'
Читаєте зараз
Канабіс та бюджетні кошти: Що забороняють українським вченим

Канабіс та бюджетні кошти: Що забороняють українським вченим

Аня Білоус
Автор:

Українські науковці стикаються з чималою кількістю державних заборон та законодавчих труднощів. Більшість з них суттєво заважають проведенню нових досліджень та суттєво знижують шанси вивести українську науку на міжнародний рівень. Комусь бракує необхідних реагентів, інші не можуть придбати необхідне обладнання через величезні податки, а ще комусь не дозволяють розподіляти кошти так, як їм потрібно.

«Заборона» разом з представниками науково-популярної конференції «INSCIENCE» розпитала трьох українських вчених, з якими заборонами вони стикаються у своїй роботі.

Нана Войтенко, український нейробіолог, електрофізіолог, дослідниця болю. Докторка біологічних наук, професорка, завідувачка лабораторії сенсорної сигналізації Інституту фізіології імені О. О. Богомольця НАН України.

«Запрет на использование бюджетных денег (даже если это исследовательский грант) на участие в зарубежных конференциях. Это ограничивает мобильность украинских ученых и visibility украинской науки. Данный запрет распространяется на организацию международных конференций в Украине.

Запрет на медицинские исследования каннабиса. [Каннабис имеет тетрагидроканнабинол (THC), имеющий психотропное действие на человеческий организм и каннабидиол (СBD), который психотропного действия не имеет, зато дает лечебный эффект при многих заболеваниях. Это может быть эпилепсия, онкологические заболевания, СПИД, посттравматические расстройства и другое. Соответственно, в зависимости от комбинаций дозы и диагноза можно использовать коноплю в медицинских целях. – ред.]

Драконовские таможенные пошлины на ввоз реактивов и оборудования для биомедицинских, а так же и других исследований.

Ограничения использования так называемых «прекурсоров», в перечень которых попадают стандартные лабораторные реактивы. Получение разрешения для работы с «прекурсорами» – это кошмар. [Прекурсор – вещество, участвующее в реакции, которая приводит к образованию целевого вещества. Предшественник наркотических средств и психотропных веществ. – ред.]»

Оксана Пивень, кандидатка біологічних наук, старша наукова співробітниця відділу генетики людини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України. Займається вивченням молекулярних механізмів розвитку та функціонування серця.

«У зв’язку з недофінансуванням в Україні введена заборона купувати обладнання. Тож, навіть якщо у вас є грант і гроші, ви не можете придбати собі необхідний для роботи прилад. Це катастрофа, тому що наша матеріально-технічна база суттєво зношена й застаріла, а для проведення досліджень на конкурентному рівні ми потребуємо нових сучасних приладів».

Наталія Атамась, кандидатка біологичних наук, наукова співробітниця Інституту зоології ім. Шмальгаузена. Займається вивченням екології колоніальних водно-болотних птахів, тваринних та рослинних угруповань трансформованих водойм, інвазійними процесами в трансформованих екосистемах, сінурбізацією фауни. Популяризація науки та екопросвіта.

«У нас те же проблемы, что и у всех – ввозные пошлины на оборудование и литературу, налогообложение и проведение грантов, которым мы подчиняемся, как бюджетные организации, невозможность взять аспиранта из-за рубежа и так далее. Но нам легче, потому что мы меньше используем «прекурсоры» и прочее.

Наши основные проблемы – неурегулированное законодательство касаемо содержания и разведения диких животных, правовое поле реабилитационных центров, правовое поле, касающееся конфиската, если это дикие животные. Ни одно дело касательно уничтожения краснокнижных животных и растений не доведено до суда и приговора. Большие проблемы с тем, кто и на каких основаниях выделяет квоты на вылов некоторых видов рыб в морях, особенно так называемый “научный вылов”. Большие проблемы с лоббированием тех или иных видов для занесения в Красную книгу и т.д. Наши проблемы в основном в области природоохраны, а не исследований».

Конференція «INSCIENCE» пройде 13-14 вересня у просторі Д12 в Києві (вул. Десятинна 12).

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій