'
Читаєте зараз
Рада не скасувала е-декларування для борців із корупцією. Детально

Рада не скасувала е-декларування для борців із корупцією. Детально

Сергій Сурепін

У вівторок, 3 квітня Верховна Рада відхилила законопроекти 6271 і 6674, якими пропонувалося замінити обов’язкове декларування доходів громадськими активістами на подачу ними спеціальних фінансових звітів. Як повідомляє «Українська правда», парламент не тільки не захотів ухвалювати законопроекти у першому читанні, а й відмовився відправляти їх на доопрацювання в комітет або авторам. Для прийняття документів бракувало голосів депутатів.

Що це означає? Розповідаємо з початку.

27 березня 2017 року президент Петро Порошенко підписав зміни до закону «Про протидію корупції». Згідно з новими правилами, відтепер члени громадських організацій, що борються з корупцією, зобов’язані подавати електронні декларації так само, як і держслужбовці.

Ці зміни різко розкритикували представники громадських організацій, що викривають корупцію, та журналісти, що роблять розслідування. Багато хто висловлював побоювання, що цей закон – спроба тиску на незалежних активістів. Також закон розкритикували міжнародні партнери України в США та Євросоюзі.

Громадські діячі мали подати декларації до 1 квітня, але до останнього не було зрозуміло, хто саме має декларувати свої статки, бо в законі немає точної відповіді на це питання. 29 березня Національна агенція з питань запобігання корупції випустила роз’яснення щодо заповнення декларацій, та все одно не до кінця ясно, хто саме мається на увазі та чи зобов’язані декларувати статки, наприклад, журналісти-розслідувачі.

У той же день десятки громадських організацій підписали своєрідний меморандум про те, що будуть «захищати активістів від дискримінаційних норм щодо е-декларування в Конституційному суді України».

2 квітня, після оприлюднення декларацій, представник президента у парламенті Ірина Луценко заявила, що «всі вже побачили хто є хто», тож можна скасовувати е-декларування.

«Позиція фракції [БПП] – відміняти е-декларування, – сказала вона. – Суспільство вже побачило по 1,5 мільйона в рік доходів у антикорупціонерів, більше ніж у президента, прем’єра, генпрокурора. Хлопці на допомогу наших міжнародних партнерів живуть непогано. Доходи мають хороші. Тобто є за що критикувати і бути антикорупціонером. Думаю, вони себе добре почувають. У владу вони не йдуть, у депутати поки що не можуть. От вони на тих великих європейських грошах і піаряться».

На рішення Верховної Ради відреагували й міжнародні партнери України. Державний департамент США рекомендував Україні скасувати вимогу щодо е-декларування для активістів та членів неурядових організацій. Про це йдеться у заяві представниці Держдепартаменту США Гезер Науерт.

У Держдепі США підкреслюють, що система декларування активів в Україні має працювати для державних посадових осіб до відповідальності, а не створювати непотрібний тягар або тиск на громадянське суспільство.

НАЗК підтримало скасування електронного декларування для учасників антикорупційних громадських організацій. За словами голови НАЗК Олександра Мангула, в цьому питанні агентство знаходиться на боці громадських активістів.

Зрештою, законопроекти про скасування або заміну е-декларування спеціальним фінансовим звітом не були прийняті.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій