'
Читаєте зараз
Дослідники знайшли замінник нафти для ліків (вона є у парацетамолі і не тільки)

Дослідники знайшли замінник нафти для ліків (вона є у парацетамолі і не тільки)

Ilona Kivva
Автор:
  • Викопне паливо є обмеженим ресурсом, видобуток якого прагнуть мінімізувати у рамках боротьби з глобальним потеплінням.
  • Хімічні речовини, які містяться у сирій нафті, використовуються практично в усіх галузях: від паливної до косметичної та навіть медичної.
  • Вчені придумали, як частково замінити нафтопродукти. Спочатку метод буде дорожчим за стандартний, але з часом має повністю окупитися. 

Сполука, яка міститься у скипидарі, цитрусових та канабісі, може замінити нафтопродукти у деяких промислових сферах. Вона виявилася ідеальною альтернативою для виробництва ібупрофену та парацетамолу. Деякі інші сполуки, які також вдалося вилучити, підходять для бета-блокаторів та ліків проти астми.

Заборона розповідає про дослідження в університеті Бата.


β-пінен: що це таке

Пінен — ​​це сполука, яка зазвичай міститься у хвойних деревах, шкірці деяких цитрусових, камфорі, полині та навіть канабісі. Є два різновиди: α і β. Обидва є основними компонентами багатьох ефірних олій і використовуються як хімічна сировина. Наприклад, α-пінен є потужним репелентом для комарів.

Хіміки з університет Бата у Великій Британії проводили дослідження з метою знайти ефективний замінник нафтопродуктам у фармакології. Річ у тім, що компоненти, вилучені із сирої нафти, використовуються для виробництва багатьох препаратів, серед яких:

  • аспірин;
  • парацетамол;
  • ібупрофен;
  • антигістамінні;
  • бета-блокатори;
  • деякі антибіотики;
  • сильні заспокійливі;
  • ліки проти астми.

«Використання нафти для виробництва фармацевтичних препаратів нежиттєздатний процес, якщо ми хочемо зменшити свою залежність від викопного палива. Це не тільки сприяє збільшенню викидів CO2. Ціна може різко коливатися; ми сильно залежимо від геополітичної стабільності країн із великими запасами нафти», — каже один із дослідників Джош Тіббеттс.

Читати більше новин в Telegram

Біопереробка скипидару

Під час роботи вчені звернули увагу на скипидар (одержують із соснової живиці), який вже використовують у медицині. З нього вилучили

β-пінен. Потім за допомогою методу безперервного потоку (постійно діюча хімічна реакція) сполуку перетворили на проміжні продукти, які зазвичай вилучають з нафти. Вони виявилися ідеальними замінниками для ібупрофену та парацетамолу.  Зі скипидару також вилучили кілька інших хімічних речовин — вони підходять для виробництва бета-блокаторів та ліків проти астми.

Одна з переваг методу у тому, що β-пінен є одним із відходів паперової промисловості, тож видобувати його спеціально не доведеться. Це ще й частково розв’язує питання утилізації хімічних відходів.

«Наша модель біопереробки на основі скипидару використовує відходи хімічних побічних продуктів для виробництва цілого спектру екологічно чистих хімічних речовин. Їх можна прикласти в широкому діапазоні: не тільки для ліків, а й для парфумів чи засобів для чищення», — оцінив перспективи Джош Тіббеттс.

Метод потребує розробки, перш ніж його можна буде масштабувати до комерційного рівня. Він також може виявитися дорожчим за стандартний, але тільки на початкових етапах впровадження. З часом, як оцінюють вчені, він має повністю виправдати себе як фінансово, так і з точки зору впливу на екологію.

Раніше Заборона розповідала про висновки підрозділу ВООЗ щодо небезпеки популярного цукрозамінника.  Він є в безлічі дієтичних продуктів та навіть в ліках. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій