Читаєте зараз
Голодував через віру: в Україні військового відправили у СІЗО. Деталі справи 

Голодував через віру: в Україні військового відправили у СІЗО. Деталі справи 

Daniil Tsarevskyi
  • Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець опублікував звернення військового, який перебуває в СІЗО. 
  • Він пропустив чергування через голодування, за що і був затриманий.
  • В Україні під час воєнного стану не передбачене ухилення від служби за релігійними переконаннями.

Заарештований захисник є вірянином Міжнародного товариства свідомості Крішни, яке дотримується принципу ахісми. Однак після початку повномасштабного вторгнення він добровільно пішов у військо. Служба не дозволяла звичний режим дозволеного релігією харчування, тому військовий був змушений не їсти іноді по кілька днів.

Заборона розповідає про справу українського воїна.

Арешт військового: деталі від Офісу омбудсмана

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець опублікував звернення військового, який перебуває в СІЗО через пропуск чергування. 

«Заявник є вірянином Міжнародного товариства свідомості Крішни, дотримується принципу ахісми [етичний принцип ненасильництва]. Після початку збройної агресії він добровільно вступив до лав територіальної оборони, проте після зарахування на службу мав непорозуміння на ґрунті релігійних переконань. Служба не дозволяла звичний режим дозволеного релігією харчування та виконання релігійних обрядів», —  пояснив омбудсман.

Не маючи змоги вживати їжу, дозволену відповідно до віросповідання, він нічого не їв і не пив по кілька днів. В результаті через брак сил захисник відмовився заступити на чергування — за це проти нього порушили кримінальне провадження. 

Читати більше новин в Telegram

Омбудсман нагадав, що стаття 35 Конституції України законодавчо закріплює право людини на свободу віросповідання. Згідно з нею, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Воно включає безперешкодне відправляння ритуальних обрядів.

Водночас у цьому ж пункті вказано, що ці права може бути обмежено в інтересах охорони громадського порядку, здоров’я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей.

Мобілізація в Україні: чи можна не служити через віру

В українському законодавстві не передбачена можливість ухилення від мобілізації для тих, кому релігійні переконання не дозволяють тримати в руках зброю. При цьому в країні зареєстровано дев’ять релігійних організацій, які це забороняють. Серед них і Міжнародне товариство свідомості Крішни.

Прописана альтернатива: виконання цього обов’язку має бути замінене невійськовою службою. Її проходження передбачене окремим законом «Про альтернативну службу».

Триває така служба майже вдвічі довше, але не включає військової підготовки та використання зброї. Її проходять на підприємствах, в установах, організаціях, діяльність яких пов’язана з соціальним захистом населення, охороною здоров’я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством, а також у патронажній службі Товариства Червоного Хреста України.

«Ця норма діяла у мирний час і стосувалася строкової служби, якої під час воєнного стану немає. Стаття 35 Конституції юридично продовжує діяти, але законодавство не вирішує порядок проходження невійськової служби під час воєнного стану. Стаття 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку про це мовчить», — каже адвокат Андрій Новак.

На практиці вихід все ж є, хоч працює метод не завжди, пояснює юрист Андрій Карпенко. Якщо повістка вже прийшла, він радить перш за все написати заяву до військкомату, з якого надійшов виклик, з проханням виконувати військовий обов’язок у формі альтернативної служби. Обов’язково треба надати докази приналежності до релігійної організації, що забороняє тримати зброю. У разі відмови, як вважають юристи, звернення до суду навряд спрацює.

Раніше Заборона розповідала про плани ЗСУ перейти виключно на контрактну службу: зміни відбудуться за умови закінчення воєнного стану.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій