Читаєте зараз
Холодніша за глибини космосу: вчені створили речовину, яка змінює вивчення фізики

Холодніша за глибини космосу: вчені створили речовину, яка змінює вивчення фізики

Ilona Kivva
Автор:
  • Під час охолодження будь-якої речовини рух її атомів сповільнюється. Вважається, що при абсолютному нулі вони повністю зупиняються.
  • Туманність Бумеранг вважається найхолоднішою зоною у всьому Всесвіті. Температура там лише на один градус вище абсолютного нуля.
  • За допомогою лазера вчені змогли практично зупинили атоми металу.

В Японії науковці створили найхолоднішу у Всесвіті матерію. Це відкриває шлях до створення в лабораторних умовах абсолютно нових явищ та показує, що майбутнє фізики як науки за квантовою механікою.

Заборона розповідає про революційне досягнення вчених.


Найхолодніша матерія у Всесвіті: експеримент у Японії

Команда дослідників з японського університету Кіото охолодила ферміони до мільярдної частки градуса вище абсолютного нуля, що є рекордним показником. Це частинки, з яких складається будь-яка матерія. До ферміонів належать, наприклад, електрони, протони та нейтрони, пише Space.

Для проведення експерименту використали ітербій (позначення Yb) — хімічний елемент, що належить до металів. За допомогою лазеру речовину охолодили, обмеживши рух 300 000 її атомів. Результат був приголомшливим: температура атома була нижчою, ніж у туманності Бумеранг, найхолоднішій з відомих астрономам зон у Всесвіті. Вона розташована за 3000 світлових років від Землі та має температуру лише на один градус вище абсолютного нуля —  мінус 457.6 ⁰F (мінус 272⁰ C). Цей космічний об’єкт оточує вмираючу зірку в сузір’ї Центавра. Астрономи вважають, що туманність охолоджується газом, який виділяє вмираюча зірка.

«Якщо інопланетна цивілізація не проводить подібні експерименти прямо зараз, коли цей експеримент проводиться в Кіотському університеті, то ми створили найхолодніші ферміони у Всесвіті», — сказав учасник дослідження Райса Каден Хаззард.

Читати більше новин в Telegram
Туманність Бумеранг — найхолодніше місце у Всесвіті (Фото: ESA/NASA)

Успіх експерименту, на думку вчених, показує, що фізика змінюється і починає ставати все більш квантово-механічною. Це дозволить досліджувати і самостійно створювати абсолютно нові явища. Так, в університеті Кіото вже почали розробляти перші інструменти, здатні вимірювати поведінку ферміонів, яка виникає на мільярдній частці градуса вище абсолютного нуля.

«Ці системи є досить екзотичними та особливими, але ми сподіваємося, що, вивчивши та зрозумівши їх, ми зможемо визначити ключові ознаки, які зможемо використовувати у майбутньому», — підсумував Райса Каден Хаззард.

Раніше Заборона розповідала про відкриття вчених, яке наблизило людство до розгадки побудови Всесвіту. Науковці відкрили одразу три елементарні частинки, з яких складається абсолютно усе.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій