'
Читаєте зараз
Дружби більше не буде. Через 4 роки війни Україна розриває договір з РФ. Детально

Дружби більше не буде. Через 4 роки війни Україна розриває договір з РФ. Детально

Samuil Proskuryakov

У четвер, 6 грудня, Верховна Рада ухвалила рішення президента України Петра Порошенка про непродовження дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією через відкриту збройну агресію росіян. Згідно з проектом закону, дія договору про дружбу припиняється з 1 квітня 2019 року.

Про що мова?

Законопроект № 0206 підтримали 277 депутатів. За інформацією агентства УНІАН, не голосувала в повному складі фракція «Опозиційний блок».

У законі йдеться, що припинення дії Договору про дружбу «звільняє Україну від будь-якого зобов’язання щодо його виконання і не впливає на права, зобов’язання чи правове становище України, що виникли в результаті виконання названого Договору до припинення його дії, відповідно до статті 70 Віденської конвенції про право міжнародних договорів». Також там сказано, що це «не матиме негативного впливу на ринкове середовище, права громадян та інші сфери суспільних відносин», але «дозволить належним чином та ефективно захистити національні інтереси України у міжнародних відносинах».

Під час виступу в парламенті заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця зазначив, що Російська Федерація зухвало знехтувала основними положеннями Договору, і його продовження є принципово неможливим.

Читати більше новин в Telegram

Голова комітету ВР у закордонних справах Ганна Гопко пояснила, що Договір припиняється з 1 квітня, а не розривається достроково для того, щоб у Росії не було можливості заявити, що вона не визнає одностороннє припинення.

Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Росією було підписано 31 травня 1997 року. У ньому закріплюється принцип стратегічного партнерства між Києвом та Москвою, визнання непорушності існуючих кордонів, поваги до територіальної цілісності та взаємні зобов’язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного.

6 вересня 2018 року Рада національної безпеки та оборони затвердила рішення не продовжувати дію Договору. 17 вересня президент України Петро Порошенко підписав указ про введення в дію рішення РНБО.

Що ще?

Парламентарі також схвалили законопроект №8361 «Про прилеглу зону України». Відповідно до нього контрольована територія на морі розширюється на 12 морських миль (22,224 км). Відтак, встановлюється прилегла зона України, розмір якої буде 24 морські милі (44,448 км). Це фактично вдвічі збільшує морську акваторію, яку сьогодні здатні патрулювати українські ВМС.

Закон має створити підстави для скорочення контрабандного трафіку в Чорному морі, запобігатиме випадкам порушення державного кордону та, згідно з текстом пояснювальної записки, «позитивно вплине на безпекову ситуацію в регіоні та забезпечення економічного суверенітету України».

Відтепер органам Морської охорони Держприкордонслужби надається право зупиняти, оглядати та арештовувати судна і членів їхнього екіпажу (крім військових кораблів та інших державних кораблів, які використовуються з некомерційною метою) за правопорушення в прилеглій зоні.

«Проти суден, що порушують законодавство про прилеглу зону, у відповідь на застосування ними сили, а також в інших виняткових випадках вживаються зумовлені обставинами заходи, необхідні для припинення порушення і затримання порушників у порядку, встановленому законодавством», – ідеться в законі.

У випадку, якщо іноземне судно порушило митне, податкове, міграційне та санітарне законодавство України й робить спробу зникнути, уповноважений орган має право переслідувати таке судно «по гарячих слідах» із метою його затримання та притягнення до відповідальності. Право на переслідування припиняється як тільки переслідуване судно увійде в територіальне море держави, під прапором якої плаває, або будь-якої третьої держави.

Нагадаємо, 25 листопада прикордонні кораблі ФСБ РФ захопили три судна Військово-морських сил ЗС України в складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксира, які здійснювали плановий перехід із порту Одеси в Чорному морі до порту Маріуполь в Азовському морі. Затримані українські кораблі були доставлені до окупованої Керчі. Усього команди затриманих українських кораблів налічують 24 моряки, серед яких 6 отримали поранення.

У ніч на 26 листопада було екстрено скликано засідання Ради нацбезпеки та оборони, під час якого було підтримано проект рішення про запровадження в Україні воєнного стану. З відповідною пропозицією РНБО звернулася до президента України Петра Порошенка. Особливий правовий режим пропонувалося запровадити на 60 днів. Український президент підтримав пропозицію військового комітету при главі держави, скоротивши термін дії особливого правового режиму до 30 днів. Воєнний стан діє на території 10 областей України, які межують із територією РФ та невизнаним Придністров’ям – Вінницька, Луганська, Донецька, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Запорізька, Чернігівська, Херсонська – та внутрішніх водах керченської акваторії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій