'
Читаєте зараз
Дональд Туск — новий прем’єр-міністр Польщі: чи справді це дуже добре для України

Дональд Туск — новий прем’єр-міністр Польщі: чи справді це дуже добре для України

Ilona Kivva
Автор:

Сейм Польщі 11 грудня 2023 року обрав прем’єр-міністром Дональда Туска. «За» проголосували 248 депутатів, «проти» — 201, ніхто не утримався.

На парламентських виборах 15 жовтня партія Туска «Громадянська платформа» формально посіла друге місце, але політсила набрала достатньо голосів, щоб сформувати урядову коаліцію з трьома іншими опозиційними партіями і у результаті таки висунути політика на посаду.

Дональд Туск. Фото: Beata Zawrzel/NurPhoto через Getty Images

Туск вже був прем’єр-міністром Польщі з 2007 по 2014 роки. Після цього переїхав з Варшави до Брюсселя — влітку 2014 року його обрали головою Європейської ради (у 2017 році був переобраний на посаду).

«Тема, яка весь час супроводжувала Туска на посаді голови Європейської ради — війна в Україні. Україна взагалі посідає особливе місце у його політичній спадщині. Існує думка, що це у надрах його уряду народилася концепція Східного партнерства — формату зближення України, Молдови, Білорусі, Грузії та Вірменії з Євросоюзом. Польща та Туск особисто однозначно підтримали Євромайдан та подальші європейські устремління Києва. І на брюссельській посаді Туск, попри опір деяких європейських лідерів, невпинно втискав українське питання до порядку денного Брюсселя», — пише BBC.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Туск навіть використовував старі контакти, щоб активізувати допомогу Києву з боку європейських країн та критикував Захід за надто пасивну позицію щодо конфлікту.

На нового прем’єр-міністра вже поклали чимало очікувань:

  • поверне Польщу до тісної співпраці з ЄС;
  • стане рушієм для повернення польського законодавства у проєвропейський напрямок: права ЛГБТК+, право жінок на аборти тощо;
  • протести польських перевізників — Туск вже оголосив, що вважає розв’язання ситуації своїм пріоритетом;
  • посилить табір проєвропейських урядів на противагу ультраправим у Словаччині, Угорщині та Нідерландах;
  • підтримка надання Києву фінансової допомоги та початку переговорів про вступ до ЄС.

«Ще одна хороша новина для України – посаду міністра закордонних справ у новому уряді Туска обійме Радослав Сікорський, який має у Києві репутацію одного з переконаних прихильників України, а у Москві — закоренілого русофоба», — зазначили у BBC.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій