До Землі наближається комета Понса-Брукса, яка з’являється раз на 71 рік: як побачити
- На початку 2024 року поряд із Землею пролетить представниця сімейства Нептуна – комета Понса-Брукса.
- Космічне тіло вперше помітили у небі над Францією більш ніж два століття тому.
- Ядро комети сформоване переважно з криги, тож її класифікують як кріовулканічну.
Астрономічний об’єкт, згідно з підрахунками, рухається зі швидкістю 64 000 км/год. Спостерігати у небі її можна буде не один день, а у деякі з них вона буде настільки яскравою, що помітити її стане можливо навіть неозброєним оком. Наприкінці 2023 року на поверхні комети сталось чергове виверження, завдяки чому вона втратила характерні роги з газу та пилу і набула яскраво-зеленого кольору.
Заборона розповідає про дати у 2024 році, коли так звану Диявольську комету можна буде спостерігати в небі над Україною.
Комета Понса-Брукса: чим вона особлива
Французький астроном Жан-Луї Понс 12 липня 1812 року помітив у сузір’ї Рисі слабку туманність, що досить швидко рухалася та ставала більш вираженою. Уже за місяць її можна було розгледіти неозброєним оком. У кінці вересня 1812 року нова комета заглибилась у південні сузір’я та перестала бути видимою з території Франції. Втім, отриманих даних виявилося достатньо, щоб обчислити орбіту об’єкта. Передбачалось, що його наступна поява станеться приблизно через 70 років.
Прогнози виявились досить точними: 2 вересня 1883-го явище помітив ще один видатний мисливець за кометами – американець Вільям Брукс. На той момент у розпорядженні вчених уже була досконаліша техніка та методи обчислень. Вони зрозуміли, що нове небесне тіло насправді не зовсім нове: його орбіта виявилася практично тотожною орбіті комети Понса 1812 року. Тому вона отримала подвійне ім’я. Згідно з правилами номенклатури, запровадженими вже в кінці XX століття, їй присвоїли позначення 12P/Pons-Brooks, пише журнал The Universe Space Tech.
Комета Понса-Брукса, яку в народі називають Диявольською кометою – кріовулканічна, або холодна вулканічна комета, що обертається навколо Сонця. Вона складається з твердого ядра, оточеного нечіткою газовою хмарою. Унікальність 12P лежить саме в ядрі: там накопичується така колосальна кількість газу і льоду, що небесний об’єкт може потужно вибухнути, викидаючи крижану кріомагму через великі тріщини в оболонці ядра.
Читати більше новин в TelegramДиявольська комета: коли спостерігати у 2024 році
В листопаді 2023 року комета Понса-Брукса скоротила відстань до Сонця настільки, що від тепла зірки з поверхні 12P випаровувався дивуглець. Через це вона втратила скупчення газу й пилу навколо, які утворювали роги, та змінила колір на зелений. Цікаві явища помітив астроном-аматор з відстані 400 млн кілометрів.
Протягом січня та лютого комета перетинала сузір’я Лебедя. А у перший весняний місяць, з 8 по 12 березня, космічне тіло пролітатиме приблизно у 9° на південь від Туманності М31. Це найближча до Чумацького Шляху велика галактика, розташована в сузір’ї Андромеди. Цілком імовірно, що вже у ці дні можна буде побачити комету навіть неозброєним оком (найкраща видимість має бути 12 березня). Однак варто все ж прихопити телескоп чи бінокль, щоб мати кращі шанси.
За прогнозами, протягом березня яскраве сяяння 12P/Pons-Brooks буде доступно для спостерігачів у Північній півкулі. Цього місяця комета з’являтиметься на небокраї ввечері та зранку, поки рухається сузір’ями Андромеди, Риб та Овна.
Щоправда, під час переходу до сузір’я Риб 15-27 березня помилуватись рідкісним астрономічним явищем заважатиме Місяць. Коли комета опиниться в Овні, ті, хто знаходитиметься в смузі повної фази сонячного затемнення 8 квітня, зможуть побачити її у 25° від Сонця. А 13 квітня комета опиниться на небі лише у 3° від Юпітера.
Раніше Заборона розповідала про відкриття найбільшої чорної діри з досі відомих. Вона знаходиться в центрі галактики-квазара та щодня поглинає енергію, маса якої дорівнює масі Сонця.
Читати більше новин в Telegram