Читаєте зараз
F-16 та Hürjet: як і навіщо Туреччина посилює повітряний флот

F-16 та Hürjet: як і навіщо Туреччина посилює повітряний флот

Ilona Kivva
Автор:
  • Уряд країни-членкині НАТО у 2018 році доручив місцевій аерокосмічній компанії створити вітчизняний реактивний літак.
  • Льотні випробування розпочали 25 квітня 2023 року — це останній етап перед запуском у серійне виробництво. Перший політ був успішним.
  • Паралельно (і давно) країна веде переговори зі США про покупку партії винищувачів F-16 у одній із найновіших модернізацій. Також вже домовлено про допомогу з осучасненням наявних винищувачів.

На озброєння Військово-повітряних сил Туреччини вже до кінця 2023 року повинні надійти перші надзвукові літаки власного виробництва Hürjet. Вони матимуть подвійне призначення: тренування пілотів, а також робота у парі з основними бойовими авіамашинами країни — F-16. Для цього техніку оснастять ракетами та бомбами, завдяки яким вона зможе прикривати винищувачі під час виконання оборонних завдань.

Заборона розповідає про посилення військового авіафлоту Туреччини.


Hürjet пройшов перші льотні випробування: що за літак

Уряд Туреччини доручив розробку літака аерокосмічній компанії Turkish Aerospace Industries (TAI) у 2018 році. Проєкт передбачає створення для потреб Військово-повітряних сил країни вітчизняного надзвукового навчально-бойового літака. Техніка замінить застарілі американські моделі і стане першим в історії країни ми пілотованим, пише Defence Blog.

Характеристики Hürjet:

  • довжина — 13.6 м;
  • висота — 5.1 м;
  • розмах крил — 9.5 м;
  • площа крила — 35 кв.м;
  • призначення — подвійне (тренувальний літак плюс легкий винищувач);
  • екіпаж — дві людини;
  • силова установка — двигун F404-GE-102;
  • максимальна швидкість — 1.4 Мах (1 715 км/год);
  • дальність польоту — 2 222 км;
  • практична стеля — 13 716 метрів.

На початку лютого-2022 відбувся пробний запуск реактивного двигуна, який встановили на прототип. Він пройшов успішно, тому було розпочато наземні тестування всього літака. Вже 25 квітня 2023 року авіасудно вперше піднялося у повітря, розпочавши етап льотних випробувань. Він є останнім перед запуском у серійне виробництво.

Читати більше новин в Telegram

Перший політ пройшов успішно. Hürjet провів у повітрі 26 хвилин: піднявся на висоту у понад 4 200 м та досяг швидкості у 463 км/годину. Якщо решта польотів також будуть вдалими, Hürjet надійде в експлуатацію ВПС країни до кінця 2023 року і офіційно стане першим власним пілотованим реактивним літаком в історії Туреччини.

«Проєкт надзвукового літака Hürjet для Туреччини дуже важливий, бо Повітряні сили цієї країни будуть використовувати його не тільки як навчально-тренувальний літак, але й для безпосередньої авіаційної підтримки — як доповнення до винищувачів F-16. Тобто Hürjet діятиме і  як легкий винищувач, оснащений вітчизняними ракетами повітря-повітря та бомбами», — пояснили у Defense Express.

Туреччина хоче купити F-16 у США

На озброєнні Туреччини станом на 2023 рік перебуває близько є 260 американських винищувачів бортів F-16 у різних варіаціях. Міноборони країни у 2022 році оголосило про запуск проєкту ÖZGÜR. Його суть полягає у проведенні модернізації всіх наявних літаків, пише Мілітарний.

За планом, на них мають встановити абсолютно нову цифрову кабіну. Завдяки цьому дані про політ виводитимуться одразу в шолом пілота в режимі доповненої реальності. Також у літак інтегрують натівську систему зв’язку, яка розпізнає інші літаки в режимі «свій-чужий», і турецький радар з активною фазованою антенною решіткою від компанії Aselsan.

Крім того, Анкара намагається домовитися із Вашингтоном про купівлю партії F-16 Block 70 (одна з останніх модифікацій). За інформацією різних ЗМІ, країна пропонує заплатити $20 млрд за 40 винищувачів, а також допомогу з модернізацію нинішнього парку F-16.

Конгрес США вже офіційно погодив продаж технологій для покращення наявного авіафлоту країни-членкині НАТО. А от угода щодо винищувачів досі не укладена через опозицію в Конгресі. 

«Якщо угоду таки схвалять, Туреччині, можливо, доведеться ще довго чекати на літаки через відставання виробника у виготовленні F-16. З фінансового звіту компанії-виробника [Lockheed Martin Corp] за 2022 рік відомо, що запит на F-16 становить 128 винищувачів. Серед замовників – різні країни, наприклад, ВПС Тайваню очікують 66 літаків», — кажуть у Мілітарному.

Раніше Заборона розповідала про унікальну технологічну розробку, якою поповнився флот Туреччини. Військово-морські сили країни запустили на службу десантний корабель, на якому будуть розміщені новітні безпілотники Bayraktar-TB3.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій