SpaceX перенесла історичний запуск Starship
- Компанія Ілона Маска відклала на 48 годин запуск своєї найпотужнішої ракетної системи Starship на орбіту Землі.
- Starship сягає 120 метрів у висоту та має вдвічі більшу тягу, ніж будь-яка ракета в історії.
- Ця подія може перевернути сферу космічних перевезень, розпочавши еру міжпланетних подорожей для звичайних людей.
Ракетний комплекс Starship був побудований компанією SpaceX і має здійснити новий великий крок у сфері космічних перевезень. За планом, Starship зможе здійснювати польоти на орбіту так само, як авіалайнери літають через Атлантику. Космічне агентство США профінансувало розробку моделі Старшіп для висадки астронавтів на Місяць. Сам Маск бачить цю ракету як інструмент подорожей на Марс.
Заборона розповідає деталі запуску та перспективи ракетного комплексу.
Запуск Starship на орбіту: 17 квітня
Ракета без екіпажу мала стартувати з селища Бока-Чика в штаті Техас. Метою було відправити верхній ступінь ракети на схід, щоб здійснити майже повне коло навколо земної кулі, пише BBC.
«Це перший запуск дуже складної гігантської ракети, тому вона може не стартувати… Якщо ми запустимо її, я б вважав перемогою все, що не призведе до руйнування самого стартового майданчика», — сказав напередодні Ілон Маск.
SpaceX мали підняти Starship в повітря 17 квітня о 16:00 за українським часом (8:00 за місцевим часом; 13:00 GMT; 14:00 BST). Тисячі глядачів зібрались на узбережжі Мексиканської затоки, щоб спостерігати подію. За планом, ракетний комплекс піднімається вгору та прямує вниз через Мексиканьску затоку, а 33 двигуни на дні метанового ракетного двигуна згоряють протягом 2 хвилин і 49 секунд. У цей момент дві половини ракети розділяються, а верхня частина рухається далі за допомогою власних двигунів іще 6 хвилин і 23 секунди.
Читати більше новин в TelegramДо цього часу ракета-носій має летіти в космосі над Карибським басейном, на висоті понад 100 км над поверхнею планети. Далі корабель має повернутись в атмосферу Землі над тим самим узбережжям Техасу та вертикально зависнути над водами Мексиканської затоки, а після – затонути там.
Ракетний комплекс був покритий захисною плиткою, щоб впоратися з величезним нагріванням під час спуску. Затоплення ракети в океані було заплановано за 90 хвилин після старту. (Запуск відбувся успішно, політ пройшов за планом)
Найпотужніша ракета SpaceX
Starship має допомогти Ілону Маску повністю перевернути ракетний бізнес. Комплекс передбачає відправку людей і супутників на орбіту кілька разів на день так само, як реактивний авіалайнер може перетинати Атлантику. Маск вважає, що ця ракета може розпочати еру міжпланетних подорожей для звичайних людей.
Верхній сегмент Старшіп вже тестували на коротких дистанціях, але це перший раз, коли він мав піднятися з нижнім ступенем. Вперше цей гігантський прискорювач, названий просто Super Heavy, був запущений у лютому 2023 року. Однак тоді потужність двигунів зменшили вдвічі.
У довгостроковій перспективі SpaceX очікує, що корабель здійснюватиме контрольовані посадки, щоб його можна було дозаправити та повторно запустити. У Бока-Чика компанія експериментувала з різними підходами до створення таких гігантів. Існують різні моделі, які чекають своєї черги на виліт.
«Маск бачить Starship як дійсну можливість доставляти людей на Марс у великих масштабах. Є велика потенційна вигода, але є також і великий потенційний ризик, тому що це дуже складно. Ніхто не будував ракету такого розміру — вдвічі більшу, ніж остання», — каже радник SpaceX і колишній астронавт NASA Ґарретт Рейзман.
Раніше Заборона розповідала, як в SpaceX обмежили роботу Starlink для українських військових.
Читати більше новин в Telegram