують міськради, РДА, ОВА та міжнародні організації.
В Україні для оформлення виплати треба обов’язково підтвердити, що поранення було отримано саме через війну: участь у бойових діях, обстріл тощо. Також має бути засвідчена тяжкість травми: від цього залежить розмір допомоги.
Заборона розповідає про порядок отримання в Україні коштів для постраждалих від бойових дій.
Виплата для працівників і держслужбовців
В Україні 1 травня 2023 року набув чинності закон 2980-IX про одноразову грошову допомогу людям, які отримали інвалідність внаслідок російського вторгнення. Зокрема, вона передбачена для трьох категорій:
- працівники об’єктів критичної інфраструктури;
- державні службовці;
- посадові особи місцевого самоврядування.
Виплата є одноразовою, а її розмір залежить від тяжкості отриманих травм/хвороби:
- інвалідність I групи — 800 000 грн;
- інвалідність II групи — 500 000 грн;
- інвалідність III групи — 200 000 грн;
- загибель — 1 млн гривень (буде виплачуватися порівну родичам: батькам, чоловіку/дружині, якщо не одружилися вдруге, неповнолітні діти).
Податися на допомогу постраждалі мають право впродовж трьох років з моменту підтвердження травми чи хвороби. Процедуру оформлення та порядок проведення виплати має розробити і затвердити Кабінет міністрів України до 1 червня 2023 року, тож слідкуйте за оновленнями.
Читати більше новин в TelegramВажливо! Якщо людина одночасно має право на призначення цієї й іншої виплат, навіть по страховці, здійснюється тільки передбачена цим законом без права вибору. Людям, які вже отримали іншу виплату до того, як закон набрав чинності, мають компенсувати різницю між сумами. Наприклад, якщо страхова дала 500 000 грн, а людина отримала першу групу інвалідності, то держава має додати ще 300 000 гривень.
Гроші для поранених військових: як оформити
Для захисників та захисниць, які отримали поранення в результаті участі у бойових діях, передбачено чотири види виплат:
- грошове забезпечення військовослужбовця;
- бойові 100 000;
- одноразова грошова допомога;
- фінансова підтримка від військової частини (непостійна виплата).
Грошове забезпечення — це по суті ставка захисника без надбавок і додаткової винагороди. Вона виплачується щомісяця як заробітна плата. Також під час лікування зберігається додаткова грошова винагорода у розмірі 100 000 грн — так звані бойові, розповіла юристка Анастасія Володенкова.
«Під час лікування після поранення (без привʼязки до тяжкого, але обовʼязково повʼязаного з захистом батьківщини), ви отримуватимете і грошове забезпечення, і 100 000 гривень. А вже під час реабілітації [відпустка за станом здоров’я] бойові отримують тільки ті, у кого поранення визнане тяжким. Цей ступінь тяжкості має бути закріплений висновком військово-лікарської, лікарсько-експертної чи медичної комісії», — пояснила вона.
Важливо! Для отримання додаткової винагороди обов’язковим є безперервне стаціонарне лікування в клініці. Виплата відбувається на підставі довідки з неї. Якщо ж військовий перебуває у лікарні понад чотири місяці, варто тримати контакт з безпосереднім командиром та повідомляти військову частину, що лікування продовжується. Інакше гроші можуть припинити нараховувати.
Також є одноразова допомога, передбачена законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та їх сімей» (стаття 16). Вона призначається лише у разі отримання військовим інвалідності або встановлення високого відсотка втрати працездатності за рішенням медико-соціальної експертної комісії. Розмір допомоги може бути різним, адже він залежить від групи інвалідності та прожиткового мінімуму (ПМ), встановленого на певний рік.
Станом на 2023 суми такі:
- I група — 1 073 600 грн (400-кратний ПМ);
- II група — 805 200 грн (300-кратний ПМ);
- III група — 671 000 грн (250-кратний ПМ).
Важливо! Якщо військовий отримав травму під час виконання обов’язків і вона призвела до часткової втрати працездатності, але інвалідність не було встановлено, то можуть встановити 70-кратний (187 880 грн) або 50-кратний (134 200 грн) розмір виплати.
Ще одна виплата — матеріальна допомога від військової частини. Вона виплачується раз на рік і дорівнює місячній зарплаті військового (без додаткових нагород). Для отримання необхідно подати рапорт на безпосереднього командира.
«Якщо ви отримали поранення минулого року, то в поточному році розмір матеріальної допомоги може бути меншим за розмір вашого місячного забезпечення. Крім того, виплата може бути взагалі не передбачена, оскільки не є обов‘язковою щороку», — зазначила Анастасія Володенкова.
Три види допомоги (грошове забезпечення, бойові та допомога від військової частини) оформлюються через безпосереднього командира і саму частину. А от щоб оформити одноразову виплату за інвалідністю, військовослужбовцю необхідно звернутися до начальника Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ або до керівника Регіональної штатної ВЛК, каже юрист Антон Діденко.
Перед тим треба зібрати низку документів:
- направлення або заява на проведення ВЛК;
- паспорт та його засвідчена копія;
- рукописна заява про виплату;
- копія документа, що свідчить про причини та обставини поранення;
- довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення військово-медичної установи щодо визнання поранення;
- довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності;
- військовий квиток та його засвідчена копія, а також довідка про проходження військової служби (якщо належите до рядового чи сержантського складу);
- посвідчення або військовий квиток офіцера запасу та його копія і витяг з послужного списку (тільки для офіцерів);
- всі наявні медичні документи, що характеризують стан вашого здоров’я до початку проходження військової служби, під час та після звільнення;
- документи військово-лікарської експертизи: свідоцтво про хворобу, довідка, оригінали та їхні засвідчені копії;
- довідка про обставини травми або її засвідчена копія та/або засвідчена копія Акта про нещасний випадок;
- посвідчення учасника бойових дій та його засвідчена копія;
- якщо брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або є постраждалим, посвідчення та його засвідчена копія.
Компенсація для цивільних при травмуванні: як податися
На державному рівні грошове забезпечення для поранених цивільних не передбачене, але органи місцевого самоврядування окремо впроваджують виділення коштів. Також такі виплати іноді здійснюють міжнародні організації, кажуть у громадській організації «Донбас SOS».
Щоб отримати фінансову допомогу від міськрад, райрад чи обласних адміністрацій, перш за все, необхідно переконатися, що у даній територіальній громаді проводиться така. Пошукати можна на офіційному сайті або звернувшись до органу соціального захисту населення за місцем проживання.
Приклади програм:
- Краматорська міська рада запровадила виплату, яку можуть отримати місцеві жителі та ВПО. Одноразова допомога складає 20 000 грн у разі тяжкого поранення або 5 000 грн при легких ушкодженнях;
- в Херсоні можна отримати виплату у рамках міської програми «Соціальний захист». При пораненні дорослим нараховують 15 000 грн, а дітям — 20 000 грн;
- у Миколаєві родичам загиблих цивільних нараховують 20 000 грн (незалежно від кількості членів сім’ї);
- у Запоріжжі виплачують допомогу людям, рідні яких загинули внаслідок обстрілів міста. Розмір допомоги становить 15 000 грн. Витратити їх можна тільки на поховання загиблого.
Якщо виплата у вашому регіоні проводиться, треба зібрати такі документи:
- паспорт;
- індивідуальний податковий номер (ІПН);
- реквізити банківського рахунку у форматі IBAN;
- довідка ВПО (якщо ви внутрішній переселенець);
- медична довідка із зазначенням причинно-наслідкового зв’язку поранення та ступеню тяжкості травми (для тих, хто травмувався);
- лікарське свідоцтво про смерть із зазначенням причини смерті (у випадку загибелі цивільного);
- свідоцтво про смерть (у випадку загибелі цивільної особи);
- документ, що підтверджує родинний зв’язок (у випадку поранення дитини або загибелі цивільної особи);
Важливо! Список може дещо відрізнятися в різних громадах, тож варто уточнити його у органі місцевого самоврядування.
Виплати від міжнародних організацій також непостійні. Програми періодично призупиняють або закривають, тож слідкуйте за оновленнями на їх сайтах. Перш за все, в організації радять звернутися на гарячу лінію Міжнародного комітету Червоного хреста: 0-800-300-155. Оператору треба повідомити про обставини, за яких людина зазнала поранення, та залишити заявку на отримання підтримки.
Раніше Заборона розповідала про отримання родинами грошового забезпечення воїнів. Переоформити виплату можна, якщо рідний захисник зник безвісти.
Читати більше новин в Telegram