Естонія узаконила шлюбну рівність: що це і де ще є
- Країна стала першою на пострадянському просторі, де ухвалили закон, який набуде чинності з 2024 року.
- Естонія ще у 2014 році дозволила представникам ЛГБТК-спільноти укладати цивільні партнерства. Але люди все одно стикалися з дискримінацією.
- Шлюбна рівність передбачає не тільки легалізацію одностатевих шлюбів, а й усі ті ж права, що мають гетеросексуальні пари.
Подібне партнерство тією чи іншою мірою узаконена у 35 країнах світу. Однак є певні місцеві особливості: наприклад, у США та Мексиці одружитися можна не в усіх штатах, а на Тайвані шлюб може укласти тільки громадянин_ка і з додатковими обмеженнями, якщо партнер_ка має паспорт іншої країни.
Заборона розповідає про історичне рішення естонської влади, а також про приклади інших держав.
Права одностатевих пар: рішення парламенту Естонії
Шлюбна рівність, перш за все, передбачає можливість легалізовувати не тільки різностатеві та одностатеві шлюби, а й надає ЛГБТК-партнерам усі ті ж права, що мають гетеросексуали. Наприклад, усиновлювати дітей, брати сімейні кредити, відповідати за рішення стосовно здоров’я у разі неспроможності партнера тощо, пише Euractiv.
«Ми приєднуємося до інших країн Північної Європи з цим історичним рішенням. Я пишаюся своєю країною. Ми будуємо суспільство, де права кожного поважаються і люди можуть любити вільно», — сказала пані прем’єр-міністерка Кая Каллас.
Закон набуде чинності з 2024 року і, як пише ERR, дозволить повнолітнім, незалежно від статі, укладати шлюби. Також можна буде укладати договори про спільне проживання як альтернативу та всиновлювати дітей (за згодою біологічних батьків).
Читати більше новин в TelegramУхвалення закону має розв’язати проблему юридичної невизначеності, з якою стикаються деякі одностатеві пари в країні. Річ у тім, що Естонія ще у 2014 році дозволила представникам ЛГБТК-спільноти укладати цивільні партнерства. Вони також реєструються державою. Але окремі питання партнерам доводилося вирішувати тільки шляхом укладання окремих договорів: наприклад, стосовно спадщини, ухвалення медичних рішень за партнера в екстрених випадках, піклування про дитину (при цьому усиновлювати дітей не можна).
Статус такого партнерства регулярно ставили під сумнів у лікарнях, посольствах, державних установах та інших інстанціях, тож на практиці цивільне партнерство працювало тільки частково.
Цікаво! В Естонії у 2002 році дозволили трансгендерним людям змінювати юридичну стать без операції, стерилізації чи розлучення.
Шлюбна рівність: у яких країнах узаконена
Шлюбна рівність тією чи іншою мірою легалізована у 34 країнах світу (без урахування Естонії), у 12 з яких ухваленню рішень посприяли внутрішні та міжнародні судові інстанції, свідчать дані Human Rights Campaign Foundation.
Сере країн, де дозволені одностатеві люби:
- Андорра;
- Аргентина;
- Австралія;
- Австрія;
- Бельгія;
- Бразилія;
- Канада;
- Чилі;
- Колумбія;
- Коста-Рика;
- Куба;
- Данія;
- Еквадор;
- Фінляндія;
- Франція;
- Німеччина;
- Ісландія;
- Ірландія;
- Люксембург;
- Мальта;
- Мексика;
- Нідерланди — перші у світі;
- Нова Зеландія;
- Норвегія;
- Португалія;
- Словенія — перша серед постсоціалістичних;
- Південна Африка;
- Іспанія;
- Швеція;
- Швейцарія;
- Тайвань — перша азійська держава, яка легалізувала;
- Велика Британія;
- США;
- Уругвай.
При цьому у деяких державах для таких пар все одно діють певні обмеження. Приміром, у США одружуватися можна не в усіх штатах, однак завдяки рішенню Верховного суду країни навіть укладені в інших регіонах шлюби мають обов’язково визнаватися по всій країні. Подібна система діє у Мексиці, але на відміну від США, для визнання шлюбу в інших штатах подружжю потрібно вернутися до федерального суду і отримувати спеціальну ліценцію.
«У багатьох країнах одностатеві подружні пари все одно не мають тих самих прав і переваг, що й різностатеві подружжя, наприклад, право на усиновлення. У деяких країнах для одностатевих пар також діють додаткові обмеження. Так, на Тайвані одностатеві шлюби доступні лише громадянам цієї країни або громадянам іншої, яка визнає одностатеві шлюби і лише у випадку, що одружуватися іноземець буде на тайванцю/тайванці», — пояснили у Human Rights Campaign Foundation.
Раніше Заборона розповідала про зареєстрований у Верховній Раді України законопроєкт про цивільні партнерства та що він передбачає.
Читати більше новин в Telegram