'
Читаєте зараз
Третій сезон коронавірусу: що потрібно знати про ревакцинацію

Третій сезон коронавірусу: що потрібно знати про ревакцинацію

Yevheniia Kostina
  • Бустерні дози необхідні для постійного захисту організму від COVID-19.
  • Вірус змінюється, тому вчені розробили покращені вакцини, які можна отримати після проходження стандартного курсу вакцинації.
  • В Україні повторні (бустерні) щеплення дозволені для всіх охочих.

Довгострокова циркуляція коронавірусу вимагає не тільки повторного щеплення, але й модернізації препаратів. Восени 2022 року розпочинається вже третій сезон пандемії, і дослідження показали, що треба пройти, як мінімум, другий рівень щеплення.

Заборона розповідає про технологію інʼєкцій, розроблених для боротьби з Омікроном, а також про те, як українцям отримати бустерні щеплення.


Двовалентна вакцина: що це таке

У 2022 році світом поширився штам COVID-19, який отримав назву Omicron. Тому виробники вакцин проти коронавірусу розробили препарати, які ефективніше захищатимуть людей, пише Scientific America.

Дослідження показали, що покращена вакцина від Moderna дає 7.1-кратне підвищення рівня антитіл, тоді як при ревакцинації звичайною версією препарату вони зростали в 3.8 раза. Для препаратів від Pfizer ці показники становили 9.1 та 5.8 відповідно. Тобто захист в рази більший, якщо отримати бустерну дозу вакциною, яка націлена проти Омікрону.

«Термін ‘бівалентний’ означає, що вакцини націлені на два штами COVID-19: оригінальний штам, який вперше поширився на початку 2020 року, і підваріанти Omicron BA.4 і BA.5. Ці двовалентні бустери виготовлені компаніями Pfizer-BioNTech і Moderna за тією ж технологією, що й моновалентні вакцини», — зазначив американський епідеміолог Міні Камбодж.

Читати більше новин в Telegram

Вірус COVID-19 продовжує змінюватися, тому важливо, щоб вакцини не відставали. І це не новий підхід:  щороку у світі домінують різні варіанти грипу, тому щеплення проводять саме проти штамів, які поширені в конкретний епідсезон.

Кому потрібне четверте щеплення від COVID

Як і попередні версії вакцин, найновіші ревакцинатори використовують технологію мРНК. Щеплення тренує імунну систему, щоб вона зреагувала на вірус у разі справжнього зараження. І це важливо з наближенням холодів, коли респіраторні хвороби, зокрема COVID-19, поширюються ще більше.

«Коронавірусна хвороба була і буде небезпечною інфекційною хворобою, яка здатна викликати і тяжкі ускладнення, і летальні випадки. Більшість населення вакцинувалось. Якщо порівняти статистику смертності, то вона знизилась у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Тобто це говорить про те, що вакцинація є ефективним засобом попередження летальних випадків», — сказав український епідеміолог Віктор Мороз у коментарі «Суспільному».

Відповідно, бустери необхідні якомога більшій кількості людей для захисту не лише їх, але й оточуючих. В Україні такі щеплення дозволені для всіх охочих із 18 років.

Як отримати бустер в Україні

Щоб повторно вакцинуватися проти коронавірусу, необхідно дотримуватися інтервалу. Через 5 місяців після базового курсу (одна доза при щепленні вакциною Janssen, дві дози — при всіх інших) можна отримати першу бустерну дозу, а через 4 місяці після неї —  другу, повідомили в Міністерстві охорони здоровʼя України (МОЗ).

«Ми дозволяємо другу [бустерну] дозу всім охочим, проте особливо радимо її робити людям із хронічними захворюванням та людям віком 60+ […] Вакцинація зараз – не лише про власний захист, вакцинуватись – це значить не створювати навантаження на лікарні, які мають рятувати життя нашим військовим», — зазначав головний санітарний лікар Ігор Кузін.

Схема комбінації COVID-вакцин, яка використовується в Україні. Графіка: МОЗ

Україні, за даними Кабміну, вже надали оновлені бустерні вакцини проти COVID-19. Записатися на основне чи повторне щеплення можна:

  • в сімейного лікаря;
  • за допомогою сервісу Helsi;
  • адреси та контакти пунктів вакцинації доступні за посиланням;
  • за телефоном 0 800 60 20 19.

Раніше Заборона розповідала про очікуване зростання COVID-захворюваності в Україні. Рішення про введення обмежень ухвалюватиме регіональна влада. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій