Хворіли 3.5 млн людей на рік. Названо першу хворобу в історії, яку викорінять без ліків
- У світі рекордно впала захворюваність на гвінейський гельмінтоз — у 2022 році зафіксованого всього 13 випадків.
- Це інфекційна хвороба, яку викликає паразит Dracunculus medinensis. Інфікування найчастіше відбувається через заражену воду.
- Кампанію по викоріненню хвороби очолює організація Центр Картера, яку заснував 39-й президент США.
До 2030 року може бути повністю ліквідована вкрай небезпечна хвороба. Вона рідко призводить до смертельних випадків, але часто викликає інвалідність. Вакцин чи медичних препаратів від неї не існує. Якщо захворюваність продовжить падати, захворювання стане першим в історії, яке вдалося ліквідувати без ліків.
Заборона розповідає про позитивні прогнози лікарів щодо викорінення гвінейського гельмінтозу, а також про те, що це взагалі за хвороба.
Дракункульоз може зникнути як натуральна віспа
У світі рекордно впала захворюваність тропічною хворобою Dracunculiasis або гвінейський гельмінтоз, розповіли у неурядовій американській організації Центр Картера, яка веде програму з її ліквідації.
Так, у 2022 році було зафіксовано всього 13 випадків зараження, що на 13% менше, ніж у 2021 році. Передача інфекції серед тварин також впала на 21% порівняно з попереднім роком. Це найнижчі показники в історії. Для порівняння, в 1980-х роках щорічно реєструвалося близько 3.5 мільйона випадків у 21 країні Африки та Азії.
Дані можуть свідчити про те, дракункульоз буде повністю викорінено до 2030 року. Таким чином хвороба стане другим людським захворюванням в історії після натуральної віспи, яке вдалося ліквідувати, і першим, яке знищене без ліків чи вакцини. Щоб це сталося, потрібно, аби серед людей та тварин не було зафіксовано жодного випадку інфікування, пише The Guardian.
Читати більше новин в TelegramСтаном на 2023 рік дракункульоз вже офіційно викорінений у Пакистані, Індії, Уганді та Демократичній Республіці Конго. Однак зараження все ще фіксуються у Чаді (шість у 2022 році); Південному Судані (п’ять), Ефіопії (один), Центральноафриканській Республіці (один). Також ендемічними вважаються Ангола, Малі та Судан.
Знизити показники допомогла глобальна системна програма, у рамках якої уряди країн разом із науковцями та Центром Картера працювали над покращенням якості питної води, яка є основним способом зараження. Ці зусилля все ще продовжуються.
«Наші партнери, особливо в постраждалих селах, щодня працюють з нами, щоб позбавити світ від цього лиха. Ми раді, що викорінення може бути досягнуто найближчим часом», — каже 39-й президент США Джиммі Картер, який і застував центр.
Гвінейський гельмінтоз: симптоми
Це інфекційна хвороба, яку викликає паразит Dracunculus medinensis. Інфікування найчастіше відбувається, коли людина п’є воду, заражену водяними блохами — личинками гвінейського хробака, пояснюють у ВООЗ.
Приблизно рік після зараження людина не відчуває жодних симптомів. Однак через 12-14 місяців утворюється болісний пухир — у 90% випадків на гомілці. З нього вилазять один або кілька черв’яків розміром до метра — це дорослі самки, які вже несуть у собі личинки.
У людини може піднятися температура, а уражена зона набрякає та сильно пече, кажуть у Центрі з контролю та профілактики захворювань США (CDC).
Вакцини чи ліків немає, тож після зараження розвиток хвороби зупинити неможливо.
«Люди у віддалених сільських місцевостях з гвінейським гельмінтозом часто не мають доступу до медичної допомоги. Коли доросла самка глиста виходить зі шкіри, це може бути дуже болючим і нерідко призводить до інвалідності. У рані, викликаної хробаком, може розвинутися вторинна бактеріальна інфекція. Це посилює біль і може збільшити час реабілітації від тижнів до місяців. Однак летальні випадки рідкість», — розповіли лікарі.
Раніше Заборона розповідала про перейменування мавпячої віспи через расизм, а також про основні симптоми хвороби, яка до 2022 року вважалася ендемічною тільки в африканських країнах.
Читати більше новин в Telegram