Читаєте зараз
еРеФерендуми в Україні: якими є результати і що буде далі

еРеФерендуми в Україні: якими є результати і що буде далі

Ilona Kivva
Автор:
  • На окупованих територіях проголосувало в рази більше жителів, ніж реально залишившихся.
  • МЗС України закликало партнерів надати якомога більше зброї, зокрема далекобійної артилерії.
  • Організаторам незаконних референдумів загрожує довічне ув’язнення.

Колаборанти з окупованих територій підбили підсумки псевдоголосування за входження цих непорозумінь в склад Російської Федерації. Ані результати, ані самі ‘референдуми’ не визнані жодною країною світу, навіть соратниками в ключових питаннях економіки. Волевиявлення здійснювалося поза будь-якими законами здорового глузду та міжнародного права, одразу після успішного контрнаступу Сил оборони та оголошення часткової мобілізації в РФ.

Заборона розповідає про оприлюднені цифри ‘ЦВК’, передбачене законодавством покарання та про реакцію світу.


«Референдуми» у чотирьох областях України 23-27 вересня 2022 року

«Народні голосування» щодо приєднання до складу Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей розпочалися 23 вересня 2022 року. 

Голосувати можна було у виборчих дільницях або дистанційно. Зокрема, таким чином нібито голосували жителі проксіутворень, які виїхали до РФ, наприклад, у Тюменську область.

Результати голосувань на ТОТ оголосили 28 вересня:

Читати більше новин в Telegram

«ДНР» — 99.23%;

«ЛНР» — 98.42%;

Запорізька область — 93.11%;

Херсонська область — 87.05%.

Бюлетень у Запорізькій області. Фото: «РИА Новости»

Явка на псевдореферендумах з урахуванням дільниць у Росії нібито склала:

  • «ЛНР» — 94.15% (1 662 607 людей);
  • Запорізька область — 85% (541 093 людини);
  • «ДНР» — 97.51% (2 131 207 людей);
  • Херсонська область — 78.86% (571 001 людина).

«Херсонська область найближчими днями звернеться до президента РФ за підсумками референдуму. В області гривня вийде з обігу найближчим часом», — заявив заступник очільника окупаційної влади на Херсонщині Кирило Стремоусов.

«Ще до проведення референдуму про входження “ДНР” до складу Росії я звертався до Володимира Путіна з проханням підтримати його підсумки, далі всі процедури підуть за планом. Військові “ДНР” після проведення референдуму діятимуть на лінії бойового зіткнення з ЗСУ з урахуванням того, що “ДНР” вже практично перебуває у складі РФ», — сказав голова проксіутворення Денис Пушилін.

Голова окупаційної влади так званої ЛНР Леонід Пасечник повідомив, що 28 вересня підготує документ з проханням до Путіна розглянути входження «республіки» у склад РФ.

«Гривня повністю вийде з обігу в Запорізькій області до кінця року. Запорізька область збереже прапор та герб після входження до складу Росії», — сказав представник колабораціоністського руху «Ми разом із Росією» Володимир Рогов.

Відповідальність за участь у псевдореферендумі під тиском українське законодавство не передбачає. Однак організаторам загрожує до 15 років позбавлення волі за статтею 111-1 Кримінального Кодексу України про колабораційну діяльність. Такі дії можуть розцінювати і як держзраду, за яку можуть посадити у вʼязницю довічно. Однак усе залежить від суб’єкта та обставин, пояснила представниця Центру прав людини ZMINA Олена Луньова.

Реакція України та світу на 

Міністерство закордонних справ України назвало примус жителів тимчасово окупованих територій до голосування черговим злочином РФ. Там закликали міжнародних партнерів суттєво збільшити військову підтримку ЗСУ.

«Усі громадяни України, які взяли участь в організації цього дійства разом із російськими окупантами, понесуть справедливе покарання згідно з нормами Кримінального кодексу України. Компетентні органи України вже вживають заходів щодо їхнього розшуку та притягнення до відповідальності», – йдеться в заяві дипвідомства.

Ще до оголошення результатів псевдореферендумів низка країн та світових організацій попередили, що не визнаватимуть цих голосувань. Пояснюють це повагою до територіальної цілісності України. Наприклад, лідери G7 в спільній заяві наголосили, що готові посилити санкції проти РФ та осіб, які причетні до проведення псевдореферендумів.

На підтримку принципів міжнародного права висловилися й держави, які зазвичай мають стримані реакції щодо дій РФ. Зокрема з неочікуваною реакцію вийшли в Сербії.

«По-перше, ми принципово дотримуємося принципів міжнародного права й Хартії ООН. По-друге – це би цілковито суперечило нашим державним і національним інтересам та нашій політиці», – сказав міністр закордонних справ Сербії Нікола Селакович.

Офіційний представник МЗС Казахстану Айбек Смадіяров зауважив, що країна виступає за збереження стабільності на регіональному та глобальному рівнях. У звʼязку з цим Нур-Султан готовий сприяти політичному діалогу між Україною та РФ.

Раніше Заборона розповідала про оголошення часткової мобілізації в РФ та підтримку «референдумів» Москвою. При загрозі територіальній цілісності там погрожують використати всі методи, включаючи ядерну зброю.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій