'
Читаєте зараз
Exoprimal — гра про динозаврів, які падають на землю замість опадів. Що? Все так. Ось чому вона варта вашого часу

Exoprimal — гра про динозаврів, які падають на землю замість опадів. Що? Все так. Ось чому вона варта вашого часу

Daniel Lekhovitser

Юрський період повертається. Саме такий сюжет у гри-мультиплеєра Exoprimal, де в сучасному світі почали з’являтися динозаври. Щоб їх зупинити, технокорпорація створює загін з пілотів спеціальних екзокостюмів, які нагадують вертоліт, БТР і систему Patriot одночасно повірте, це круто. Розповідаємо, чому це чудова гра на декілька тижнів (інколи більшого й не треба).


Про що це?

2043 рік. Світ розриває нова, майже кліматична, криза: замість прогнозів погоди — прогнози опадів з динозаврів (серйозно, без жартів). В просторово-часовій тканині з’являються проломи, крізь які в недалеке майбутнє просто з неба на землю сиплються динозаври. Все навіть гірше, ніж в «Парку Юрського періоду»: навала динозаврів скоріше нагадує експансію тарганів. Тільки на ігровому екрані кількість рептилій за раз може сягати сотень, а скільки їх нападе на людство загалом — важко підрахувати.

Єдина надія на порятунок — не державні армії, а нова зброя. Корпорація «Айбіус» розробила потужні екзокостюми, які одночасно нагадають гелікоптер, БТР, ракетний комплекс і самурая. Ці диво-машини мають пілотувати люди, роль одного з яких на себе візьме гравець. «Айбіус» збирає команду під назвою «Гаммергедс», але дорогою на завдання вона застрягає на острові, яким керує генеративний штучний інтелект Левіафан. Звісно, як усі штучні інтелекти, він не дуже гарна особа (вибачте, код), тому перетворює острів на гральний майданчик. Левіафан занурює «Гаммергедс» у низку симуляцій, де валить на гравців тисячі динозаврів.

А що з геймплеєм?

Exoprimal — це так звана horde game або, як їх ще називають, wave-based game. Якщо говорити по-людськи, на команду валяться лавиноподібні потоки з динозаврів, які, як хвильовий прибій, з’являються з періодичною циклічністю. 

На щастя, справлятися з цим треба в команді реальних гравців у режимах pve (player-verus-environment) та pvp (player-versus-player), які до того ж змішуються. Гравці мають виконувати різни типи завдань: зачищати території від динозаврів, захоплювати блокпости та утримувати об’єкти, паралельно змагаючись з іншою командою та вступаючи з нею в бій. В якомусь сенсі друга команда — це бос в кінці місії. 

Для цього в гравців є три класи екзокостюмів (нападник, танк та супорт), які, своєю чергою, поділяються на кілька видів з унікальним зовнішнім виглядом і функціоналом. Наприклад, нападники — швидкі та потужні воїни, танки — важка, хоч і повільна артилерія, супорти — медики чи маленькі юніти, що надають підтримку з повітря. Саме в цьому різноманітті і криється ключ до вигідної тактики: конфігурація сил гравців має бути збалансованою, аби один тип гравців, наприклад, підтримував інших з повітря, другий займався медичним менеджментом, третій брав на себе захист флангу, а четвертий ішов у лобову атаку. Баланс сил може мінятися — головне, щоб кожен виконував окрему задачу. Проте в мультиплеєрі ви, цілком імовірно, зустрінете команду, яка повністю складається зі, скажімо, нападників, і ніхто не хотітиме поступитися роллю та поміняти екзокостюм (це можна зробити в будь-який момент). 

Утім, любов до певного виду костюма часто продиктована не естетичними переконаннями чи симпатіями до певного типу механік (може, вам подобається тільки катана чи гранатомет), а практичними інтересами. З кожним матчем ви набуватимете апгрейдів — так званих модулів, які значно покращують здібності костюма і розширюють його функціонал. Для цього треба пройти чимало матчів, тому проходження гри з якомога більшою кількістю костюмів контрпродуктивне для прогресії персонажа. А ще це ще одна причина, з якої ніхто не поступиться вже обраною роллю заради балансу команди (що, своєю чергою, робить матчі складнішими).

А тут взагалі є сюжет?

Все в Exoprimal вказує на те, що це змістовно легковажний (а ще — механічно продуманий та захопливий) мультиплеєрний шутер на один тиждень. Проте з проходженням матчів ви збиратимете втрачені дані, які у вигляди кат-сцен чи аудіологів розповідатимуть про: а) героїв «Гаммергедс»; б) якого дідька з неба, як дощ, сиплються динозаври; в) чому ви опинилися на острові, яким керує штучний інтелект; г) як з усім цим бути. І саме це складає додану вартість.

Exoprimal, ясна річ, дивна гра, в якій весь екран заповнює стадо динозаврів. Приблизно такий в неї й сюжет — це легковажна науково-фантастична історія, що трохи нагадує «Вартових Галактики» (саме своєю придуркуватістю та гумором). Але це робить гру вартою того, щоб повертатися до неї кілька разів на тиждень. Мабуть, один з невеликих недоліків полягає в тому, що сюжет (як і розквіт усіх механік і потенціалу костюмів) розкручується трохи пізніше, ніж хотілося б — але його варто почекати. Якщо ви витратили з десяток годин на відточування скілів та апгрейд костюма, чому б на додачу не дізнатися, звідки в майбутньому замість блискавок в небі з’являються Т-рекси?

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій