'
Читаєте зараз
Українці – на другому місці за кількістю позовів до Європейського суду

Українці – на другому місці за кількістю позовів до Європейського суду

Сергій Сурепін

Україна посіла друге місце серед держав, які не виплачують компенсації своїм громадянам за рішеннями Європейського суду з прав людини. Про це йдеться у звіті Комітету міністрів Ради Європи, повідомляє видання «Новое Время».

Скільки винна Україна

За минулий рік Європейський суд з прав людини присудив позивачам проти України майже 1,2 мільярди євро «справедливої компенсації». Україна також опинилася серед країн з найбільшою кількістю нових справ, зареєстрованих у минулому році.

Попередні роки

У 2013 році Україна програла за позовами до ЄСПЛ майже 33 мільйони євро, а в 2014 – понад 7,5 мільйони. У 2015 році позивачам з України присудили близько 1 мільйони євро, у 2016 та 2017 ця сума становила 1,2 мільярди євро. В минулому році Україна дотримувалася термінів оплати за 45 справами, порівняно з 20 у 2016-му. За 22 справами Україна виплатила компенсацію після встановленого терміну.

Читати більше новин в Telegram

Найпоширеніші позови

Причиною порушень, найімовірніше, є фінансова неспроможність. Про це розповів фахівець із міжнародного публічного права Віталій Набухотний. За його словами, одне з найбільш поширених порушень – 6 стаття європейської конвенції про право на справедливий суд. Тобто це всі нюанси, пов’язані з проведенням судових розглядів, переважно кримінальних.

«Також дуже багато справ стосуються права власності, тобто 1 статті 1 протоколу європейської конвенції, ну і досить популярною є 8 стаття про право на приватне життя. Є такі статті, як 3 стаття – заборона тортур та нелюдського поводження», – каже Набухотний.

Чому так сталося

Україна опинилася в антирейтингу через те, що вчасно не надала звітність. Як розповів заступник міністра юстиції, уповноважений у справах ЄСПЛ Іван Ліщина, насправді боргів із виплатами за рішеннями Європейського суду з прав людини Україна не має.

«Мова йде про виплату сатисфакції – грошей, які присуджені рішенням Європейського суду з прав людини. Наразі немає заборгованості по сплаті сатисфакцій – ми виконуємо все вчасно. Питання полягає тільки в тому, як ми звітуємо комітету міністрів Ради Європи. В чому була ситуація: та інформація, яку ми надавали, не повністю відображала те, що хотів побачити від нас секретаріат. Як зібрали інформацію – то прозвітували. Тобто ми про рішення, які були виконані у 2017 році, прозвітували вже у 2018», – Ліщина.

Прогрес

Україна опинилася серед держав, які завершили виконання найбільшої кількості рішень Європейського суду з прав людини у 2017 році. Керівник адвокатського центру Української Гельсінської спілки з прав людини Борис Захаров наголосив, що для України це помітний прогрес, адже роком раніше таких справ було лише чотири.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій