H&M лютує: у ЄС заборонять магазинам знищувати непроданий одяг. Навіщо це роблять
- Громадяни країн блоку щороку викидають майже 6 млн тонн текстилю. На додачу виробники щороку утилізують непродану продукцію на десятки мільйонів доларів.
- Брюссель у березні 2022 року представив регламент по екодизайну, який, серед іншого, вимагає створювати для речей цифровий паспорт, де вказано, створені вони з нуля чи перероблені.
- У рамках документа країни-членкині блоку також погодили повну заборону на утилізацію текстилю. Її має ухвалити Європарламент.
Тільки на виробництво текстилю припадає 10% викидів парникових газів у Євросоюзі. Крім того, більшість сучасного одягу має у складі поліестери та фарбники, які при знищенні виробу вивільняються і забруднюють навколишнє середовище. Деякі держав вже виступили за, однак Швеція проти, адже у країні знаходиться мас-маркетовий гігант, по якому може суттєво вдарити заборона.
Заборона розповідає про законопроєкт, що мають ухвалити у ЄС.
Екодизайн: план ЄС
Брюссель у березні 2022 року представив план заохочення переробки та повторного використання продуктів у блоці — регламент по екодизайну. Він базується на існуючій однойменній директиві, однак та охоплює тільки пов’язані з енергією продукти, йдеться у звіті Єврокомісії.
Основні поїнти регламенту такі:
- збільшення компаніями довговічності продукції, можливість повторного використання, модернізації та ремонту;
- обмеження використання речовин та матеріалів, що заважають переробці;
- обмеження на утилізацію;
- зобов’язання для фірм створювати цифрові паспорти продукту — це буде інформ-сторінка, доступ до якої матимуть користувачі (наприклад, по QR-коду). Вона міститиме інформацію про екологічність продукту, що має допомогти покупцям робити усвідомлений вибір, а державним органам — краще виконувати перевірки та контроль.
Більшою мірою норма про утилізацію стосується виробників одягу: як мас-маркетові компанії, так і будинки моди. Спочатку передбачалося, що компанії просто звітуватимуть про обсяг знищенної продукції, але на засіданні 13 травня 2023 року країни-членкині об’єднання підтримали внесення змін у статтю. Так, пропонується повністю заборонити знищення непроданого одягу, пише Financial Times, яке отримало документ.
Читати більше новин в Telegram«Речі, які споживачі повертають у магазини або не купують, часто викидають або знищують. Дизайнерські бренди також часто ліквідовують небажані товари, щоб запобігти їх появі на чорному ринку. Для прикладу, британський ритейлер Burberry у 2018 році спалив непродані товари на суму 28.6 млн фунтів стерлінгів. Пізніше цю практику припинили після негативної реакції», — пояснили у виданні.
Відповідно до проєкту, малий бізнес буде звільнений від заборони, а середній (який має до 249 співробітників і річний оборот менше €50 млн, отримає більше часу для адаптації). Розглядається також поширення вимоги на взуття (у європейському законодавстві воно не класифікується як одяг).
Щоб норма стала законом, її мають підписати міністри ЄС, а потім узгодити з Європарламентом. Очікується, що голосування проведуть 22 травня.
Ідею вже підтримали Франція, Німеччина та Нідерланди, а от Швеція виступає проти. Річ у тім, що в країні знаходиться гігант у сфері роздрібної торгівлі H&M, тож це, найімовірніше, створює економічний тиск на державу. Компанія приносить у бюджет чималі прибутки через податки і перенесення виробництва, якщо це станеться, призведе до втрат. Водночас деякі держави побоюються, що закон спричинить підвищення цін для споживачів.
Цікаво! У Франції вже діє внутрішній закон, який забороняє знищувати споживчі товари.
Ліквідація одягу: чому це шкодить планеті
Ключова мета регламенту по екодизайну, зокрема, заборони на утилізацію — скоротити відходи текстильної промисловості, які шкодять екології. Так, на цю сферу тільки у Євросоюзі припадає п’ята частина викидів парникових газів, які сприяють нагріванню планети. Це більше, ніж міжнародні рейси та морські перевезення разом узяті.
На додачу до знищення товарів компаніями громадяни країн блоку щороку викидають майже 6 млн тонн текстилю, лише чверть з них переробляється.
Для розуміння: з 1996 року кількість одягу, який купується в ЄС на одну людину, зросла на 40%. Станом на 2023 рік європейці використовують майже 26 кг текстилю щороку, викидається 11 кілограм. 87% його спалюють або відправляють на звалища. Таким чином утворюються нові захаращені текстильним сміття зони. Більшість одягу містять у складі поліестер та інші види пластику, тож їх розкладання займає десятиліття.
Ще одна проблема — забруднення води продуктами фарбування та обробки. Виробництво тканин відповідає за близько 20% глобального забруднення чистої води.
«Під час прання синтетики щорічно в океан потрапляє приблизно 0.5 млн тонн мікроволокна. Це 35% первинного мікропластику, що забруднює планету. Так, одне прання одягу з поліестеру може вивільнити 700 000 мікропластикових волокон, які можуть потрапити в харчовий ланцюг», — кажуть експерти при Європарламенті.
Раніше Заборона розповідала про вплив глобального потепління та інших катаклізмів на поширення різноманітних хвороб. Науковці з’ясували, що клімат позначається на понад половині інфекцій.
Читати більше новин в Telegram