'
Читаєте зараз
Повз Землю пролетить зелена комета, яка з’являється раз на 50 000 років: як побачити

Повз Землю пролетить зелена комета, яка з’являється раз на 50 000 років: як побачити

Ilona Kivva
Автор:
  • Комета 2022 E3 (ZTF) була відкрита на початку березня 2022 року.
  • Період її наближення до Землі становить 50 000 років.
  • Побачити космічне тіло можна біля Полярної зорі.

Повз Землю пролетить вкрай рідкісна комета, яка востаннє з’являлася ще у період раннього палеоліту. Побачити її зможуть жителі Північної півкулі навіть неозброєним оком, але тільки за умови ясного неба.

Заборона розповідає про космічний об’єкт та про те, як його побачити.


C/2022 E3 (ZTF): що за космічний об’єкт

Комета 2022 E3 (ZTF) була відкрита на початку березня 2022 року. Її зафіксувала ширококутна оглядова камера Zwicky Transient Facility в Паломарській обсерваторії в Каліфорнії, розповіли у Планетарному фонді NASA.

Об’єкт походить із хмари Оорта — сукупності крижаних тіл на краю Сонячної системи. Помітили її, коли вона перебувала на орбіті Юпітера і спочатку ідентифікували як астероїд, але тіло почало яскравішати, що притаманно виключно кометам, пише Sky and telescope.

Період наближення комети до Землі становить близько 50 000 років. Це означає, що востаннє вона підлітала до нашої планети в період верхнього палеоліту і після наближення у 2023 році знову зникне на такий же час.

Читати більше новин в Telegram
Комета 2022 E3 (ZTF), знята за допомогою телескопа, 24 грудня 2022 року Фото: Ден Бартлетт/The Planetary Society

Інша її неофіційна назва Зелена комета — все через колір хвоста. Комети здебільшого складаються з льоду та пилу. Коли вони наближаються до Сонця, лід випаровується, а пил струшується, щоб створити фірмовий довгий хвіст. У ZTF це світіння віддає зеленим відтінком через специфічний склад — у ній містяться молекули двоатомного вуглецю, пояснили у BBC.

Зелена комета: де і як побачити

C/2022 E3 максимально наблизиться до Землі 1 лютого 2023 року — на відстань близько 42 млн кілометрів. Це приблизно третина відстані між Землею і Сонцем. Після цього вона поступово віддалятиметься, але у зоні видимості буде до 10 лютого.

Побачити її можуть жителі Північної півкулі, тобто у Північній Америці, Євразії, частині Південної Америки, Африці та Океанії. Її буде добре видно за допомогою телескопа, але при ясному небі слабке зелене світіння буде добре видно через бінокль і навіть неозброєним оком.

Як знайти комету на небі:

  • у ніч з першого на друге лютого — шукайте справа від Полярної зірки;
  • 8 лютого — шукайте між Марсом і яскравою зіркою Капелла;
  • 10 лютого — поблизу Марса.

Радимо завантажити один із безплатних додатків для смартфонів, які допоможуть прочитати карту небосхилу та знайти полярну зорю та інші космічні тіла.

Положення комети 2022 E3 (ZTF) на нічному небі 1 лютого 2023 року, як видно з України. Скріншот: Stellarium

Положення комети 2022 E3 (ZTF) на нічному небі 1 лютого 2023 року, як видно з України. Скріншот: Stellarium

Раніше Заборона розповідала про топ-5 найнебезпечніших астероїдів, які наблизяться до Землі у найближчі 100 років. Перший з них становитиме загрозу вже у 2057 році.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій