'
Читаєте зараз
У війні в Грузії — лише чотири злочинці: суд в Гаазі фактично заявив, що Росія не винна

У війні в Грузії — лише чотири злочинці: суд в Гаазі фактично заявив, що Росія не винна

Yevheniia Kostina
  • Міжнародний кримінальний суд оголосив про висновок щодо російсько-грузинської війни.
  • Обвинувачем виступив Карім Хан, слідчий, який збирає докази і по злочинах РФ в Україні.
  • Влада Грузії схвалила рішення МКС, бо воно повністю виправдало Грузію. Профільні ж юристи обурені: реальний агресор і поплічники залишаються непокареними.

Розслідування військових злочинів та злочинів проти людяності, скоєних під час російсько-грузинської серпневої війни (1 липня — 10 жовтня 2008 року) завершено. По суті, названо чотири злочинці і нових шукати та звинувачувати Міжнародний кримінальний суд (МКС) в Гаазі не буде.

Заборона розповідає про рішення, яке задовольнило, як мінімум, нинішню грузинську владу і розгнівало правозахисну спільноту.


Хто винен у війні в Грузії в 2008 році: Гаазьский суд зробив висновки

Тбілісі подав позов проти Росії до МКС у 2008 році. У січні 2016 року Перша палата попереднього провадження погодилася розпочати розслідування військових злочинів та злочинів проти людяності, скоєних грузинською, осетинською та російською сторонами до, під час та після бойових дій, а саме – у період з 1 липня 2008 року по 10 жовтня 2008 року. Тільки наприкінці 2022 року Міжнародний кримінальний суд вперше за свою історію вирішив завершити етап розслідування у новому напрямку, пише JAM News.

«Окрім справ, які перебувають на розгляді Міжнародного кримінального суду, мій офіс більше не продовжуватиме розслідування у новому напрямку щодо передбачуваної кримінальної відповідальності інших осіб чи інших дій у рамках ситуації в Грузії. Відповідно, оскільки обставини суттєво не змінилися, етап розслідування ситуації у Грузії завершився», — заявив обвинувач у справі Карім Хан.

В контесті Гаазький суд не звинувачував жодного грузинського рядового військового чи високопосадовця в контексті злочинів проти людяності чи військових злочинів.

Читати більше новин в Telegram
Антиросійський мітинг перед будівлею парламенту в Тбілісі, 23 червня 2019 року. Фото: VANO SHLAMOV/AFP via Getty Images

Старий напрямок — це про те, що влітку 2022 року видано ордери на арешт трьох південноосетинських чиновників. На думку МКС, ці люди несуть відповідальність за незаконне позбавлення волі, катування та нелюдське поводження, приниження людської гідності, захоплення заручників та незаконне переміщення цивільних осіб:

  • Михаїл Міндзаєв (у 2005-2008 роках – міністр внутрішніх справ самопроголошеної Республіки Південна Осетія);
  • Гамлет Гучмазові (у 2008 році – начальник СІЗО МВС Південної Осетії);
  • Давид Санакоєв (у 2008 році – уповноважений президента Південної Осетії з питань прав людини. Був кандидатом у президенти, на даний час є депутатом).
  • суд виявив причетність до військових злочинів генерал-майора ЗС РФ В’ячеслава Борисова. У 2008 році Борисов був заступником командувача ВДВ. В даний час він мертвий, тому ордер на нього не видавався.

Рішення Гааги щодо війни 2008 року: реакція

В Міністерстві юстиції Грузії вважають, що висновок Гаазького суду чітко підтвердило правоту Грузії.

«Гаага раз і назавжди сказала, що правда в цій війні була на боці грузинського народу та грузинської героїв. Ще раз наочно доведено, що наші герої, які воювали у війні 2008 року, не припустилися помилок і скрупульозно дотримувалися всіх правових норм, які діють під час війни», — сказав міністр юстиції Раті Брегадзе.

Радіє рішенню і грузинська опозиція, адже суд довів невинуватість і тодішнього президента Михаїла Саакашвілі, якого нинішня [проросійська] влада роками називала винуватцем війни.

«Результат мізерний: покарано буде лише одного, вже мертвого, російського генерала і троє осетин. Пощадили і Грузію, і Росію. І з Цхінвалі теж обійшлися без особливої суворості. Справа закрита і всі можуть спати спокійно — і в Москві, і в Тбілісі. Я чекав більшого. До списку не потрапив Кокойти [президент Південної Осетії на той момент]. Практично нікого не торкнулося. Я думав, що буде ще продовження, але це винятковий випадок, коли справу закрили і крайніми виявилися ці троє», — прокоментував висновок директор тбіліського Інституту вивчення націоналізму та конфлікту Паата Закареїшвілі.

За його словами, коли до справи вступив Гаазький суд, ставлення до Росії було більш обережним та виваженим, бо «там чудово розуміли, що зараз не час карати Росію». «Справа з самого початку, на мою думку, йшла у бік легких проміжних рішень. Ті результати, які ми маємо зараз, було зроблено ще до війни [в Україні]. Тоді ми думали, що це триватиме, але війна начебто все це зупинила і коли це проблема для Грузії, коли Грузія мовчить у війні в Україні», — резюмував експерт.

Раніше Заборона розповідала про проєкт CODA та про те, як масові вбивства в Бучі відкривають грузинам очі на геноцид у власній країні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій