'
Читаєте зараз
Імпорт російського газу в ЄС зріс на 40% після вторгнення в Україну

Імпорт російського газу в ЄС зріс на 40% після вторгнення в Україну

Yevheniia Kostina

ЄС планує імпортувати рекордні обсяги зрідженого природного газу (ЗПГ, LPG) з Росії, попри те, що блок прагне відмовитися від російського викопного палива до 2027 року, пише Financial Times.

Більшість російських обсягів надходить від спільного підприємства «Ямал СПГ», контрольним пакетом якого володіє російська компанія «Новатек». Інші пакети акцій належать французькій TotalEnergies, китайській CNPC і китайському державному фонду. Підприємство звільняється від експортного мита, але підлягає сплаті податку на прибуток.

«Шокує, що країни ЄС так важко працювали, щоб відмовитися від транспортованого російського викопного газу лише для того, щоб замінити його еквівалентом. Немає значення, чи надходить це з трубопроводу, чи з човна — це все одно означає, що європейські компанії надсилають мільярди до військової скрині Путіна», — сказав аналітик неурядової організації Global Witness Джонатан Норонья-Гант.

Динаміка імпорту російського ЗПГ в ЄС. Інфографіка: FT на основі даних Global Witness, Kpler

Згідно з аналізом, за перші сім місяців 2023 року Бельгія та Іспанія були другим і третім за величиною покупцями російського ЗПГ після Китаю. Загалом імпорт охолодженого газу в ЄС зріс на 40% у період з січня по липень порівняно з тим самим періодом 2021 року, тобто до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Стрибок відбувається через низьку базу, оскільки ЄС не імпортував значні обсяги СПГ до війни в Україні через свою залежність від газу з Росії.

За даними Global Witness, вартість СПГ, імпортованого з січня по липень за цінами спотового ринку, склала 5.29 млрд євро.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій