'
Читаєте зараз
I страшно, і погляду не відірвати: в Ісландії прокинувся потужний вулкан

I страшно, і погляду не відірвати: в Ісландії прокинувся потужний вулкан

Ilona Kivva
Автор:
  • Біля Рейк’явіка 3 серпня 2022 року почалося виверження вулкана.
  • Поки його активність не несе загрози, але над зоною заборонили польоти.
  • Туристи й місцеві почали з’їжджатися до столиці, щоб подивитися на виверження, але їх просять триматися якомога далі від вулкана.

В Ісландії прокинувся вулкан Фаградальсф’ядль. Магма викидається з тріщини довжиною до 200 метрів посеред поля з застиглої лави, що залишилася від попереднього виверження 2021 року. Тоді викиди розпеченої магми не припинялися кілька місяців.

Заборона зібрала найяскравіші фото і відео дивовижного природного явища.


Виверження вулкана біля Рейк’явіка: подробиці подій 3-4 серпня

На південному заході Ісландії 3 серпня 2022 року почалося виверження вулкана Фаградальсф’ядль, пише Associated Press.

Вулкан знаходиться всього за 32 кілометри від столиці країни Рейк’явіка — в безлюдній долині біля міжнародного аеропорту Кефлавік. Станом на 4 серпня, аеропорт залишався відкритим і польоти не були перервані, але літати над зоною виверження заборонили.

Розташування вулкана Фаградальсф’ядль в Ісландії. Фото: скриншот Google Map

«Ми очікували виверження десь у цьому районі з того часу, як серія землетрусів почалася на минулих вихідних. Ми знаємо, що виверження поки не становить жодної небезпеки для населених пунктів або критичної інфраструктури», — сказала прем’єр-міністерка Ісландії Катрін Якобсдоттір.

Читати більше новин в Telegram

За словами вулканолога Магнуса Тумі Гудмундссона, виверження поки незначне. Магма викидається з тріщини довжиною приблизно від 100 до 200 метрів. Вона розташована посеред ділянки, укритої вулканічною лавою від виверження 2021 року, яке стало першим на півострові Рейк’янес за майже 800 років. Тоді катаклізм тривав кілька місяців. Сотні тисяч людей приїжджали до Рейк’явіка, щоб побачити це. Цього разу туристи теж вже почали з’їжджатися до міста, але Метеорологічне управління Ісландії (IMO) закликало їх та місцевих жителів триматися якомога далі від вулкана через можливе отруєння шкідливими газами, що виділяє Фаградальсф’ядль.

Скільки триватиме сейсмічна активність Фаградальсф’ядля і чи не збільшиться вона, вулканологи поки не можуть передбачити.

Фаградальсф’ядль 2022: фото, відео

Для Ісландії вулканічна активність не рідкість. Країна розташована над гарячою вулканічною точкою у Північній Атлантиці. На острові знаходиться 32 активі вулканічні системи, тому у середньому виверження у різних регіонах відбуваються кожні чотири-пʼять років. 

Більшість вулканів острова, серед яких і Фаградальсф’ядль, — вулкани-туї. Це доволі рідкісне явище  у світі, адже утворилися такі гори у регіонах, де одночасно знаходяться льодовики та зони тектонічно-лавової активності. Туї не мають типового кратера — їхня верхівка пласка і утворилися вони близько 100 000 років тому під час останнього льодовикового періоду, коли лава пробивалася крізь товщі льоду.

Раніше Заборона розповідала про одне з найпотужніших вивержень підводного вулкана за останні роки, яке відбулось на півдні Тихого океану у Королівстві Тонга.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій