'
Читаєте зараз
До доленосних виборів у США ще рік. Але Україні вже MAGA-боляче

До доленосних виборів у США ще рік. Але Україні вже MAGA-боляче

Elizaveta Pavlenko
До доленосних виборів у США ще рік. Але Україні вже MAGA-боляче

Чим ближче до виборів у США, тим гостріше поставатиме питання підтримки України. Відставка Кевіна Маккарті з посади спікера Палати представників Конгресу США, лист республіканців до Джо Байдена з вимогою звітувати, «перш ніж хоч один долар буде відправлено в Україну», — одні зі дзвіночків.

На прохання Заборони політологиня Єлизавета Павленко проаналізувала, як перемога республіканців або демократів на виборах у США позначиться на допомозі Україні до 2024 року. 


У Вашингтоні наразі немає одностайності щодо допомоги Києву: причини

Наступні вибори президента США мають відбутися в листопаді 2024 року. І хоча здається, що час є, його немає: Україна потребує зброї на позавчора, а у Вашингтоні маніпуляції щодо допомоги вже впливають на пересічних американців, тобто платників податків. І це відбивається на рейтингах основних кандидатів.

Результати проміжного опитування The New York Times песимістичні: Дональд Трамп лідирує у п’яти ключових для перемоги штатах. Аризона, Джорджія, Мічиган, Невада та Пенсільванія не є визначально «червоними» чи «синіми» штатами, тож їхні голоси визначать кінцевий результат виборів.

Численні корупційні скандали та відсутність публічних суттєвих проривів на фронті знизили одностайність підтримки України як в суспільстві, так і в обох партіях Конгресу США. Згідно з опитуванням Reuters\Ipsos, відсоток американців, які підтримують ідею надати Києву більше зброї, у жовтні знизився до 41% у порівнянні з 65% у червні. Очевидно, що праворадикальні республіканці користуються кожним шансом. З останнього — вимагають від Байдена розібратися з мексиканським кордоном, перш ніж просити гроші на Україну.

З наближенням виборів подібних історій ставатиме більше. Однак деякі події насправді є частиною здорових демократичних процесів. Наприклад, лист республіканців президентові. Серед прохань — «перш ніж хоч один долар буде відправлено в Україну», надати чітку стратегію української перемоги, звітувати перед американським суспільством щодо ефективності допомоги США та посилити санкції проти РФ. При цьому автори погоджуються з тим, що Україна має перемогти, а повномасштабній війні можна було запобігти завчасною політикою стримування Росії.

Зовнішня політика є предметом обговорення в обох партіях, тож не дивно, що думки представників протилежних політичних поглядів є різними. Республіканці історично виступають за обмеження зовнішньополітичних амбіцій Америки та пропагують курс на ізоляціонізм. Тож питання необхідності підтримувати Україну для них критичне.

Республіканці намагаються посилити контроль: що могло б змінити їхню думку

Після проміжних виборів республіканці здобули більшість у Палаті представників, що дозволяє їм тиснути на рішення всього Конгресу. У демократів такої переваги немає. Без голосів республіканців ані підтримка України, ані будь-які інші рішення, що не вписуються в їхню систему координат, не будуть прийняті.

Так, наприклад, новий спікер, республіканець Майк Джонсон, просунув виділення $14 мільярдів Ізраїлю за умови дотримання вигідних його однопартійцям умов — урізання видатків бюджету на ту ж суму. «Від цього [законопроєкту] виграють тільки заможні податкові шахраї та корпорації, які сплатять менше податків, ніж повинні, тому що Служба внутрішніх доходів буде позбавлена $​​14 мільярдів на стягнення цих податків», — пояснила міністерка фінансів Джанет Йеллен.

Так Джонсон, аби здобути прихильність серед виборців, підсилив наратив про відведення коштів від розв’язання внутрішніх проблем. Подібним чином він може просувати реформи, що відповідають консервативному баченню трампістів — наприклад, заборону абортів чи посилення антиміграційних заходів. «Якщо складається враження, що лідери Палати представників з Республіканської партії вузьколобі в такий важливий момент, то це тому, що так воно і є. Вони позбавлені совісті, ганебні й небезпечні», — каже журналіст Томас Фрідман.

Єдине, що може змінити думку (або хоча б зупинити виступи) ультраправого крила республіканців, які розхитують єдність у підтримці України, — це успіхи на полі бою. Тільки повна перемога над Росією доведе, що американські інвестиції були дійсно успішними.

Вибори президента США-2024

На пост лідера Штатів поки більше дюжини кандидатів: дев’ять республіканців, троє демократів та два незалежні політики. Але більшість із них залишаються в тіні двох чоловіків, які протистояли у 2020 році — Байдена та Трампа.

Демократична партія переживає кризу лідерів: окрім Байдена, кандидатами є маловідомі Меріенн Вільямсон та Дін Філліпс. Змагатися з рейтингом чинного президента їм буде вкрай складно — навіть попри те, що 77% американців вважають його застарим для цієї посади. Інші відомі демократи, як-от Гілларі Клінтон, не планують балотуватися.

Згідно з сумарним результатом останніх опитувань, станом на листопад 2023 року Джо Байден випереджає Дональда Трампа на 0,9%. З початком активної виборчої кампанії ця цифра зазнаватиме суттєвих змін.

Подібна ситуація і в Республіканській партії: кількість прихильників Дональда Трампа суттєво переважає — 54% американців віддають перевагу саме йому як кандидату, попри численні кримінальні провадження, обвинувачення у держзраді та спробі держперевороту.

На другому місці з 17% — Рон Десантіс, губернатор Флориди та близький друг Трампа, який впроваджує консервативну політику: він обмежив викладання расової історії в школах та права представників ЛГБТК+. Стійкої думки щодо війни в Україні Десантіс не має: у заявах він часто або закликає до припинення допомоги, або ж висловлює повну впевненість у перемозі України. Тож, найімовірніше, і в разі перемоги на виборах він буде спиратися на громадську думку в США та успіхи ЗСУ на полі бою.

Однопартійці бачать в ньому більш стабільну (але не менш радикальну) версію Трампа, не обтяжену судовою тяганиною та репутаційними втратами. Однак зараз вони перебувають «у заручниках» в одіозного 45-го президента, який не полишає амбіцій захопити владу вдруге. І це заважає республіканцям висунути єдиного кандидата, який міг би бути більш сприятливим для тієї категорії виборців, які ще не визначилися, та забезпечити додаткову підтримку на виборах. 

Остаточну кандидатуру від Республіканської партії визначать на праймеріз у червні 2024 року. Вибір роблять пересічні американці, тож, найімовірніше, ми знову станемо свідками протистояння Байдена та Трампа.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій