'
Читаєте зараз
В Україні можуть вести штрафи за неправильне перевезення тварин

В Україні можуть вести штрафи за неправильне перевезення тварин

Ilona Kivva
Автор:
  • В ПДР 2023 року не прописано жодних вимог щодо транспортування собак, котів та інших домашніх улюбленців.
  • У Раді зареєстрували документ щодо введення адміністративної відповідальності за небезпечні умови для тварин в авто.
  • Для перевезення існує безліч спецзасобів, але найкращі ті, які відповідають двом вимогам.

Якщо тварина подорожує автівкою не у спеціальній переносці або не пристебнута стандартизованим паском безпеки, водія зможуть оштрафувати. Сума вкрай невелика, втім, ухвалення закону приверне увагу до проблеми.

Заборона розповідає про законодавчу ініціативу, а також про те, які є засоби для перевезення тварин і у чому їх недоліки.


Правила дорожнього руху щодо тварин

У чинних правилах дорожнього руху (ПДР) не прописано жодних вимог щодо транспортування собак, котів та інших домашніх улюбленців. Фактично, їх прирівнюють до вантажу, тобто головна умова — аби вони не заважали безпечно керувати автомобілем.

Основним законодавчим актом, який регулює це питання, є постанова Кабінету міністрів № 1402. Вимоги є доволі нечіткими, а порушення не передбачає жодного покарання.

«У салоні транспортного засобу допускається перевозити дрібних тварин у кошиках, сумках із суцільним дном, птахів у клітках, собак у намордниках за наявності повідка, за умови, що тварини не забруднюють салон та речі пасажирів і розташовуються на підлозі, а за наявності підстилки — на сидінні (під час перевезення в таксі)», — йдеться у статті 44.

Читати більше новин в Telegram

Транспортування собак і котів машиною: законопроєкт у Раді

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону №9016 щодо введення адміністративної відповідальності за неправильне транспортування улюбленців, тобто введення штрафів. Ініціаторами документа виступили Олександр Юрченко та Антоніна Славицька («Відновлення України»).

«Спостерігається практика, особливо у жінок, під час керування транспортним засобом тримати на колінах, на руках або в руках собак не великих порід. Але тварина може відволікати водія, заважати керуванню. У разі раптової зупинки чи зіткнення, через відсутність спеціальних засобів для перевезення або надійних кріплень, тварина може не лише травмувати інших пасажирів, пошкодити салон, але й сама отримати серйозні травми чи загинути», — зазначають автори документа.

При цьому чітких правил перевезення собак та котів народні депутати не пропонують. Натомість прописані принципи, яких має дотримуватися водій:

  • комфорт для тварини і безпека для пасажирів;
  • уникнення впливу тварини на дотримання водієм ПДР;
  • вибір спеціальних засобів для перевезення, що відповідають стандартам безпеки;
  • фіксація місця перевезення поза межами переднього сидіння;
  • надійне кріплення будь-яких засобів для перевезення тварини.

За порушення каратимуть штрафом у розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ) — це 510 гривень. При повторному порушенні протягом року розмір санкції збільшується до 50 НМДГ, тобто до 850 гривень.

Домашні улюбленці в автівці: правила безпеки від експертки

Для безпечного перевезення собак та котів в автівці існує безліч спецзасобів: від контейнерів до окремих пасків безпеки. Головне правило: вони мають запобігати відволіканню водія та належним чином фіксувати тварину або контейнер з нею, розповіла New York Times засновниця організації Center for Pet Safety Ліндсі Волко.

Є кілька найрозповсюдженіших засобів:

  • упряжка;
  • ремінь;
  • спеціальне сидіння;
  • гамак;
  • переноска.

Упряжка — це фактично звичайна шлея, але позаду є ручка, через яку протягується ремінь безпеки.

«Ремінь повинен проходити через точку кріплення на спині собаки. Подовжувачі, які з’єднують джгути з гніздами для ременів безпеки, мають бути надійно закріплені. І в жодному разі упряжка не має кріпитися до звичайного нашийника», — наголосила Волко.

Блискавка (zip-line) працює подібним чином. Це по суті два ремені: один кріпиться за ручки чи сидіння, а другий чіпляє до цієї конструкції собаку за шлею. Система дає тварині змогу мінімально переміщатися і почуватися вільніше, але у разі аварії не допустить ударів об переднє сидіння та всередині салону, тобто спрацює як пасок безпеки.

Однак у Center for Pet Safety застерігають, що блискавка набагато менш надійна, ніж упряжка і не виключає ризику травм для тварин.

Сидіння для подорожей або бустер виглядає як подушка з піднятими бортами. Гамак — це по суті те ж саме, але набагато більшого розміру. Головна відмінність у тому, що у бустерах зазвичай передбачена можливість зафіксувати собаку ременем безпеки, а от гамак тільки запобігає забрудненню салону. Однак Волко каже, що обидва засоби не пройшли краштести у її центрі, адже захист для тварин мінімальний.

Найнадійнішим спецзасобом, за словами експертки, є переноска: тварина обмежена у просторі, тому не зможе нашкодити собі і гарантовано не заважатиме водієві. Її можна надійно закріпити навіть пасками безпеки чи на підлозі. Головне правила під час використання, особливо у довгих подорожах — періодично зупинятися, або тварина могла вийти і розім’ятися. 

Раніше Заборона розповідала про всі нюанси виїзду за кордон з домашнім улюбленцем. Потрібно обов’язково мати паспорт міжнародного зразка, чипування та проведену вакцинацію від сказу. Крім того, не більше ніж за три місяці до виїзду за кордон потрібно зробити так звані титри.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій