Читаєте зараз
Гірше ніж у Бучі. Що «русскій мір» зробив з Бородянкою: фото, відео, свідчення

Гірше ніж у Бучі. Що «русскій мір» зробив з Бородянкою: фото, відео, свідчення

Markiian Oliiarnyk
  • Від початку вторгнення в Бородяні велися запеклі бої, окупанти здійснювали безжальні ракетні обстріли житлових будинків.
  • Серед окупованих населених пунктів Київщини найбільше жертв саме у Бородянці.
  • 1 квітня 2022 року Збройні сили України повністю звільнили Бородянку від окупантів.

Бородянка з перших днів війни стала одним із рубежів, на яких точилися запеклі бої між українськими воїнами та російськими окупантами, що наступали на Київ. З перших днів це селище міського типу рашисти рівняли із землею, обстрілювали ракетами, закидували бомбами житлові квартали. Майже цілий місяць Бородянка пробула в окупації, де російські загарбники чинили не менші звірства, аніж у Бучі чи Ірпені.

Заборона розповідає про те, що сталося із затишним містечком на Київщині після приходу «русского міра» та як збираються докази воєнних злочинів та злочинів проти людяності.


Бородянка: окупація, бої, звільнення

У Бородянку російські війська ввійшли ще у перший день вторгнення, 24 лютого 2022 року. Це місто знаходиться на північний захід на 35 км від Києва та на 20 км на від Бучі та Ірпеня. До війни там проживали близько 15 000 людей.

27 лютого через Бородянку пройшла перша танкова колона рашистів, яка приїхала з боку Іванкова. «Це були російські війська, схожі на бурятів. Я знімав з вікна, у мене хороший зум, видно обличчя. На танках у них була літера  V. Наші потім говорили, що у тих, хто заходив з боку Білорусі, були знаки V, а у тих, хто з боку Росії, — Z», — розповів український телеоператор Сергій Килимник, який мешкав у Бородянці.

Вид на зруйновану квартиру після того, як українська армія повернула контроль над Бородянкою, Україна, 6 березня 2022 року. Фото: Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images

Попри те, що у селищі немає ані стратегічних, ані військових об’єктів, окупанти почали обстрілювати житлові квартали одразу, як в’їхали. І з танків, і зі стрілецької зброї. «Нас в погребі було 10 осіб, серед них – двоє дітей. Коли вийшли наверх, побачили, що горіли дві хати біля дороги. Сусід розповів, що росіяни танком зруйнували йому паркан з металопрофілю, розстріляли машину, яка стояла у дворі, знесли половину даху на будинку. Він у цей час із сім’єю був у підвалі у сусіда, це було просто страхіття», — поділилася мешканка Бородянки 24 каналу.

Читати більше новин в Telegram

Утім згодом у селищі та його околицях почалися запеклі бої між окупантами українськими захисниками, які постійно відтісняли ворога. Через це окупанти почали вдаватися до нелюдських методів ведення війни і ракетами закидували населений пункт. 

28 лютого поблизу залізничного вокзалу Бородянки було підірвано нафтобазу. Унаслідок обстрілів пожежу неможливо було загасити кілька годин. Забруднення атмосфери поширилося на значні території та викликало тривале забруднення ґрунту, сільськогосподарських і лісових угідь.

Люди повертаються до зруйнованих домівок після того, як українська армія повернула контроль над Бородянкою, Україна, 6 березня 2022 року. Фото: Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images

А на початку березня окупанти почали рівняти селище із землею. 1 березня було нанесено кілька потужних ракетних та бомбових ударів по житлових районах Бородянки, стираючи їх просто з мапи України. 

5 березня російські окупанти захопили територію психоневрологічного диспансеру і взяли у заручники близько 670 пацієнтів. Того ж дня вони покинули територію медзакладу, проте продовжували контролювати селище. На той момент, за словами очільника Київської ОДА Олексія Кулеби, Бородянка була майже повністю зруйнована.

7 березня українські захисники розбили величезну колону окупантів поблизу селища, а 9 березня повторили успіх.

1 квітня 2022 року Бородянка була повністю звільнена від окупантів.

Воєнні злочини окупантів у Бородянці

4 квітня 2022 року генпрокурорка України Ірина Венедіктова заявила, що за кількістю жертв серед мирного населення на Київщині найгірша ситуація у Бородянці.

«Ми можемо предметно говорити про Київську область, тому що вчора ми отримали доступ до неї, і відпрацьовуємо Ірпінь, Бучу, Ворзель. Я думаю, що ми будемо окремо говорити про Бородянку. Там є про що говорити», — заявила вона.

За словами депутата Іванківської селищної ради Олега Берегового, найбільше злочинів у Бородянці та інших населених пунктах на північ від Києва росіяни скоїли саме в перші дні.

«Спочатку зайшли морська піхота і кадирівці. Вони в перші дні дуже жорстоко себе поводили — розстрілювали людей, які їхали на автівках, стріляли по житлових будинках, не давали по три доби забрати тіла і поховати. Потім ці війська пішли далі — на Димер, Ірпінь, Бородянку», — розповів він.

За даними Міноборони України, окупанти навмисно обстрілювали житлові квартали, багатоповерхівки, приватні будинки та місця з великими скупченнями мирних мешканців, оскільки їхній швидкий наступ на Київ захлинувся. Особливих руйнувань зазнав реабілітаційний центр Міністерства оборони у справах ветеранів.

Були факти й викрадення людей. Так, наприклад, 13 березня стало відомо, що священник Московського патріархату допоміг окупантам взяти у полон людей. Він здав загарбникам мирних мешканців селища, що переховувалися у його церкві. Окупанти їх силоміць заштовхали у автобуси і вивезли на територію РФ.

2 квітня зоозахисна організація UAnimals повідомила, що за час окупації у Бородянському притулку від голоду й спраги загинуло понад 300 собак. «1 квітня 2022 року, щойно Бородянка була звільнена від окупантів, двоє волонтерів змогли потрапити до притулку. Тут з початку війни тварини залишилась закритими у вольєрах, без жодної їжі та води», — написали зоозахисники.

Керівництва притулку протягом усього часу окупації не було на місці, і в порятунку тварин вони участі не брали. Загалом із 485 собак вижило всього 150. 27 тварин у найтяжчому стані вивезли на лікування до приватних клінік.

Очевидці повідомляють, що на дорозі з Києва до Бородянки досі стоять десятки розстріляних машин цивільних. 

В Бородянці відновлюється життя

Рятувальники розпочали розбір завалів у будинках, що обрушилися, після нелюдських авіаційних ударів по мирному українському місту. Є свідчення, що окупантів просили допустити рятувальників до розбору завалів, щоб спробувати врятуватися тих нещасних, хто намагався сховатися від бомб у підвалах. Ті, що вижили від ударів бомб, довго болісно помирали під руїнами своїх будинків.

«Почали розбирати завали на вулиці Центральній. Дивлячись на масштаби руйнувань, ми можемо лише здогадуватись про те, скільки страшних знахідок чекає на нас. Навіть після побаченого у Бучі чи Гостомелі не можна бути готовим спокійно сприймати страшну смерть кожної невинної душі. Але ми не орки, ми не можемо нікого залишити просто неба, тому обов’язково знайдемо усіх, щоб рідні могли належним чином проститися із жертвами російських нелюдів», — розповіли в ДСНС.

Бородянка, 6 квітня 2022 року. Фото: ДСНС

Раніше Заборона розповідала про те, як рашисти викрадають цивільних з оточеного Маріуполя, яких потім вивозять на окуповані території або до РФ та поміщають у фільтраційні табори.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій