'
Читаєте зараз
Не тільки F-16: Резніков пояснив, які західні винищувачі найбільше підходять Україні

Не тільки F-16: Резніков пояснив, які західні винищувачі найбільше підходять Україні

Ilona Kivva
Автор:
  • Україна відштовхується від п’яти основних критеріїв, розглядаючи варіанти західних бойових літаків для ЗСУ.
  • Передача може відбуватися за тим же принципом, що і збір танків Leopard, тобто у рамках міжнародної коаліції.
  • Серед найбільш затребуваних варіантів є французькі Mirage — це аналогічне МіГ-29 покоління.

Оптимальними для Збройних сил України були б американські винищувачі Falcon F-16, але підходять пілотам не тільки вони. Так, серед тих, що найбільше відповідають вимогам, є також шведські JAS 39 Gripen, які можуть виконувати місії навіть на коротких відстанях. Вони дуже схожі на «Фалкони» за швидкістю та висотністю.

Заборона розповідає про західну авіатехніку, до якої українським пілотам було б найлегше адаптуватися.

США, Швеція, Велика Британія: потенційні донори літаків для ЗСУ 

Україна, ведучи переговори з західними партнерами щодо бойових авіамашин, відштовхується від п’яти основних критеріїв, розповів у інтерв’ю «Бабелю» міністр оборони Олексій Резніков.

Так, головними умовами є:

  • ​​літаків якої платформи найбільше у країн союзниць;
  • які з них здатні сідати на наших аеродромах;
  • які системи ЗСУ швидше опанують;
  • чи дозволяють бачити не менше, ніж російські багатоцільові винищувачі Су-35;
  • чи можуть нести ракети з зоною дії від 150 кілометрів.

«Наш командувач Повітряних сил ЗСУ, генерал Микола Олещук, каже, що підхід такий: оптимальними для нас були б Falcon F-16, другі це Gripen, далі британські, французькі й німецькі системи. Наприклад, Франція має свої винищувачі Mirage — покоління, аналогічне нашим МіГ. А ще вони зробили новий сучасний Rafale. Але остаточного рішення ще немає, його пропрацьовують експерти», — пояснив очільник оборонного відомства. 

Читати більше новин в Telegram
Топ-10 країн, які станом на 2022 рік мали найбільше винищувачів у авіапарку. Інфографіка: World Air Forces 2022

Передача може відбуватися за тим же принципом, за яким реалізується збір танків Leopard для України, тобто у рамках міждержавної коаліції.

«Моє припущення — базовим буде якийсь один тип літака, а до нього в підтримку буде декілька інших. Як і з танками: у нас базовий Leopard, а біля них будуть нести службу американські Abrams, британські Challenger, французькі AMX-10RC», — каже Олексій Резніков. 

Falcon F-16: характеристики

F-16 — однодвигунний багатофункціональний легкий винищувач, який розробила компанія General Dynamics у 1976 році. Це один із наймасовіших літаків свого класу та покоління. Так, з початку 1980 років було виготовлено понад 4 000 авіамашин різних модифікацій, серед них і версії на експорт. Станом на 2015 рік понад 2.5 тисячі таких винищувачів стояли на озброєнні у 24 країнах світу.

Літак по суті є полегшеною версією його попередника у складі ВПС США — F-15. За конструкцією це моноплан із середньо розташованим крилом і одним двигуном у хвостовій частині фюзеляжу. Має однокілеве оперення. Максимальна швидкість становить 2120 км/годину. Практична стеля — 15 240 м, а практична дальність варіюється в районі 1315 кілометрів. 

F-16 озброєний шестиствольною гарматою М61-А-1 і може нести до шести керованих ракет ближнього радіуса дії AIM-9L/M/P Sidewinder або AIM-120B AMRAAM.

Також має чимало модернізації та модифікацій, які називаються блоками (Block). Одна з них може виконувати функцію винищувача-бомбардувальника, озброєна керованими ракетами класу «повітря-земля» AGM-65A/B/D Maverick з лазерною і оптоелектронною системами наведення, а також звичайними бомбами Mk.82, Mk.83 і Mk.84.

Gripen: що за винищувачі

JAS 39 Gripen, або «Грифон» — це легкий багатоцільовий винищувач четвертого покоління, розроблений шведською аерокосмічною компанією Saab у 1988 році, пише Military Today

«Станом на 2022 рік у Швеції в активі було 96 винищувачів JAS 39C/D Gripen. Крім того, у січні 2013 році Швеція замовила у Saab ще 60 літаків Gripen у модернізованій версії JAS 39E. Перший літак було передано у грудні 2019 році, а загалом всі літаки шведські ПС мають отримати до 2027 року», — кажуть у Defense Express.

Потужність забезпечується модифікованою версією турбовентилятора F404J, розробленого та виробленого Volvo Glygmotor і оснащеного новою форсажною камерою. Максимальна швидкість становить 2205 км/годину. Практична стеля становить 20 000 м, а дальність — близько 3000 кілометрів.

Gripen здатен виконувати широкий спектр місій типу повітря-повітря та повітря-земля. Особливістю є те, що він не має реверсу тяги, але при цьому добре працює на короткій відстані. 

На озброєнні стоїть 27-мм гармата Mauser BK27. Також літак може нести ракети AIM-9L, AIM-120 і IRIS-T (клас повітря-повітря) AGM-65 Maverick (повітря-земля), протикорабельну ракета Rbs 15F, бомбу DWS 39.Раніше Заборона розповідала про високотехнологічні системи Skykit, які виготовляє головний виробник шпигунських пристроїв США. Комплекси можуть перебувати на озброєнні ЗСУ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій