Читаєте зараз
Зміни клімату можуть бути причиною спалахів патогенних хвороб: приголомшливе відкриття

Зміни клімату можуть бути причиною спалахів патогенних хвороб: приголомшливе відкриття

Markiian Oliiarnyk
Повінь у Південній Кореї
 • Занадто багато інфекційних хвороб, як і сам людський організм, залежать від зміни клімату, тож адаптуватися до такого порядку фактично неможливо.
 • Повінь здатна сприяти поширенню гепатиту, а підвищення температури може продовжити середній термін життя комарів, які переносять малярію.
 • Єдиний спосіб послабити вплив клімату на захворювання — позбутися першопричини.

Різкі зміни клімату, спричинені парниковим ефектом, здатні посилювати заразність та важкість перебігу людських хвороб. Вчені давно про це здогадувалися, але лише зараз змогли кількісно оцінити цю залежність — клімат впливає на понад половину інфекцій. Найбільше це пов’язано з глобальним потеплінням, сильними опадами та повенями.

Заборона розповідає про вплив глобального потепління та інших катаклізмів на поширення захворювань.

Як зміни клімату посилюють хвороби: 4 способи

Міжнародна група вчених дійшла висновку, що кліматичні катаклізми можуть посилити вплив на 218 з 375 (58%) людських інфекційних захворювань, пише Futurism. Це неабияк багато, тож знайти спосіб послабити цей зв’язок буде дуже складно.

«Якби йшлося про кілька інфекційних захворювань, то з цим ми ще можемо впоратися. Але коли йдеться про 58% відсотків захворювань, які посилюють свій вплив на людину тисячами різних способів, то це вже причина серйозно задуматися. Наївно думати, що ми зможемо адаптуватися до цього. Не з такою кількістю хвороб та різних шляхів поширення», — цитує видання одну з авторок дослідження Камілу Мору з Гавайського університету.

Вчені проаналізували понад 77 000 наукових статей, написані протягом кількох десятиліть, в яких задокументовані випадки, коли людські патогени зазнавали впливу змін клімату у певний час і в певному місці. Так, було виділено чотири основні способи, що це відбувається, коли кліматичні катаклізми:

Читати більше новин в Telegram
 1. змінюють ареали розселення тварин і організмів, які можуть бути переносниками небезпечних хвороб, чим роблять патогени ближчими до людей; 
 2. впливають на поведінку людей, наближаючи їх до патогенів;
 3. змінюють навколишнє середовище, що може збільшити можливості для патогенів взаємодіяти з переносниками, або підвищити їхню здатність викликати важкі захворювання у людей;
 4. впливають на здатність людського організму справлятися з патогенами через небезпечні для здоров’я умови або стрес.
Версія появи та поширення грибка Candida auris. Інфографіка: Arturo Casadevall/Wikimedia

До першого способу можна віднести випадки, коли, наприклад, потепління або зміни режиму опадів впливають на поширення комарів, які є переносниками численних хвороб. Або ж зворотно, як у другому способі, коли під час спеки люди проводять більше часу у воді, що може призвести до збільшення спалахів захворювань, які передаються через воду. Або ж коли підвищення температури допомагає мікробам акліматизуватися до спеки і стати ще небезпечнішими.

Топ-10 кліматичних катаклізмів, які впливають на здоров’я

У ході свого дослідження вчені виділили найголовніші небезпеки, пов’язані з першопричиною різких змін клімату, — збільшенням викидів парникових газів. Йдеться про:

 • глобальне потепління;
 • хвилі спеки;
 • посуху;
 • лісові пожежі;
 • сильні опади;
 • повені;
 • шторми;
 • підвищення рівня моря;
 • підвищення температури океану;
 • зсуви ґрунтів. 

«Повінь, наприклад, може сприяти поширенню гепатиту. Підвищення температури може продовжити життя комарів, які переносять малярію. Посухи можуть сприяти появі голодних гризунів, інфікованих хантавірусом, у місцях скупчення людей», — зазначають автори дослідження.

Спрощена версія діаграми патогенних захворювань, яка показує, як різні кліматичні катаклізми взаємодіють зі шляхами передачі та патогенами. Інфографіка: Camilo Mora/Conversation

Найбільша кількість хвороб, які загострюються зміною клімату, пов’язана з прямою передачею від тварин, наприклад комарів, кажанів або гризунів. А якщо дивитися на тип кліматичного катаклізму, то більшість з них пов’язані з глобальним потеплінням (160 хвороб), сильними опадами (122) і повенями (121).

«Людство може просто не встигнути адаптуватися як до нового клімату, так і до посилених патогенів, а це буде справжня катастрофа. Світу необхідно скоротити викиди парникових газів, які викликають зміну клімату, щоб зменшити ці ризики», — пишуть автори у The Conservation.

Раніше Заборона розповідала про хворобу Лайма, або ж бореліоз, — інфекційне захворювання яке передається через укуси кліщів, особливо поширене улітку, а також про те, чим воно небезпечне для українських військових.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій