'
Читаєте зараз
Ексклюзивні права не вічні: Міккі Маус може стати надбанням суспільства

Ексклюзивні права не вічні: Міккі Маус може стати надбанням суспільства

Ilona Kivva
Автор:
 •  У 1976 році американський Конгрес ухвалив закон, який досі є основою захисту авторського права у США.
 • Спочатку він передбачав, що авторські права діють до кінця життя автора плюс 50 років після або на 75 років з моменту публікації твору для компаній та творів без авторства.
 • Студія Уолта Діснея втрачає права тільки на найпершу версію свого персонажа.

У 2024 році персонаж, що є символом компанії Walt Disney, стане надбанням суспільства. Використовувати Міккі Мауса зможе хто завгодно для власних проєктів, але за кілька умов.

Заборона розповідає про авторське право у США, а також про те, що чекає на діснеївських персонажів після того, як вони стануть надбанням суспільства.


Кривавий Вінні Пух: як діє закон про авторське право у США

Перший закон почав діяти 1790 році та за понад 200 років зазнав значних змін. Найперший проєкт захищав права авторів тільки 14 років, після чого їх роботи ставали надбанням суспільства, а отже прибутку від них вони більше отримувати не могли. Через майже півстоліття його дію розширили до 28 років. 

Все кардинально змінилося у 1976 році, коли американський Конгрес ухвалив закон, який досі є основою захисту авторського права у США. Документ, серед іншого, розширив термін дії права до кінця життя автора плюс 50 років, або на 75 років з моменту публікацію твору для компаній та творів без авторства.

Але навіть такі доволі широкі строки не влаштовували компанію Walt Disney, адже символ мультиплікаційного гіганта — персонаж Міккі Маус — був створений у 1928 році, а отже монополія на нього мала закінчитися вже на початку 2000-х років. Компанія почала просувати ініціативу щодо зміни законодавства. Спочатку вимагали права власності навічно, але після тривалих дискусій адвокати Disney пішли на поступки. У результаті був ухвалений так званий закон «Про захист Міккі Мауса»:

Читати більше новин в Telegram
 • термін дії авторського права діє все життя автора + 70 років після;
 • для корпоративного авторства — до 120 років після створення або 95 років після публікації, залежно від того, що закінчиться раніше.

У 2022 році дитячі книги А.А. Мілна «Вінні Пух», «Бембі» Фелікса Сатена вже стали суспільним надбанням, однак тут є лазівка. Мультиплікаційні та кінематографічні версії цих казок, створені Діснеєм, все ще під захистом. Та можливість вільно використовувати оригінальних героїв без обмежень безперечно нашкодила компанії.

Так, улюблений по всьому світу ведмідь вже засвітився у рекламному ролику та навіть у фільмі жахів. Актор Раян Рейнольдс використав Вінні Пуха для реклами Mint Mobile. У ролику кінозірка читає дитячу книжку про ведмедя з дорогим рахунком за телефон.

Сценарист і режисер Ріс Вотерфілд зняв хорор «Вінні-Пух: Кров і мед», який має вийти в прокат у 2022 році. За сюжетом, Крістофер Робін покинув своїх друзів і вони почали вбивати.

Кадр із фільму «Вінні-Пух: Кров і мед». Фото: Jagged Edge Productions/Instagram

Як пише The Guardian, при створенні проєктів за персонажами, права на які ще часткова належать Disney, важливо не переходити межу. Певні аспекти персонажа, які широка публіка визнає частиною бренду Disney, заборонені для художників. Це працює так: якщо конкретна робота нагадає громадськості про діснеївського персонажа, то автора можна притягнути до відповідальності.

У 2024 році суспільним надбанням вже може стати вже саме мультиплікаційний герой Волта Діснея — мишеня Міккі Маус, тому компанія виготовляє сучасні продовження та рімейки, щоб максимально захистити героя, який приніс їй мільярди.

Помічник директора юридичної клініки документального кіно при Школі права Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі Деніел Меєда каже, що для цього героя компанія може застосувати ще й іншу лазівку.

«Ви можете використовувати персонажа Міккі Мауса, як він був спочатку створений [найперший варіант], щоб створити власні історії з ним. Але якщо ви зробите це так, щоб люди подумали про Діснея — що ймовірно, оскільки вони так довго інвестували в цього персонажа — то теоретично Дісней міг би сказати, що ви порушили мій товарний знак. Авторські права обмежені в часі, а товарні знаки — ні», — вважає юрист.

Історія головного символу Disney

Вперше мишеня Міккі з’явилося в чорно-білому мультфільмі «Пароплав Віллі» 1928 року. Це був перший мультфільм, при створенні якого застосували синхронізовані звуки — коли рухи на екрані відповідають музиці та звуковим ефектам.

Постер мультфільму «Пароплав Віллі» 1928 року. Фото: Wikipedia.

За кілька місяців після прем’єри з’явилася серія короткометражних фільмів про Міккі Мауса. До кінця року мишка стала справжнім хітом. Волт Дісней швидко запустив лінію товарів, а за два роки почав працювати дитячий фан-клуб Міккі Мауса, пише Time.

У 1935 році молодий аніматор Фред Мур видозмінив саму концепцію малювання героя. Він зробив його тіло грушоподібним, додав зіниці, білі рукавички, круглі вуха та вкоротив ніс. Того року Міккі також вперше з’явився в кольорі завдяки технології Technicolor у The Band Concert. Це стало переворотом у світі мультиплікації.

До 1937 року студія випускала близько 12 короткометражних фільмів про Міккі на рік. Озвучкою персонажа займався сам Волт Дісней.

До 1950-х років на честь героя вже створили парк розваг, газетний комікс і «Клуб Міккі Мауса» — популярне телевізійне шоу, яке стало кар’єрним стартом для плеяди зірок від Аннет Фунічелло до Джастіна Тімберлейка.

З часом фільмографічну колекцію компанії поповнили такі хіти «Бембі» та «Спляча красуня», а мишеня почало втрачати популярність і касові збори. Тому з 1953 року Міккі припинили малювати. На великі екрани символ Діснею повернувся тільки через 30 років в епізодичній ролі у фільмі «Хто підставив кролика Роджера». З того моменту компанія спробувала відродити популярність героя, однак мультфільми про нього вже не мали того шаленого успіху, який отримували інші роботи Діснея. 

Цікаві факти про Міккі Мауса:

 • спочатку мишеня назвали Мортімером. Існує кілька версій, чому ім’я змінили. За найпопулярнішою, переназвати персонажа на Міккі запропонувала дружина Волта Діснея — Ліліан;
 • вуха Міккі завжди дивляться вперед, не зважаючи на те, куди він повертає голову;
 • Волт Дісней озвучив Міккі Мауса сам впродовж 32 років, але потім його замінив Уейн Оллвайн;
 • Оллвайн одружився з Руссі Тейлор, яка озвучивала Мінні Маус — подружку мишеняти;
 • Волт Дісней отримав Оскар за створення Міккі у 1932 році, а в 1941 — престижну кінонагороду отримав вже мультфільм про героя «Простягни лапу».
 • Міккі Маус — це єдиний анімаційний персонаж, який отримав зірку на Алеї Слави в Голлівуді;
 • з 2006 році Міккі почали малювати у форматі 3D. 

Раніше Заборона розповідала подробиці скандалу з піксарівським спін-оффом Lightyear про космічного рейнджера Базза Лайтера, прем’єра якого відбулася 16 червня 2022 року. Деякі країни не дали дозвіл на його прокат через неоднозначну сцену.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій