'
Читаєте зараз
Головні українські прем’єри. Що дивитися в кінотеатрах у 2022 році

Головні українські прем’єри. Що дивитися в кінотеатрах у 2022 році

Роман Губа
Автор:
Українські фільми 2022. Що дивитися в кінотеатрах

Заборона продовжує розповідати про фільми, на які варто чекати 2022 року. У попередньому матеріалі ми зібрали головні закордонні кіно- та серіальні прем’єри, а цього разу мова піде про українські новинки. 2022-й — це ще один рік, коли дати кінопрем’єр нерідко умовні, а кінотеатри й досі залишаються місцем поширення коронавірусу. Проте українські кіномитці продовжують знімати та випускати нові фільми. Журналіст Роман Губа зібрав 30 цікавих українських кінопрем’єр, які варто очікувати цього року.


Стоп-Земля, режисерка Катерина Горностай

Коли: з 20 січня

Оповідь про останній навчальний рік київських школярів у типовому спальному районі. У центрі фільму — трійця друзів: Маша, Яна і Сєня, які між уроками та підготовкою до ЗНО прагнуть прожити та провідчувати останні дні дитинства.

«Стоп-земля» — єдиний фільм зі списку, який вже точно нікуди не перенесуть, бо він йде в кінотеатрах України просто зараз. Торік повнометражний дебют Катерини Горностай отримав приз від Юнацького журі конкурсної програми BerlinaleGeneration 14plus на Берлінале, забрав три з шести нагород ОМКФ і тепер змагається за увагу українського глядача.

Найкращі вихідні, режисер Владислав Климчук

Коли: з 2 лютого

Добре проводити час у столиці України — особливо якщо ти не місцевий. Приблизно за таким принципом діють герої чотирьох новел цього фільму, яким доведеться перетнутися, хоч кожен із них їхав на вихідні до Києва зі своїм планом.

Хлопець з Німеччини хоче знайти дівчину, в яку закохався онлайн. 16-річна одеситка шукає свого тата-рокера, якого не бачила 10 років. Хлопці з Кривого Рогу мають намір влаштувати найлегендарнішу парубочу вечірку в історії. Кар’єристка зі Львова взагалі не збирається гуляти тим Києвом — тільки готуватися до майбутньої співбесіди.

Фільм рясніє зірками шоубізу у ролях другого плану: Alyona Alyona, ONUKA, The Hardkiss, Вєрка Сердючка тощо.

Генделик, режисер Тарас Дудар

Коли: з 10 лютого

Фільм, який довго йшов до глядачів. Спочатку прем’єра «Генделика» планувалася на 2018 рік.

Сценарист Герасимов у життєвих пошуках потрапляє до містичного кафе, або ж просто «генделика» — закладу без назви й концепції. Замість роботи над сценарієм уява героя породжує різні образи, які виглядають більш ніж реалістично — і від того стає ще страшніше. Це сон чи реальність? Трейлер має жирні відсилання до стрічки Inception Крістофера Нолана.

Носоріг, режисер Олег Сенцов

Коли: з 17 лютого

Історія молодика на прізвисько «Носоріг», який стрімко будує кримінальну кар’єру в перші роки української незалежності.

Задум стрічки про «лихі дев’яності» кримчанин Сенцов мав ще до подій 2014 року, і тоді навіть отримав підтримку від Держкіно. Але анексія Криму та подальше ув’язнення режисера у російській тюрмі відклали роботу над стрічкою на роки.

Головну роль у фільмі виконує непрофесійний актор — Сергій Філімонов, засновник руху «Гонор», колишній керівник «Цивільного корпусу «Азов» у Києві та київського осередку партії «Національний корпус». Цей крок Сенцова викликав питання в українських та європейських журналістів, про це говорили й глядачі в рамках української прем’єри фільму на Київському тижні критики. Втім, на закиди Сенцов відповідав, що фільм не присвячений політичним переконанням Філімонова, а для ролі йому саме такий герой і був потрібен.

Велика прогулянка, режисер Олег Зборовський

Коли: з 24 лютого

Найуспішнішим у фінансовому плані жанром українського кіно є комедія, а точніше — комедія із зірками телебачення. Недарма вже кілька років рекордсменом за зборами є фільм «Я, ти, він, вона» із Володимиром Зеленським — тоді ще не президентом.

«Велика прогулянка», можливо, і не претендує на першість у бокс-офісі, але розігрує ту саму карту «народної комедії» із невибагливим гумором та зірками шоубізу. Серед акторів — Олена Кравець, Юрій Ткач, Ірина Гатун, співак Позитив, футболісти Пятов та Коноплянка і навіть Вєрка Сердючка з мамою.

За сюжетом, дві родини Драгоманових та Наливайченків дуже невдало вирішили одночасно відпочити на «ідеальній галявині для шашлику». Тепер вони змушені боротися за зручне місце, або, як зазначає офіційний пресреліз фільму, «схрестити шампури в ім’я справжнього відпочинку». 

Сусідка, режисерка Наталія Пасеницька

Коли: з 3 березня

Гульвіса та затятий холостяк Петро б’ється об заклад, що зможе прожити місяць під одним дахом із жінкою. Невдовзі у його домі з’являється Вероніка, елегантна вчителька музики. Вона пішла від чоловіка-аб’юзера і тепер будує нове життя.

Сценарій до фільму написала українська письменниця Ірена Карпа. У головній ролі — акторка Ксенія Мішина, не в останню чергу відома завдяки участі в шоу «Холостячка».

Егрегор, режисер Станіслав Капралов

Коли: з 10 березня

Детектив з Нью-Йорку Артур отримує лист від свого університетського професора-українця. У конверті — авіаквиток до Києва. Невдовзі Артур дізнається, що професор вчинив самогубство, а на його доньку Лесю полюють невідомі люди. Аби розібратися, що відбувається, доведеться летіти до України.

Містичний трилер створювали у копродукції України, Польщі та США. Головні ролі у виконали українська акторка театру та кіно Олена Лавренюк та американський актор Омрі Роуз.

Патерн, режисер Тарас Бенюк

Коли: з 17 березня

Екранізація однойменного роману Володимира Єшкілєва. Під час знімання реаліті-шоу «Я ревную» каналу стає замало рейтингів, і керівництво вимагає збільшити рівень провокативності. Як це часто буває, все виходить з-під контролю, а продюсер проєкту Антон починає думати, що у шоу є подвійне дно, недоступне його очам. І це лише початок цієї таємничої історії.

Я, «Побєда» і Берлін, режисерка Ольга Ряшина

Коли: з 24 березня

Екранізація автобіографічної повісті музиканта Андрія Кузьменка, відомого як Кузьма Скрябін. За сюжетом, музикант-початківець Кузьма їде до Берліну на старій радянській автівці «Побєда», аби обміняти її у місцевого колекціонера на «Мерседес».

Творці фільму обіцяють пригодницьку комедію, саундтрек з каверів на пісні «Скрябіна» та, як говорить режисерка, «унікальний гумор Андрія Кузьменка». Невідомо, що мається на увазі, але зрозуміло одне: усе, що пов’язано із покійним Кузьменком, має шанси непогано продатися. 

До речі, це вже друга екранізація творів музиканта. Першою була стрічка «Місто, в якому не ходять гроші» режисерки Ганки Третяк, що вийшла у 2018 році.

Мирний-21, режисер Ахтем Сеітаблаєв

Коли: квітень

Режисер Ахтем Сеітаблаєв повертається до жанру воєнної драми. В основі його нового фільму — реальна історія Луганського прикордонного загону, що сталася навесні 2014 року. Тоді проросійські сепаратисти кілька днів намагалися перетягнути українських прикордонників на свій бік, але безрезультатно. Коли слова закінчилися, в хід пішла зброя. Прикордонники два дні відбивали атаки, а згодом виступили, не зрадивши присяги.

Один зі сценаристів фільму — чинний підполковник Державної прикордонної служби Анатолій Коцюрба.

Довбуш, режисер Олесь Санін

Коли: з 12 травня

Режисер фільмів «Мамай» та «Поводир» Олесь Санін знов береться за історичний матеріал. Цього разу в центрі історії — ватажок опришків Олекса Довбуш, повстанець проти польського гніту.

«Довбуш» — один із найдорожчих українських фільмів. Його бюджет складає понад 100 мільйонів гривень, більш ніж половину з яких виділила держава. Прем’єра фільму мала відбутися ще 2020-го, але пандемія скорегувала ці плани. Судячи з трейлеру, Санін дещо відходить від притаманного йому поетизму та насичує свій фільм екшн-сценами.

Демони, режисерка Наталка Ворожбит

Коли: жовтень 

Безхатько-росіянин Славік потрапляє до Сорочинців, де зустрічає старшу за себе жінку Нінку та лишається в неї на зиму. Йому доведеться стикнутися з містичними реаліями гоголівських Сорочинців і таємничою особистістю господині.

Вже вдруге драматургиня-сценаристка Ворожбит береться за режисуру. Як і минулого разу із фільмом «Погані дороги», вона екранізує власну п’єсу. В інтерв’ю Ворожбит описувала майбутній фільм як ще одне дослідження українського села за часів незалежності.

Магда, режисер Денис Соболєв

Коли: з 13 жовтня

Історія кохання, що починається у 1920 році в Німеччині. Німкеня Магда закохується в українця — військовополоненого часів Першої світової. Через конфлікт із родичами дівчини молодим доводиться повернутися до України, де нещодавно проголосили радянську владу. Багато років потому рідний брат Магди вирішує знайти втрачену сестру.

Фільм заснований на реальних подіях.

Мавка. Лісова пісня, режисерка Олександра Рубан

Коли: з 29 грудня

Анімаційний довгобуд за мотивами твору Лесі Українки. Перша інформація про фільм з’явилась ще у 2015-му, і з тих часів «Мавка» стала брендом. У стилістиці персонажів фільму оформлювали магазини та випускали мерч, а мультфільм так і залишався у роботі.

Мавка — це міфологічна істота, лісова русалка. Драма-феєрія Лесі Українки розповідала про кохання мавки та сільського парубка Лукаша. Теоретично щось із цього має увійти до анімаційного фільму.

Клондайк, режисерка Марина Ер Горбач

Коли: у 2022 році

Фільм розповідає про події навколо катастрофи малайзійського Боїнга, збитого у небі над Донбасом. Герої фільму Ірка та Толік живуть у селі Грабове і чекають народження першої дитини. Поки вони вирішують, чи їхати з села через бойові дії, стається катастрофа, і сім’я опиняється у пастці посеред війни.

Прем’єра «Клондайку» відбулася на цьогорічному фестивалі «Санденс» в США. Фільм також увійшов до програми «Панорама» Берлінського кінофестивалю.

Цензорка, режисер Петер Керекеш

Коли: у 2022 році

Драма, дія якої відбувається в одній з одеських виправних колоній. За сюжетом, молода жінка Олеся потрапляє до в’язниці за вбивство власного чоловіка. Вона щойно народила первістка і може провести разом із малюком тільки перших три роки. Після цього на дитину чекає сиротинець.

Фільм зняли у копродукції України, Чехії та Словаччини. Остання висувала «Цензорку» на здобуття премії «Оскар» у номінації «Найкращий міжнародний художній фільм», але фільм не увійшов у шорт-лист нагороди.

Люксембург, Люксембург, режисер Антоніо Лукіч

Коли: у 2022 році

Від другої повнометражної роботи автора «Моїх думок тихих» очікують багато хоча б через виконавців головних ролей — Раміла та Аміла Насірових, учасників музичного гурту «Курган і Agregat».

За сюжетом, двоє братів Коля та Вася, один з яких поліцейський, а інший — розбишака, вирушають у подорож до Люксембургу, аби побачити рідного батька, якого майже не знають. Ця подорож має докорінно змінити їх самих та їхні стосунки.

Ля Палісіада, режисер Філіп Сотніченко

Коли: у 2022 році

Повнометражний дебют молодого кінематографіста Філіпа Сотніченка у жанрі пострадянський нуар, як його визначають самі автори фільму.

Дія фільму розгортається в Україні 1996-го року, за кілька місяців до підписання протоколу № 6 Європейської конвенції з прав людини, який передбачав відмову від смертної кари. У центрі сюжету — судовий психіатр, чиє спокійне життя змінюється, коли він має взяти участь у заплутаній історії вбивства міліціонера. Герой починає сумніватися у правильності системи правоохоронних органів, коли бачить усю беззаконність проведення судових експериментів над підозрюваним.

Дім за склом, режисер Тарас Дронь

Коли: у 2022 році

Під час святкування випускного вечора дівчина зникає разом зі своїм хлопцем. Першою її починає шукати мати. Родина живе у невеликому місті, і для жінки важливо зберегти свою репутацію, адже є підозра, що дівчина займалася розповсюдженням наркотиків.

Режисер Тарас Дронь продовжує досліджувати родинні стосунки в умовах сучасної України та розкривати їхні темні сторони, як у своєму нещодавньому фільмі «Із зав’язаними очима».

Спас, режисер Максим Наконечний

Коли: у 2022 році

Ще один повнометражний дебют молодого українського режисера. За сюжетом фільму, аеророзвідницю добровольчого батальйону з позивним «Метелик» обмінюють після двох місяців полону. Вже вдома вона дізнається, що вагітна. А батько дитини — наглядач, який зґвалтував її раніше.

Співсценаристкою фільму виступила Ірина Цілик, авторка документального фільму «Земля блакитна, ніби апельсин».

Я, Ніна, режисерка Марися Нікітюк

Коли: у 2022 році

Фільм заснований на реальних подіях з життя телеведучої та акторки Яніни Соколової. Власне, вона і гратиме головну роль — тобто саму себе.

Молода журналістка Ніна дізнається, що хвора на рак. Здавалось б, життя тільки почалося: чоловік, двоє дітей, робота… Але тепер їй доведеться почати боротьбу за життя й намагатися не втратити важливі для себе речі.

За режисуру відповідає Марися Нікітюк, яка до цього вже зняла фільм «Коли падають дерева», а також була співавторкою сценарію фільму Нарімана Алієва «Додому».

Памфір, режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук

Коли: у 2022 році

Біблійний сюжет про Авраама, поставлений за канонами грецької трагедії на тлі українського національного карнавалу Маланка. Памфір хоче бути хорошим сім’янином, але доля посилає йому випробування, у яких він звертає з чесного шляху заради своєї сім’ї.

Фільм створено у копродукції України, Польщі та Франції.

Стрічки без дати релізу, але точно варті уваги

Киснева станція, режисер Іван Тимченко

Байопік про життя радянського правозахисника та дисидента, одного з лідерів кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.

Я і Фєлікс, режисерка Ірина Цілик

Екранізація роману Артема Чеха «Хто ти такий?». У головній ролі — поет і прозаїк Юрій Іздрик.

Відблиск, режисер Валентин Васянович

Новий фільм від автора «Рівня чорного» та «Атлантиди». Цього разу — про життя в полоні та після нього.

Королі репу, режисер Мирослав Латик

Майже гангстерський фільм у декораціях українського села. У ролі другого плану — співак Wellboy.

Легенди Чарівнолісся, режисер Віктор Андрієнко

Фентезі від творця «Шоу довгоносиків».

Мої думки тихі 2, режисер Антоніо Лукіч

Продовження відомої комедії, яке поки що існує лише у форматі трейлеру. Наразі незрозуміло, чи дійсно варто чекати сиквел, чи це просто вдала першоквітнева реклама. 

Між нами, режисерка Соломія Томащук

Психологічний трилер — за словами авторів, перший фільм у такому жанрі для України. Іще один повнометражний дебют від молодої української режисерки. 

23 образи Петрика П’яточкина, режисер Ростислав Гарбар

Повнометражне продовження того самого радянського українського мультфільму.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій