'
Читаєте зараз
Мавпяча віспа більше не мавпяча: як і чому перейменували хворобу 

Мавпяча віспа більше не мавпяча: як і чому перейменували хворобу 

Ilona Kivva
Автор:
  • Хворобу вперше виявили у 1958 році у мавп, звідси і назва.  Однак головними носіями вважаються гризуни.
  • Головними ознаками monkeypox є характерна висипка на тілі та висока температура.
  • У ВООЗ замінять назву захворювання в усіх офіційних реєстрах за скороченою процедурою.

Віспу мавп перейменували на скорочений варіант англомовної назви хвороби — mpox. Словосполучення «мавпяча віспа» визнали расистським та стигматизуючим, адже у ньому використовується зоологічне посилання.

Заборона розповідає про рішення ВООЗ та про те, що це за хвороба.


Нова назва для віспи мавп: що запропонували у ВООЗ

Всесвітня організація охорони здоров’я ввела новий термін для позначення хвороб. Обидві назви вживатимуться одночасно протягом 2023 року. Це буде період адаптації, поки «мавпяча віспа» або monkeypox не вийде з ужитку остаточно, заявили в організації.

«Після низки консультацій із світовими експертами ВООЗ почне використовувати новий бажаний термін. Коли на початку цього року спалах віспи мавп поширився, в Інтернеті, в інших місцях і в деяких спільнотах спостерігалися расистські та стигматизаційні висловлювання», — йдеться у пресрелізі.

До кінця 2022 року термін mpox додадуть до Міжнародної класифікації хвороб (ICD), яка є найбільшою офіційною базою даних про хвороби у світі. Зазвичай процес оновлення системи триває кілька років, однак через серйозні обставини, такі як випадки прояву расизму, його значно пришвидшили. Водночас «віспа мавп» залишиться у системі в історичних статтях та довідках.

Читати більше новин в Telegram

Зазначимо, що присвоєння нових назв хворобам є обов’язком ВООЗ відповідно до Міжнародної класифікації хвороб (ICD) і Сімейства міжнародних класифікацій ВООЗ, пов’язаних зі здоров’ям.

Mpox: які симптоми

Variola vimus або ж Mpox — рідкісне вірусне захворювання, симптоми якого схожі на натуральну віспу, проте менш серйозні: лихоманка, а також характерні висипи. Вперше його виявили у мавп у 1958 році, звідси й назва «мавпяча віспа». Однак головними переносниками вважаються гризуни.

Інкубаційний період цієї хвороби може тривати до 21 дня. Це означає, що перші симптоми можуть проявитися тільки через кілька тижнів після зараження. Зазвичай захворювання проходить у легкій формі, однак є два небезпечні штами: Конго (близько 10% смертності) і Західної Африки  (1% смертності). 

Вірус передається людині через прямий контакту з кровʼю, біологічними рідинами (слина, сперма тощо), ураженою шкірою або слизової інфікованих тварин. Від людини можна заразитися, якщо контактувати з інфікованими виділеннями, ушкодженнями шкіри або предметами, які містять біологічні матеріали хворого, розповіли у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.

Серед перших симптомів мавпячої віспи виділяють:

  • гарячку;
  • головний біль;
  • збільшення лімфатичних вузлів;
  • біль у спині та м’язах;
  • сильна слабкість.

Через 1-3 дні після виникнення лихоманки зʼявляються висипи. До повного зникнення кірочок після висипу може минути три тижні.

Заборона розповідає про визнання спалаху мавпячої віспи надзвичайною ситуацією світового масштабу. Цей статус має і пандемія COVID-19.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій