'
Читаєте зараз
Космічний 2023 рік: які важливі місії запустить NASA й інші агентства 

Космічний 2023 рік: які важливі місії запустить NASA й інші агентства 

Ilona Kivva
Автор:
  • У 2022 році завершився перший етап місії NASA з повернення людей на Місяць, а також запуск найдорожчого у світі телескопа James Webb.
  • На зиму заплановано щонайменше п’ять значущих місій.
  • Одну з них реалізує індійський стартап, який у разі успіху зможе конкурувати зі SpaceX.

У 2023 році повернеться космічний шатл, який збирав зразки порід для науковців, які вивчають зародження життя на Землі. Також може відбутися перший політ туристів у глибокий космос. Запланована вкрай важлива пригода з пошуків умов для життя на Юпітері та його крижаних супутниках.

Заборона розповідає про найочікуваніші прориви в космос.


Найважливіші комічні місії 2023 року: топ-5

У 2022 році відбулася низка вкрай важливих для вивчення космосу подій. Серед них — завершення першого етапу місії NASA з повернення людей на Місяць Artemis 1, а також запуск найдорожчого та найпотужнішого у світі телескопа James Webb. Однак у 2023 році очікується ще більше не менш важливих завдань, а деякі з яких навіть стануть початком нової космічної ери, пише Phys.

Топ-5 важливих космічних місій 2023 року.

Jupiter Icy Moons Explorer (Juice)

Це проєкт Європейського космічного агентства (ESA). Він має стати першою в Європі спеціальною роботизованою місією на Юпітер, йдеться на офіційному сайті агентства.

Читати більше новин в Telegram

Головною ціллю буде вивчення великих крижаних супутників планети:  Європи, Калісто та Ганімеда — найбільшого супутника в Сонячній системі.

«Ми вивчатимемо ці супутники як можливі місця для проживання, детально досліджуватиме складне середовище Юпітера, а також ширшу систему планети як архетип газових гігантів у всьому Всесвіті», — кажуть в ESA.

Запуск космічного корабля, який доставить на орбіту Ганімеда спецобладнання (звідти проводитимуть дистанційний аналіз), запланований на кінець квітня 2023 року. Шатлу потрібно буде пролетіти через майже всю Сонячну систему. Він стане першим космічним апаратом, який коли-небудь вийшов на орбіту навколо супутника іншої планети.

Starship

На початку року також запланований перший орбітальний випробувальний політ надважкого космічного корабля Starship, розробкою якого займається компанія SpaceX. Він стане найбільшим космічним кораблем, здатним перевозити людей з Землі в космос, а також найпотужнішою ракетою-носієм із будь-коли створених, заявляють у компанії.

Головною особливістю Старшіпа є те, що він буде багаторазовим. За планом, компонент ракети підніме космічний корабель на висоту близько 65 км, а потім відокремиться та повернеться на Землю в контрольованій посадці. Верхня частина ракети продовжить рух на власних двигунах. Перший політ буде орбітальним, тобто він вийде на орбіту та повернеться на Землю.

DearMoon

Це цивільна місія, яка відправить звичайних людей у космічну подорож навколо Місяця на шість днів. Подорож запланована на 2023 рік, однак її реалізація напряму залежить від успіху орбітального польоту Starship, який і буде транспортом.

Проєкт представили ще у 2018 році. Практично одразу усі місця на борту викупив японський бізнесмен Юсаку Маезава: він організував конкурс для бажаючих. Якими були критерії відбору не розголошують, але у грудні 2022 року на сайті місії опублікували список учасників з 10 країн світу — серед них:

  • діджей;
  • YouTube-блогер;
  • митець;
  • художниця;
  • фотограф;
  • актор;
  • професійна сноубордистка;
  • танцюристка;
  • музикант;
  • режисер.

«Ця місія ознаменує велику зміну в нашому уявленні про космос, оскільки раніше лише астронавти, відібрані за неймовірно суворими критеріями, могли відправитися в глибокий космос (зверніть увагу: ми не враховуємо короткі 10-хвилинні прогулянки до 100 км). Повна кількаденна поїздка становить надзвичайний ризик як для здоров’я, так і для техніки», — зазначили у Phys.

Повернення OSIRIS-REx

Це космічний корабель, який у 2016 році запустили до навколоземного астероїда під назвою Бенну (раніше 1999 RQ36). Шатл кілька років збирав з космічного об’єкта зразки ґрунту, а у 2023 році має доставити ці зразки на Землю, пояснили у NASA

Концепція шатла OSIRIS-REx. Фото: Центр космічних польотів імені Годдарда NASA

Місія допоможе вченим дослідити, як утворилися планети та як зародилося життя, а також покращить наше розуміння астероїдів, які можуть вплинути на Землю, пояснили у 

Skyroot

Індійська приватна компанія Skyroot Aerospace розробляє власні космічній кораблі, як і SpaceX, але у менших масштабах. Вона у листопаді 2022 року успішно провела пробний запуск ракети Vikram-S, а у 2023 році планує запуск ще й власного супутника.

Skyroot Aerospace може стати першою приватною індійською компанією, яка запустила супутник. Головна фішка у тому, що ракети будуть виготовлені на спеціальному 3D-принтері за лічені дні. У разі успіху це також може забезпечити шлях для дешевших запусків наукових місій, що дозволить прискорити дослідження космосу.

Раніше Заборона розповідала про навмисне зіткнення апарату NASA з астероїдом Діморф. Американські дослідники вперше протестували можливість зміни руху космічного тіла, а також очікувані результати від експерименту.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій