HRW опублікувала звіт з розповідями свідків жахливих злочинів в Херсоні
- Організація із захисту прав людини Human Rights Watch оприлюднила кілька розповідей херсонців, які стали свідками чи учасниками катувань росіянами.
- Людей затримували за волонтерство, проукраїнську позицію та участь в АТО.
- Військовим злочином є навмисне жорстоке поводження, катування чи вбивство цивільних чи полонених комбатантів, які перебувають під вартою, навмисне заподіяння сильних страждань чи серйозних ушкоджень тілу чи здоров’ю, а також здійснення незаконного переміщення.
Відомо про щонайменше 5 000 випадків затримання жителів Херсона, коли місто було окуповано російською армією та спецслужбами. Фактична кількість може бути набагато більшою.
Заборона розповідає про ще одну доповідь HRW про військові злочини держави-терористки на території України.
Херсон: доповідь правозахисників
Російські війська незаконно затримували та катували жителів міста Херсона та його околиць під час окупації цього району з березня по листопад 2022 року, повідомила Human Rights Watch.
«Російсько-окупаційні війська застосовували жахливі тортури та інші знущання над херсонцями. Відповідальні за ці жахливі дії не повинні залишитися безкарними, а жертви та їхні родини мають отримати відшкодування за свої страждання та інформацію про тих, хто досі вважається зниклими безвісти», – заявила старша дослідниця Human Rights Watch в Україні Юлія Горбунова.
Організація опитала 34 людини щодо дій окупантів з 2 березня 2022 року до виведення російських військ з більшої частини території 11 листопада. Дванадцять колишніх затриманих і 10 членів сімей описали затриманих піддавалися тортурам або були свідками тортур інших затриманих, що у трьох зареєстрованих випадках призвело до їх смерті.
Читати більше новин в TelegramПостраждалі та члени їхніх сімей розповіли про жорстоке поводження в:
- СІЗО на вулиці Теплоенергетиків у Херсоні, який місцеві жителі називали «ямою»;
- ізоляторі на вулиці Перекопській;
- будівлі міськадміністрації;
- сільській школі;
- ангарі на території аеропорту.
Колишні затримані розповіли, що окупанти били палицями та гумовими кийками, уражали електричним струмом, погрожували смертю чи каліцтвом. Українцям не надавалася належна медична допомога.
«Через п’ять місяців після того, як російські війська відступили з Херсона та прилеглих районів, ми все ще лише дряпаємо поверхню їхніх звірств. І поводження з усіма українськими мирними жителями на окупованих територіях викликає дедалі більше занепокоєння. Російський персонал вищої ланки командування має знати, що він відповідатиме за кожен скоєний ними злочин», – наполягає Юлія Горбунова.
Історія Романа Баклажова
Доповідь Human Rights Watch має кілька історій. Кожна з них жахає і обурює. Заборона розміщає одну з них.
6 липня 2022 року російські силовики (Нацгвардія РФ та ФСБ) затримали власника невеликого меблевого бізнесу Романа Баклажова. Його 54 дні утримували і катували в СІЗО на вулиці Теплоенергетиків. Чоловік сзакав, що, на його думку, його затримали у зв’язку з його піврічною участю в 2014 році в Правому секторі. Викрадачі допитували Баклажова чотири рази. На першому допиті застосовували електрошокери.
«Вони поставили мені електроди на вухо та між четвертим пальцем і мізинцем. Він тривав дві години з перервами. Я сів на табурет. Вони вимагали інформацію про активістів у 2014 році. На допитах після цього вони погрожували вбити мене. Скажуть, наприклад: “Ми вас заберемо, розстріляємо, і ніхто вас не знайде”. Вони також сказали: “Тепер ми покладемо електрод на твій член і вдаримо тебе струмом”», — розповів Роман Баклажов.
Охоронці та слідчі відкрито використовували їхні позивні: «Гермес», «Яндекс», «Мюллер», «Кузьмич». Він бачив інших затриманих людей, яких жорстоко побили та не надали медичної допомоги. Кати давали йому та іншим затриманим щодня по одній порції гарячої каші, води та соку, а іноді — печиво, неміцний чай або черствий хліб. Спали в’язні на нарах без матраців.
Російські військові звільнили його 29 серпня 2022 року без пояснення причин і без будь-яких документів про його затримання. «Мій стан дуже поганий, як психологічний, так і фізичний. Мені потрібна реабілітація», — поділився з HRW херсонець.
Раніше Заборона розповідала історії деяких інших жителів Херсона, яким вдалося (іноді дивом) вцілити під час страшної окупації обласного центру військами РФ.
Читати більше новин в Telegram