Читаєте зараз
Експерти з озброєння вигадали, як захищати танки лазерами: це може допомогти ЗСУ

Експерти з озброєння вигадали, як захищати танки лазерами: це може допомогти ЗСУ

Ilona Kivva
Автор:
  • Існують кілька лазерних систем, які здатні захистити бронетехніку від повітряних атак.
  • Для захисту танків та БМП можна використати малопотужні лазерні установки.
  • У США подібну зброю використовують навіть на гвинтівках.

Лазер засліплює дрон і він більше не може атакувати чи проводити розвідку. Так працюють малопотужні лазерні установки, які вже активно використовують у США. Водночас масового встановлення такої зброї на бронетехніку поки що не роблять, але її цілком реально адаптувати для оборони в Україні. 

Заборона розповідає про простий і недорогий метод захисту танків від атак з повітря.

Terra Raven, DIRCM і не тільки: як працюють з бронетехнікою

Лазерні осліплювачі — це дешевий засіб захисту бронетехніки від ворожих дронів і протитанкових ракет, які використовують інфрачервоне наведення. Однак цей метод не є популярним, хоча й лежить на поверхні, зазначає The War Zone

Принцип роботи таких лазерів простий: вони осліплюють оптичні датчики на безпілотниках і позбавляють їх можливості здійснювати високоточні та смертоносні атаки або проводити розвідку.Для цього не потрібно встановлювати потужну великогабаритну лазерну зброю, натомість достатньо поставити малопотужні установки, які б могли буквально засліплювати дрони противника.

Такі лазери вже існують і у США їх використовують навіть на гвинтівках, зокрема — LA-9/P. Як приклад такої системи можна назвати Terra Raven для бронетехніки від збройової компанії BAE Systems, котра призначена для протидії протитанковим ракетам, але теоретично її тактико-технічні характеристики дозволяють протидіяти й безпілотникам.

Читати більше новин в Telegram

Ще одну систему засліплення пропонує австралійська компанія Electro Optic Systems (EOS). Виробник позиціює її як додаткову можливість для боротьби з безпілотниками, яка додається до наявного портфеля систем дистанційного озброєння (RWS), таких як Slinger і R800. 

«Лазерний засліплювач… успішно продемонстрував свою здатність погіршувати, відхиляти і знищувати електрооптичні датчики на типових безпілотних авіаційних системах за допомогою нелетального лазера з нульовою побічною дією», — заявили в EOS, говорячи про випробування системи Slinger, оснащеного цією додатковою можливістю.

Відправною точкою для розробки системи, яка б захищала бронетехніку від дронових атак, можуть стати лазерні баштові установки і прилади стеження, що використовуються для захисту літаків. Чудовим варіантом могло б стати використання технології спрямованої інфрачервоної протидії (DIRCM), яка вже застосовується на повітряних платформах. У ній використовуються мініатюрні баштові лазери, що засліплюють ракети з інфрачервоними головками самонаведення. Як зазначає The War Zone, лазерні збірки DIRCM поступово зменшувалися в розмірах протягом останніх 20 років і зараз вони невеликі й високоефективні.

Крім того, автори матеріалу згадали радянські системи «Штора-1», що встановлювались на Т-80 і Т-90. Як зазначає Defense Express, у 2017-2019 роках російські загарбники на сході України проти ЗСУ використовували також і лазерні пристрої під назвою ПАПВ, призначені для протидії снайперам.

Військові експерти зазначать, що формат боротьби проти російських БпЛА за допомогою лазерів цілком може знайти місце в бойових порядках Сил оборони України.

Лазерна зброя: де її використовують

Останнім часом про таку зброю почали говорити частіше. Таке озброєння, зокрема, використовують Військово-морські сили США. Йдеться не лише про вже згадані гвинтівки з осліплювачами, але й про корабельну оптичну систему (ODIN). До речі, остання вже має заявлені можливості боротьби з дронами.

У Великій Британії створили бойову лазерну зброю Dragonfire, яка захищатиме кораблі та сухопутні сили від ракет, артилерійських боєприпасів та навіть безпілотників. Така зброя хоча й споживає багато енергії, але її постріли дешевші за ракети для систем ППО. У 2024 році британці обіцяли передати таку систему Україні навіть за умови, якщо вона не буде готова на 100%.

Південна Корея повідомила, що вже у 2024 році розгорне лазерну систему протиповітряної оборони, яка збиватиме північнокорейські безпілотники. Один постріл з такої системи коштуватиме $1.45.

Крім того, лазерна система протиповітряної оборони малого радіуса дії є у США. Йдеться про H4 — унікальну зброю, яку можна встановити практично на будь-яку платформу: від катера до цивільного пікапа. Вона збиває цілі лише на малих дистанціях, але програмне забезпечення дозволяє інтегрувати її майже в усі інші системи протиповітряної оборони.

Раніше Заборона розповідала про самохідні артилерійські установки DITA, які Чехія виготовить для України на замовлення Нідерландів. Вона може залишити позицію за 45 секунд. Загалом Україна має отримати дев’ять таких гаубиць.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій