'
Читаєте зараз
Другий саміт Кримської платформи: онлайн

Другий саміт Кримської платформи: онлайн

Markiian Oliiarnyk
Кримська платформа
  • В урочистому відкритті саміту взяв участь президент Польщі Анджей Дуда.
  • На захід запрошені представники не лише Європи, а й Азії, Африки та Південної Америки.
  • У 2021 році Україні вдалося консолідувати євроатлантичний простір та країни G7 довкола питання Криму.

В Києві 23 серпня 2022 року стартував другий саміт Кримської платформи — міжнародного майданчика для обговорення питань деокупації півострова. Через вторгнення Росії цьогоріч захід проводиться в онлайн-форматі. Але з усім тим, участь у ньому підтвердили лідери та представники з близько 60 країн світу та міжнародних організацій.

Заборона розповідає про міжнародний захід, присвячений питанню Криму.


Саміт 23 серпня: головне

Другий саміт Кримської платформи присвячений обговоренню таких тем:

  • роль тимчасової окупації Криму в розгортанні повномасштабної агресії проти України;
  • спільні зусилля, спрямовані на відновлення безпеки та стабільності в регіоні Чорного та Азовського морів;
  • подальші кроки у відповідь на порушення Росією прав людини та міжнародного гуманітарного права у Криму, зокрема щодо етнічних українців і кримських татар;
  • посилення політики невизнання будь-якої зміни міжнародно-правового статусу Криму;
  • ефективність санкцій, їхнє посилення та запобігання їхнього обходу.

Участь у заході підтвердили представники близько 60 країн та міжнародних організацій, близько 40 на рівні президентів та прем’єр-міністрів.

20:01. Держсекретар США

Читати більше новин в Telegram

«Ми повинні продовжувати наполягати на тому, що Крим — це Україна, як Донецьк та Луганськ — це Україна, так само як будь-яка інша частина України — це Україна. Це була наша позиція 2014 року, це наша позиція 2022 року. Ми маємо далі підвищувати міжнародний тиск і ціну для президента Путіна та його прихильників, доки права українського народу та його суверенної країни не будуть належним чином поважатися», — заявив Ентоні Блінкен.

19:46. Президентка Єврокомісії

«Це грубе порушення територіальної цілісності України та міжнародного права засвідчило початок намагання Росії позбавити Україну її свободи. Ми ніколи не визнаємо незаконну анексію Криму, яка була реакцією на Революцію гідності та дії хоробрих українців, що виборювали свою свободу. Це була реакція на Революцію гідності в Україні, де хоробрі українці вимагали свободу, правосуддя і право обирати своє майбутнє. Майбутнє, пов’язане з Європою», — наголосила Урсула фон дер Ляєн.

19:25. Прем’єр-міністр України

«Вісім років минуло з часу окупації Криму. За цей час Росія перетворила півострів на величезну військову базу, Наразі орієнтовні втрати Україні від тимчасової окупації в Криму становлять близько $118 мільярдів. Дії окупантів перетворили військову інфраструктуру РФ у Криму на легітимну військову ціль. Тому Україна готова провести демілітаризацію Криму і усунення цих загроз як для нашої держави, так і для всієї Європи», — заявив Денис Шмигаль.

18:58. Президент України

«Ми повернемо Крим будь-якими засобами, які вважатимемо правильними, не консультуючись з іншими країнами», — заявив президент Зеленський.

18:36. Президент Естонії

Алар Каріс закликав судити всіх, хто має стосунок до злочинів у війні РФ проти України.

«Нам треба забезпечити правосуддя для того, щоб усі, хто має відношення до злочинів в Україні — відповіли. Ми маємо створити окремий міжнародний суд для цього. Необхідно відновити повагу до міжнародного права», — наголосив естонський лідер.

18:15. Фоточки

17:56. Прем’єр-міністр Бельгії

«Анексія Криму відбувалася незаконно, і переслідування та порушення прав людини та прав кримськотатарського населення триває. Це — неприйнятно, і це відбувається з порушенням всіх норм міжнародного права. ой, хто порушує міжнародне право, — понесе відповідальність за наслідки своїх дій», — заявив Александр де Кроо, додавши, що вторгнення РФ до України перетворюється на війну на виснаження.

17:20. Прем’єр-міністр Японії

Японія надасть Україні допомогу в розмірі $1.1 мільярда для допомоги у розширенні можливостей зі зберігання зерна та протидії загрозі продовольчої кризи.

16:44. Лідер кримськотатарського народу

Мустафа Джемілєв розкритикував деяких західних політиків за просування проросійських наративів та пропозиції піти на територіальні поступки Путіну.

«Наприклад, на думку одного американського політичного діяча, який налаштований висунути свою кандидатуру на президентських виборах 2024 року та ще деяких європейських діячів, для того, щоб домовитись із Путіним щодо припинення війни, йому потрібно подарувати Крим, щоби Путін вийшов із цієї війни, не втративши своє обличчя. Нашим народом і всім українським народом це сприймається як заклик заради ілюзорного миру принести корінний народ Криму в жертву Путіну», — зазначив Джемілєв.

16:26. Президент Польщі

16:05. Генсек НАТО

Єнс Столтенберг заявив, що докладає зусиль для розширення військової підтримки України. «Ми надаємо фінансову, гуманітарну допомогу. Я зв’язуюся з лідерами різних країн, щоб пришвидшувати та збільшувати кількість військової допомоги Україні та боєприпасів», — генсек Альянсу.

15:51. Президент Євроради

Шарль Мішель підкреслив, що Росія мілітаризувала Крим та перетворила його на транзитний пункт для депортації українців. «Росія використовує Крим як транзитний пункт для депортації українського населення до фільтраційних таборів», — зазначив європейський політик.

15:36. Прем’єр-міністр Канади

Джастін Трюдо оголосив про запровадження Канадою додаткових санкцій проти ще 62 осіб та одного підприємства оборонного сектору Російської Федерації.

15:20. Прем’єр-міністр Великої Британії
Союзники будуть і надалі надавати Україні всю необхідну підтримку, аж поки Росія не зупинить свою війну і не забере свої війська з усієї території України, включно з Кримом. Також Борис Джонсон зауважив, що країна-агресорка вдесятеро збільшила кількість арештів щодо тих, хто протестує проти окупації півострова.

15:03. Місія України при НАТО

14:56. Канцлер Німеччини

Олаф Шольц під час свого виступу з Торонто заявив, що Німеччина продовжить надавати Україні зброю та фінансову допомогу.

«Ми маємо безпрецедентні санкції, ми впроваджуємо їх разом з нашими партнерами, ми підтримуємо Україну фінансово. Ми й далі надаємо зброю, ми надаємо новий пакет, що включає також деякі системи протиповітряної оборони, MLRS і також броньовану техніку. Ми далі допомагаємо у відбудові України, наш ринок праці відкритий для всіх, хто змушений тікати від російського терору», — зазначив німецький канцлер.

Він уточнив, що Берлін і Оттава погодили спільний пакет військової допомоги для України, який включатиме ППО, ракетні системи та боєприпаси. Окрім того, Шольц заявив, що Німеччина спільно із Японією надасть Україні гроші для того, щоб створити додаткові зерносховища.

14:39. Президент України

Під час вступного слова Володимир Зеленський наголосив, що Крим зможе реалізувати свій потенціал лише у складі України.

«Я хочу підкреслити, для України Крим — це не просто якась територія, не “фішка” у геополітичній грі, як для держави-терориста. Для України Крим — це частина нашого народу, нашого суспільства. Крим був і є Україною, і після деокупації разом із нашою державою стане частиною Євросоюзу», — сказав український президент.

Зеленський додав, що Кримська платформа має продовжитись восени 2022 року у Хорватії парламентським самітом в офлайн-форматі.

14:24. Президент Польщі

Попри те, що захід у 2022 році проводиться в онлайн-форматі, президент Польщі Анджей Дуда особисто приїхав до Києва для урочистого відкриття саміту у якості почесного гостя України.

«Для мене велика честь бути запрошеним сьогодні до Києва — взяти участь у саміті Кримської платформи, а також у [святкуванні] Дня Державного Прапора та Дня Незалежності», — написав Дуда у Твіттері.

Раніше Заборона розповідала про нову очільницю Кримської платформи Марію Токмак та її плани на розвиток ініціативи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій