Читаєте зараз
До Землі наближається комета Понса-Брукса, яка з’являється раз на 71 рік: як побачити

До Землі наближається комета Понса-Брукса, яка з’являється раз на 71 рік: як побачити

Ilona Kivva
Автор:
  • На початку 2024 року поряд із Землею пролетить представниця сімейства Нептуна – комета Понса-Брукса.
  • Космічне тіло вперше помітили у небі над Францією більш ніж два століття тому.
  • Ядро комети сформоване переважно з криги, тож її класифікують як кріовулканічну.

Астрономічний об’єкт, згідно з підрахунками, рухається зі швидкістю 64 000 км/год. Спостерігати у небі її можна буде не один день, а у деякі з них вона буде настільки яскравою, що помітити її стане можливо навіть неозброєним оком. Наприкінці 2023 року на поверхні комети сталось чергове виверження, завдяки чому вона втратила характерні роги з газу та пилу і набула яскраво-зеленого кольору.

Заборона розповідає про дати у 2024 році, коли так звану Диявольську комету можна буде спостерігати в небі над Україною.

Комета Понса-Брукса: чим вона особлива

Французький астроном Жан-Луї Понс 12 липня 1812 року помітив у сузір’ї Рисі слабку туманність, що досить швидко рухалася та ставала більш вираженою. Уже за місяць її можна було розгледіти неозброєним оком. У кінці вересня 1812 року нова комета заглибилась у південні сузір’я та перестала бути видимою з території Франції. Втім, отриманих даних виявилося достатньо, щоб обчислити орбіту об’єкта. Передбачалось, що його наступна поява станеться приблизно через 70 років.

Зображення комети, отримане обсерваторією Las Cumbres 26 липня 2024 року. Фото: Comet Chasers/Richard Miles

Прогнози виявились досить точними: 2 вересня 1883-го явище помітив ще один видатний мисливець за кометами – американець Вільям Брукс. На той момент у розпорядженні вчених уже була досконаліша техніка та методи обчислень. Вони зрозуміли, що нове небесне тіло насправді не зовсім нове: його орбіта виявилася практично тотожною орбіті комети Понса 1812 року. Тому вона отримала подвійне ім’я. Згідно з правилами номенклатури, запровадженими вже в кінці XX століття, їй присвоїли позначення 12P/Pons-Brooks, пише журнал The Universe Space Tech.

Комета Понса-Брукса, яку в народі називають Диявольською кометою – кріовулканічна, або холодна вулканічна комета, що обертається навколо Сонця. Вона складається з твердого ядра, оточеного нечіткою газовою хмарою. Унікальність 12P лежить саме в ядрі: там накопичується така колосальна кількість газу і льоду, що небесний об’єкт може потужно вибухнути, викидаючи крижану кріомагму через великі тріщини в оболонці ядра.

Читати більше новин в Telegram

Диявольська комета: коли спостерігати у 2024 році

В листопаді 2023 року комета Понса-Брукса скоротила відстань до Сонця настільки, що від тепла зірки з поверхні 12P випаровувався дивуглець. Через це вона втратила скупчення газу й пилу навколо, які утворювали роги, та змінила колір на зелений. Цікаві явища помітив астроном-аматор з відстані 400 млн кілометрів.

Вигляд комети Понса-Брукса під час одного з вивержень кріовулканів на ній. Фото: Eliot Herman

Протягом січня та лютого комета перетинала сузір’я Лебедя. А у перший весняний місяць, з 8 по 12 березня, космічне тіло пролітатиме приблизно у 9° на південь від Туманності М31. Це найближча до Чумацького Шляху велика галактика, розташована в сузір’ї Андромеди. Цілком імовірно, що вже у ці дні можна буде побачити комету навіть неозброєним оком (найкраща видимість має бути 12 березня). Однак варто все ж прихопити телескоп чи бінокль, щоб мати кращі шанси.

Шлях комети Понса-Брукса у лютому-квітні 2024 року. Червоним кольором позначені галактики, жовтим – розсіяні зоряні скупчення. Зображення: In-The-Sky.org

За прогнозами, протягом березня яскраве сяяння 12P/Pons-Brooks буде доступно для спостерігачів у Північній півкулі. Цього місяця комета з’являтиметься на небокраї ввечері та зранку, поки рухається сузір’ями Андромеди, Риб та Овна.

Щоправда, під час переходу до сузір’я Риб 15-27 березня помилуватись рідкісним астрономічним явищем заважатиме Місяць. Коли комета опиниться в Овні, ті, хто знаходитиметься в смузі повної фази сонячного затемнення 8 квітня, зможуть побачити її у 25° від Сонця. А 13 квітня комета опиниться на небі лише у 3° від Юпітера.

Раніше Заборона розповідала про відкриття найбільшої чорної діри з досі відомих. Вона знаходиться в центрі галактики-квазара та щодня поглинає енергію, маса якої дорівнює масі Сонця.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій