'
Читаєте зараз
Перша у східній Європі: у Словенії дозволили ЛГБТ-шлюби

Перша у східній Європі: у Словенії дозволили ЛГБТ-шлюби

Ilona Kivva
Автор:
  • Першими у світі узаконили одностатеві стосунки Нідерланди у 2001 році.
  • Одруження між партнерами однієї статі у 2022 році досі заборонене у 149 країнах.
  • У Словенії найбільша опозиційна партія у парламенті організувала протести проти дозволу ЛГБТ-парам усиновлювати дітей.

Словенія стала першою посткомуністичною країною, яка легалізувала одностатеві шлюби. Зміни внесли після визнання Вищим судом країни того, що одруження лише між чоловіком та жінкою є відкритою дискримінацією ЛГБТ-спільноти.

Заборона розповідає про вкрай важливі зміни у Словенії та про те, у яких ще країнах дозволені такі шлюби. 

Словенія: закон про одностатеві стосунки

Парламент країни ухвалив поправку, яка дозволяє одностатевим парам одружуватися та усиновлювати дітей. Зміни у Сімейному кодексі підтримали 48 депутатів, 29 були проти, повідомляє Euronews.

«Словенія, яка виникла після розпаду Югославії, є першою колишньою комуністичною країною, яка схвалила цю реформу в східній Європі, оскільки більшість її сусідів не дозволяють громадянські союзи чи одностатеві шлюби», — зазначили у виданні. 

До цього тут діяв закон, якій чітко прописував, що шлюб укладається виключно між чоловіком та жінкою. Вищий суд Словенії ще у липні 2022 року постановив, що це документ дискримінує пари геїв і лесбійок. Судовий орган негайно призупинив його дію і зобов’язав парламент внести зміни до тексту протягом шести місяців, однак вони впоралися швидше.

Читати більше новин в Telegram
Акції на підтримку узаконення одностатевих шлюбів у Словенії. Фото: GCN

«Цими змінами ми визнаємо права одностатевих пар, які вони повинні були мати протягом тривалого часу», — сказав держсекретар Саймон Малєвац.

Головна опозиційна партія країни «Словенська демократична партія» жорстко розкритикувала рішення суду та організувала кілька мітингів проти можливості усиновлення дітей одностатевими парами.

У яких країнах світу дозволені одностатеві шлюби 

Серед інших пострадянських держав найближче до ухвалення подібного закону Естонія. Ще у 2016 році в країні визнали одностатеві одруження, зареєстровані у інших країнах. У Хорватії, Чехії, Угорщині та Чорногорії діють закони, які встановлюють одностатеві цивільні партнерства.

Такі шлюби станом на жовтень 2022 року дозволені лише в 32 країнах світу. Тільки у 2022 році, крім Словенії, цей список поповнили Швейцарія (1 липня) та Чилі (10 березня), а Андорра збирається законодавчо закріпити рівність у шлюбі з 17 лютого 2023 року. Досі забороненими ЛГБТ-шлюби, а подекуди і одностатеві стосунки взагалі, у 149 країнах, пише TimeOut.

Раніше Заборона розповідала про законодавчу альтернативу шлюбам, яку розробляє Кабінет міністрів України. Як компромісний варіант запропоновано цивільне партнерство. Це дозволить вирішити елементарні питання справедливості у разі хвороби чи смерті одного з пари.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій