Читаєте зараз
Екстрадиція чоловіків-втікачів: чи справді їх можуть повернути в Україну

Екстрадиція чоловіків-втікачів: чи справді їх можуть повернути в Україну

Ilona Kivva
Автор:
  • Голова фракції «Слуга народу» Давід Арахамія припустив, що Україна вимагатиме екстрадиції чоловіків, які незаконно виїхали за кордон. Про те, що це можливо, заявив і Комітету ВР з питань нацбезпеки Федір Веніславський.
  • Незабаром стало відомо, що Польща вже вислала в Україну принаймні кількох чоловіків — це були не втікачі, а ті, хто незаконно переправляли військовозобов’язаних у Європу.
  • Між Варшавою і Києвом дійсно діє угода про екстрадицію, яка дозволяє повертати таких людей, але є певні умови.

Для того, аби відправити запит на повернення військовозобов’язаних з-за кордону, проти кожного з них має бути зібрано докази правопорушення (підробка документів чи незаконний перетин) та відкрито кримінальне провадження. Деякі країни можуть виставляти додаткові вимоги. Наприклад, Польща просить оформлювати міжнародний ордер на кожного чоловіка, який міг виїхати незаконно.

Заборона розповідає про нюанси екстрадиції чоловіків.


Повернення ухилянтів з Польщі: як може відбуватися

Варшава екстрадувала кількох українців, які нелегально переправляли чоловіків до Європи. Про яку конкретно кількість людей йдеться і як давно почалося, невідомо. Інформація з’явилася після заяв представників української влади про можливу співпрацю з дружніми державами для повернення чоловіків-ухилянтів в Україну, пише Rzeczpospolita.

«Щонайменше 80 000 українських чоловіків призовного віку в’їхали до Польщі після 24 лютого 2022 року та зникли. Одна людина могла перетинати кордон навіть кілька сотень разів, але після вирахування виїздів із прибуттів залишається близько 80 000 людей. Вони потенційно підлягають мобілізації в Україні. Скільки з них справді відповідали вимогам звільнення, невідомо», — каже речниця штабу Прикордонної служби Польщі лейтенант Анна Міхальська. 

Механізм навіть масової екстрадиції чоловіків-ухилянтів справді може бути запущеним, адже між Києвом і Варшавою діє відповідна двостороння угода. Але є важлива умова — Україна має почати кримінальне провадження стосовно кожного потенційного призовника. 

Читати більше новин в Telegram

«Щоб ініціювати кримінальну справу, треба довести, що висновки військово-лікарської комісії з 24 лютого 2022 року були підробленими. І визначити, що видані військовозобов’язаним довідки теж були підроблені й вони або отримали відстрочку, або взагалі були виключені з військового обліку. І потім, використовуючи підроблену довідку, виїхали за кордон. Тоді щодо них буде ініційоване кримінальне провадження», — пояснив адвокат юридичної фірми Gracers Сергій Савинський.

Кримінальне провадження можуть відкрити:

  • за використання підробної довідки;
  • за незаконний перетин кордону.

Реалізація такої схеми може затягнутися на роки, адже у такому провадженні є обов’язкові стадії, зокрема, дослідження та збір доказів.

«Треба дослідити, встановити передумови видачі факту незаконних довідок. Щоб встановити, що довідка підроблена, треба провести медичний огляд цієї людини. А для цього треба, щоб вона приїхала. Це цілий комплекс дій, і є різні нюанси. Тому сказати про те, що завтра з-за кордону повернуть всіх ухилянтів, — ні, такого не буде», — вважає юрист.

Екстрадиція чоловіків-втікачів: вимоги Польщі

Проблеми можуть виникнути не тільки з внутрішніми процесуальними моментами. Так, Україна має оформити міжнародний ордер на арешт кожного чоловіка, який міг виїхати незаконно.

«Якщо ми затримаємо такого іноземця, наприклад, для простої перевірки на дорозі, наша система KSIP покаже, що це людина, яка переслідується прокуратурою України, тому що там є дані Інтерполу. Ми затримуємо таку особу та повідомляємо в прокуратуру. Чи її екстрадують, вирішує польський суд», — роз’яснив речник Головного управління поліції Польщі Маріуш Цярка.

У видачі людини можу відмовити у таких випадках:

  • користується у Польщі правом притулку або є громадянином країни;
  • злочин  був  скоєний  на  території Польщі;
  • закінчення строку давності злочину;
  • на  території Польщі проти неї ведеться розслідування або винесено вирок за той самий злочин;
  • злочин має політичний характер;
  • злочин полягає виключно у порушенні військових обов’язків;
  • екстрадиція призведе до порушення публічного порядку або загальних принципів законодавства.

Військовий облік для українців за кордоном: які правила

Кабінет міністрів України 30 грудня 2023 року ухвалив постанову № 1487 щодо внесення змін у правила військового обліку. Серед іншого, українські дипломатичні установи зобов’язали вести облік призовників за кордоном.

«Положення про військовий облік за кордоном не нове: це треба було робити й раніше разом із тимчасовим консульським обліком. Утім, за постановою, на військовий облік мають ставати усі військовозобов’язані, які виїхали за кордон більше як на три місяці. Це стосується всіх військовозобов’язаних українців, включно з жінками, які є військовозобов’язаними. Інші жінки можуть стати на облік за кордоном за власним бажанням», — пояснив військовий адвокат Ярослав Жукровський.

Важливо! Облік за кордоном не означає обов’язкову мобілізацію, адже консульства не мають права вручати повістки. При цьому дипустанова повідомляє про реєстрацію людини в українці військкомати (ТЦК), тобто їх вносять у загальну базу.

Раніше Заборона розповідала про всі нюанси вручення повісток в Україні та про те, як діяти у випадках порушень з боку військкомів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій