Читаєте зараз
Українці – на другому місці за кількістю позовів до Європейського суду

Українці – на другому місці за кількістю позовів до Європейського суду

Сергій Сурепін

Україна посіла друге місце серед держав, які не виплачують компенсації своїм громадянам за рішеннями Європейського суду з прав людини. Про це йдеться у звіті Комітету міністрів Ради Європи, повідомляє видання «Новое Время».

Скільки винна Україна

За минулий рік Європейський суд з прав людини присудив позивачам проти України майже 1,2 мільярди євро «справедливої компенсації». Україна також опинилася серед країн з найбільшою кількістю нових справ, зареєстрованих у минулому році.

Попередні роки

У 2013 році Україна програла за позовами до ЄСПЛ майже 33 мільйони євро, а в 2014 – понад 7,5 мільйони. У 2015 році позивачам з України присудили близько 1 мільйони євро, у 2016 та 2017 ця сума становила 1,2 мільярди євро. В минулому році Україна дотримувалася термінів оплати за 45 справами, порівняно з 20 у 2016-му. За 22 справами Україна виплатила компенсацію після встановленого терміну.

Найпоширеніші позови

Причиною порушень, найімовірніше, є фінансова неспроможність. Про це розповів фахівець із міжнародного публічного права Віталій Набухотний. За його словами, одне з найбільш поширених порушень – 6 стаття європейської конвенції про право на справедливий суд. Тобто це всі нюанси, пов’язані з проведенням судових розглядів, переважно кримінальних.

«Також дуже багато справ стосуються права власності, тобто 1 статті 1 протоколу європейської конвенції, ну і досить популярною є 8 стаття про право на приватне життя. Є такі статті, як 3 стаття – заборона тортур та нелюдського поводження», – каже Набухотний.

Чому так сталося

Україна опинилася в антирейтингу через те, що вчасно не надала звітність. Як розповів заступник міністра юстиції, уповноважений у справах ЄСПЛ Іван Ліщина, насправді боргів із виплатами за рішеннями Європейського суду з прав людини Україна не має.

«Мова йде про виплату сатисфакції – грошей, які присуджені рішенням Європейського суду з прав людини. Наразі немає заборгованості по сплаті сатисфакцій – ми виконуємо все вчасно. Питання полягає тільки в тому, як ми звітуємо комітету міністрів Ради Європи. В чому була ситуація: та інформація, яку ми надавали, не повністю відображала те, що хотів побачити від нас секретаріат. Як зібрали інформацію – то прозвітували. Тобто ми про рішення, які були виконані у 2017 році, прозвітували вже у 2018», – Ліщина.

Прогрес

Україна опинилася серед держав, які завершили виконання найбільшої кількості рішень Європейського суду з прав людини у 2017 році. Керівник адвокатського центру Української Гельсінської спілки з прав людини Борис Захаров наголосив, що для України це помітний прогрес, адже роком раніше таких справ було лише чотири.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору