Читаєте зараз
Електросамокати і гіроскутери в Україні визнано транспортом: чи треба права і техпаспорт

Електросамокати і гіроскутери в Україні визнано транспортом: чи треба права і техпаспорт

Ilona Kivva
Автор:
  • В українському законодавстві та ПДР малі електричні засоби пересування не були визнані транспортними засобами, тож їх власники вважалися пішоходами.
  • Верховна Рада ухвалила документ, який змінює це. Він набув чинності 5 квітня 2023 року.
  • Між тим, через велику кількість ДТП в Парижі містяни проголосували за повну заборону прокату самокатів.

Користувачі електросамокатів і гіроскутерів в Україні більше не мають права їздити по тротуарах. Вони зобов’язані дотримуватися правил дорожнього руху на рівні з велосипедистами: наприклад, рухатися по автошляхах справа та носити шолом. Вимоги стосуються як власних, так і орендованих транспортних засобів.

Заборона розповідає про оновлені правила користування популярними в Україні засобами пересування.

Закон про електротранспорт: у чому суть

Верховна Рада України у лютому 2023 року ухвалила документ №8172, ініційований 24 народними депутатами від партії «Слуга народу» (підтримали 259 парламентарів). Президент підписав його наприкінці березня, а вже 4 квітня 2023 року він набув чинності.

Головна зміна полягає у тому, що електросамокати, гіроскутери та інша подібна техніка (важливо — саме електрична) офіційно визнаються транспортними засобами.

Їх поділили на дві категорії:

Читати більше новин в Telegram
  • легкий персональний транспорт — колісний засіб, що приводиться в рух виключно електричними тяговими двигунами потужністю в діапазоні до 1000 Вт. Може бути з одним, двома, трьома або чотирма колесами. Максимальна швидкість — до 25 км/годину;
  • низькошвидкісний — приводиться в рух виключно електричними тяговими двигунами. Може також бути з різгою кількістю коліс, але максимальна швидкість доходить до 50 км/годину. Споряджена маса — не більше 600 кілограмів.

Електросамокати в українських містах: правила у 2023 році

Оскільки такі засоби для пересування вважаються транспортом, то люди, які користуються ними, вже вважаються не пішоходами, а водіями у дорожньому русі, пояснив юрист Максим Боярчуков.

«Закон не зобовʼязує власників електросамокатів та моноколіс їх реєструвати чи отримувати номерний знак. Також не вимагається отримувати посвідчення водія. Можливо, в майбутньому будуть ухвалені відповідні нормативно-правові акти, й такі обов’язки у власників з’являться, але, найімовірніше, самокати та моноколеса прирівняють до велосипедів, і якісь особливі вимоги навряд чи з’являться. У правилах дорожнього руху немає визначення, що таке електросамокат чи моноколесо, тож внести зміни до ПДР доведеться», — каже Боярчуков.

Поки змін у правила не внесено, користувачам такого транспорту треба дотримуватися основних правил руху:

  • їхати якомога правіше по проїзній частині;
  • не керувати електротранспортом в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння;
  • користуватися світловідбивальними елементами, помітними на одязі;
  • надягати шоломам та інші пасивні засоби безпеки.

Важливо! Їздити по тротуарах на електросамокатах і гіроскутерах відтепер заборонено! Правила стосуються як власного, так і прокатного транспорту.

Париж відмовляється від прокату самокатів

У французькій столиці скликали референдум, на якому виборці попросили проголосувати за або проти прокатного транспорту у місті (електросамокатів і гіроскутерів у приватній власності воно не стосувалося). Майже 90% голосів були віддані за заборону техніки, пише BBC.

Так, з 1.38 млн парижан, внесених у виборчий список, участь у голосуванні взяли трохи більше 103 000. Голос за заборону віддали понад 91 300 з них.

Референдум був скликаний у відповідь на зростання кількості ДТП за участі таких засобів, які приводили до травм та навіть смерті. Приміром, у 2021 році 31-річна італійка загинула після того, як її збив електросамокат, на якому одночасно їхали двоє людей. Вона впала і вдарилася головою об тротуар.

«Париж був одним із перших міст, де почали використовувати електросамокати. Дедалі більше занепокоєння викликає те, як деякі люди керують ними — перетинають дороги з активним рухом, оминаючи пішоходів на тротуарах і розвиваючи швидкість до 27 км/година. При цьому водії часто не носять шоломів, а ще легально брати на прокат транспорт можуть діти від 12 років», — пояснили у виданні.

Тепер міська рада має вирішити, чи було голосування з такою невеликою явкою правомірним.

Раніше Заборона розповідала про найвищі штрафи за порушення ПДР у різних країнах. Найбільше доведеться заплатити у Фінляндії та Канаді — розмір санкції доходить до декількох тисяч доларів. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій