Читаєте зараз
Хворі на COVID можуть втратити нюх назавжди: вчені пояснили, чому це відбувається

Хворі на COVID можуть втратити нюх назавжди: вчені пояснили, чому це відбувається

Ilona Kivva
Автор:
  • Після ковіду 15 мільйонів людей майже не відчувають запахів.
  • Науковці взяли зразки тканин слизової носа у людей з коронавірусом, серед них були і ті, хто втратив чуття. У всіх, хто втратив нюх, в тканині знайшли імунні клітини.
  • Вчені працюють над розробкою ліків у вигляді кремів та спреїв.

Часткова чи повна втрата нюху під час на COVID-19 може бути безповоротною. Дослідження показали, що імунні клітини, яки виникають у відповідь на вірус, руйнують органи чуття. Це своєрідна побічна реакція імунної системи на вірус, яка може зберігатися навіть після одужання.

Заборона розповідає про наукове відкриття, яке допоможе створити нові ліки від хвороби.


Коронавірус руйнує сенсорні клітини: дослідження 

Принаймні у 5% людей, які втрачають нюх під час коронавірусної інфекції, він відновлюється лише частково або не відновлюється взагалі, йдеться в опублікованому у BMJ досліджені.

«На даний момент у нас немає конкретних ефективних методів лікування. Крім того, ми достеменно не знали причин. Щоб розробити терапію, нам потрібно зрозуміти патобіологію проблеми: що пошкоджено і де», — пояснив професор нейробіології з Університету Дьюка Бредлі Голдштейн.

Вчені розглядали три основні причини:

Читати більше новин в Telegram
  • вірус пошкоджує сенсорні клітини в носі;
  • впливає на області мозку, які обробляють нюхову інформацію;
  • обидва перші варіанти разом.

Щоб остаточно розібратися у причинах, науковці провели дослідження за участі 24 пацієнтів з COVID-19: дев’ятеро з них не відчували запахів понад чотири місяці.

Результати біопсії тканини слизової носа показали, що тривалі проблеми з нюхом пов’язані з імунними клітинами, що викликають запалення і знищують життєво важливі сенсорні нервові клітини.

«Тканини слизової оболонки носа містять унікальні імунні клітини, що виробляють запальні сигнали у поєднанні з меншою кількістю клітин нюхового нерва. Незвичайна імунна відповідь спостерігалася лише у пацієнтів, у яких втрата нюху тривала місяцями. Схоже, що існує невирішена місцева імунна відповідь, яку бачать ніжні нюхові клітини. Подібні імунні реакції можуть пояснити інші симптоми тривалого ковіду», — каже доктор Голдштейн.

Результати допоможуть науковцям у пошуках нових методів лікування втрати нюху після COVID. Одним із варіантів, над яким вже активно працюють, є локальне блокування імунних клітин, що викликають запалення, за допомогою кремів і спреїв. 

«Як ми бачили раніше, глибокі симптоматичні зміни можуть відбутися за відсутності живого вірусу. Втрата нюху була однією з ключових таємниць, і ці відкриття дає відповіді», — сказав професор імунології в Імперському коледжі Лондона Денні Альтманн.

Раніше Заборона розповідала про технологію інʼєкцій, розроблених для боротьби з Омікроном, а також про те, як українцям отримати бустерні щеплення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій