'
Читаєте зараз
Гендерна дисфорія у підлітків: у Європі обмежують доступ до гормональних препаратів

Гендерна дисфорія у підлітків: у Європі обмежують доступ до гормональних препаратів

Ilona Kivva
Автор:
  • Гендерна дисфорія — відчуття, що людина не належить до статі при народженні. До тих, хто прагне її змінити, застосовується гендернопідтверджувальний догляд, який включає психологічну та медичну допомогу. 
  • У США 19 штатів повністю заборонили або суттєво обмежили такий догляд стосовно підлітків, а особливо прийом блокаторів дозрівання та гормонів.
  • Низка європейський держав також посилила обмеження.

Країни Європи все частіше надають перевагу психологічним методам гендернопідтверджувального догляду. Так, станом на 2023 рік підлітки в більшості країн можуть отримати доступ до блокаторів лише за умови відповідності суворим вимогам, а незворотні дії, взагалі заборонені до 16 років.

Заборона розповідає про зміну підходу до допомоги трансгендерним підліткам у європейських країнах, а також про закони, які діють у США.


Gender-affirming care у Норвегії, Фінляндії, Швеції, Британії 

Період невизначеності, або відчуття, що людина не належить до того гендеру, з яким народилася, називають гендерною дисфорією. Gender-affirming care, або гендернопідтверджувальний догляд — це необхідна з медичної точки зору підтримка, яка використовує міждисциплінарний підхід, щоб допомогти перейти від статі при народженні, до тієї, за якою людина хоче, щоб її знали. Методи включають як психологічні сеанси, так і прийом гормональних препаратів та блокаторів статевого дозрівання (у випадках з підлітками). 

У Європі зростає тенденція до введення певних обмежень щодо такого догляду у випадках неповнолітніх. Перевагу все частіше надають психологічним, аніж фармацевтичним методам, пише Forbes.

Так, станом на 2023 рік підлітки в більшості європейських країн можуть отримати доступ до блокаторів та гормонів лише за умови відповідності суворим вимогам, наприклад, підтвердження відсутності психіатричних розладів від психіатра після регулярних сеансів.

Читати більше новин в Telegram

При цьому використання перехресних гормональних препаратів, а також хірургічне втручання взагалі заборонені до 16 років:

  • Швеція — з 2022 року діти можуть отримувати блокатори статевого дозрівання тільки з 12 років плюс це має відбуватися лише у необхідних випадках чи у контексті досліджень;
  • Фінляндія — у 2020 році було оприлюднено рекомендації щодо лікування, які рекомендували не використовувати препарати, що блокують статеве дозрівання, та інші медичні заходи в якості першочергового лікування із підлітковою дисфорією;
  • Велика Британія — у 2022 році закрили єдину у країні клініку  гендерного розвитку та ідентичності Tavistock через зашвидке ухвалення рішень. Деякі лікарі направили на розгляд уряду також рекомендації щодо створення реєстру підлітків, яким розглядають гормональне лікування, щоб провести офіційні дослідження і посилити обмеження на гендоропідтверджувальний догляд.;
  • Норвегія — впровадила більш суворий підхід до gender-affirming care однією з останніх. Оновлені з березня 2023 року рекомендації обмежують використання блокаторів статевого дозрівання, перехресних статевих гормонів і операцій. 

Ці крани також проводять систематичні огляди доказів щодо переваг і ризиків гормональних втручань.

«По суті, європейські експерти з гендерних питань поступово стверджують, що треба чекати надійних довгострокових доказів того, що переваги гендерної зміни у підлітковому віці переважають ризики. Тому наразі доцільно обмежити більшість медичних втручань суворими клінічними дослідженнями», — пояснили у Forbes.

США: як підтримують підлітків, які хочуть змінити стать

Найбільша правозахисна ЛГБТК-організація США Human Rights Campaign 6 червня 2023 року оголосила перший в історії надзвичайний стан для спільноти. Це пов’язано зі стрімким зростанням кількості штатів, де gender-affirming care суворо контролюється або взагалі загрожує тюремним терміном, пише CNN.

Так, вже 19 штатів ухвалили закони, що обмежують таку допомогу. Всіх їх очолюють республіканці. Очікується, що інші штати під проводом республіканців незабаром підуть цьому прикладу. 

Так, Айова, Міссісіпі та Індіана з липня-2023 заборонили людям будь-яким чином допомагати чи підбурювати неповнолітніх на отримання гендернопідтверджувальної допомоги. У Міссурі подібний законопроєкт очікує підпису губернатора. В Айові та Індіані це стосується в першу чергу медичних працівників, а у Міссісіпі — поширюється на всіх, включаючи батьків. Закон Міссісіпі також дозволяє подавати до суду на лікарів за те, що вони надають подібну допомогу. У Монтані з жовтня-2023 під забороною використання державної власності або ресурсів для свідомого сприяння або захисту соціального переходу.

У Південній Дакоті неповнолітнім заборонили прийом гормональних препаратів. Тим, хто вже їх отримує, впродовж року їх видаватимуть, але щоразу у меншій кількості. А в Кентуккі підліткам дозволено отримувати допомогу лише до кінця червня-2023. В Аризоні заборонені операції по зміні статі для людей до 18 років, але немає обмежень на інші види догляду, які підтверджують стать (гормональне лікування або блокатори статевого дозрівання).

У Північній Дакоті надання ліків вважається кримінальним правопорушенням, тоді як надання хірургічної допомоги — злочином. Закон штату Теннессі конкретно не забороняє допомогу, але під баном гормональні препарати та блокатори. Законодавці штату Небраска ухвалили документ, який забороняє догляд за гендерною ознакою для людей молодше 19 років.

У Флориді лікарям заборонили надавати спеціалізовану медичну допомогу трансгендерним дітям взагалі, але федеральний суддя тимчасово призупинив дію цього акту.

У 19 штатах США ввели закони щодо обмеження допомоги по гендерному переходу для підлітків. Інфографіка: CNN

Водночас принаймні 10 регіонів, очолюваних демократами, а також округ Колумбія, навпаки: ухвалили акти щодо підтримки таких підлітків. Губернатор штату Колорадо Джаред Поліс навіть підписав документ, який дозволяє штату приймати людей, які шукають такої допомоги з інших регіонів.

Раніше Заборона розповідала про невтішний прогноз ООН щодо гендерної рівності у світі. Так, якщо стан прав жінок залишатиметься на тому ж рівні, що був у 2021-2022 роках, гендерного рівноправ’я не вдасться досягти у найближчі століття.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій