Фільм про Барбі заборонили у В’єтнамі: стрічка зачепила конфлікт з Китаєм
- За багату на цінні ресурси територію Південнокитайського моря конкурують декілька країн: Китай, В’єтнам, Філіппіни, Тайвань, Малайзія та Бруней.
- Пекін роками проводить експансію акваторії: ці дії підтверджує китайська карта, яка охоплює майже всі води.
- В багатьох фільмах, де фігурує регіон, чомусь часто використовують варіант мапи саме від КНР.
Постійна палата третейського суду міжнародного трибуналу в Гаазі в 2016 році постановила, що Китай порушує міжнародне право в Південнокитайському морі. Крім того, Конвенція ООН з морського права (UNCLOS) встановлює правову основу для регулювання всіх видів використання Світового океану. Усі держави, що межують з Південнокитайським морем — Бруней-Даруссалам, Китай, Індонезія, Малайзія, Філіппіни та В’єтнам — є учасниками ЮНКЛОС.
Заборона розповідає про суперечки серед країн регіону та про геополітичний протест В’єтнаму.
«Барбі» та неправильна карта
У В’єтнамі заборонили фільм про Барбі через сцену з картою Південнокитайського моря. На ній зображена лінія з дев’ятьма штрихами, яку Китай використовує, щоб показати свої територіальні претензії, пише The Guardian.
«Незрозуміло у якій конкретно сцені показано образливе зображення, але воно нібито з’являється у фільмі декілька разів. Лінія простягається набагато далі, ніж приблизно 320-кілометрова економічна зона відчуження від інших держав. Зокрема, китайська карта показує території Філіппін, Малайзії та В’єтнаму як свої», — зазначають у виданні.
Читати більше новин в Telegram«Барбі» – не єдиний фільм, заборонений у В’єтнамі з тієї ж причини:
- у 2018 році вирізали сцену з романтичної комедії «Шалено багаті азійці», де була дизайнерська сумка з картою світу, на якій зображені спірні острови під контролем Пекіна,
- у 2019 році уряд скасував показ анімаційного фільму DreamWorks «Єті»,
- у 2021 році Netflix видалив австралійську шпигунську драму Pine Gap,
- у 2022 році заборонили показувати бойовик Sony «Uncharted: Незвідане».
Південнокитайське море: кому належить територія
У Південнокитайському морі знаходяться цінні родовища нафти та газу, важливі судноплавні шляхи і багаті рибальські угіддя. Китай, В’єтнам, Філіппіни, Тайвань, Малайзія та Бруней постійно конкурують за право володіти його територією. Ці держави входять в Конвенцію ООН з морського права (UNCLOS), яка встановлює правову основу для регулювання всіх видів використання Світового океану.
У 2016 році міжнародний трибунал у Гаазі виніс рішення на користь інших країн: Китаю відвели лише невелику частину акваторії. Суд також постановив, що КНР, будуючи споруди та штучні острови на рифі Мічіф (острови Спратлі) без дозволу Філіппін, порушив статті 60 і 80 міжнародної конвенції.
Проте китайський уряд і досі продовжує морську експансію. Пекін роками будує військові бази на штучних островах у цьому районі, а також часто проводить військово-морське патрулювання, намагаючись відстояти територію. В’єтнам неодноразово звинувачував китайські судна в порушенні свого суверенітету.
Раніше Заборона розповідала про буріння в Китаї однієї з найглибших у світі свердловин: проєкт допоможе у вивченні космосу та надр Землі
Читати більше новин в Telegram