'
Читаєте зараз
Інститут раку очолив ексрегіонал і друг Коломойського. Ця установа має мільярдні бюджети та постійно потрапляє в корупційні скандали

Інститут раку очолив ексрегіонал і друг Коломойського. Ця установа має мільярдні бюджети та постійно потрапляє в корупційні скандали

Hanna Belovolchenko
Інститут раку очолив ексрегіонал і друг Коломойського. Ця установа має мільярдні бюджети та постійно потрапляє в корупційні скандали

10 березня виконувачем обов’язків директора Національного інституту раку став Андрій Шипко — колишній «регіонал», якого олігарх Ігор Коломойський називав своїм другом. Шипко займався підкупом виборців, кнопкодавством, та голосував за «диктаторські закони» 2014 року. А його родина володіє фармацевтичними та будівельними компаніями й потрапляла в корупційні скандали. Заборона зібрала інформацію про нового очільника головного онкологічного лікувального закладу країни.


Депутатська діяльність

Уперше депутатом Андрій Шипко став у 2006 році разом із братами. Від «Партії регіонів» Андрій Шипко потрапив до обласної ради, де став заступником голови, а його брати — до міської.

У 2012-му Шипко став депутатом Верховної Ради від «Партії регіонів», а з 2014 року входив до Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я. Шипко був серед тих, хто голосував за диктаторські закони, які передбачали обмеження на проведення мітингів, обмеження роботи медіа, введення нових статей за екстремізм та ін.

У 2016-му він організував роботу «медичних потягів» у Дніпропетровській області — завдяки їм піарили партію «Відродження», до якої тоді належав депутат. Містами їздили великі трейлери, у яких працювала діагностична лабораторія, лікарі в умовних кабінетах тощо. У 2018 році через свою помічницю Шипко дарував дітям солодощі на День святого Миколая та під час відкриття різдвяної ялинки в кафедральному Спасо-Преображенському соборі в Нікополі. А у 2019-му подарував обладнання лікарні в Нікополі. Також Шипка тричі ловили на кнопкодавстві у Верховній Раді.

Медичний бізнес 

За освітою Андрій Шипко — педіатр. В дев’яності він три роки пропрацював лікарем у Дніпропетровській обласній дитячій лікарні. Рік керував мережею обласних комунальних аптек «Фармація». Щоправда, після цього він став депутатом облради від «Партії регіонів» і заступником Вілкула, а далі потрапив до Верховної Ради, де увійшов до Комітету з охорони здоров’я.

У 2013 році журналісти зафіксували нібито переписку Шипка з невідомим у залі Ради. Депутата просили вирішити питання з наданням ліцензії на медичну практику, а він сам, імовірно, назвав себе «куратором медицини». Продовження ця історія не мала.

В одному з інтерв’ю олігарх Ігор Коломойський назвав Андрія Шипка майбутнім міністром охорони здоров’я і своїм другом. У 2020-му Шипко був одним із восьми претендентів на посаду голови Національної служби здоров’я України. Але став єдиним, хто вибув після першого ж етапу — тестування.

Шипко, вочевидь, знайомий із великими гравцями фармацевтичного ринку. Наприклад, він був на відкритті нових потужностей заводів компанії «Інтерхім», яка випускає ліки в Україні. Директор цієї компанії Олександр Чумак був радником колишньої міністерки охорони здоров’я Зоряни Скалецької. На відкритті нового заводу компанії «Біофарма» він був у компанії тих же Чумака, Скалецької, а також Михайла Радуцького, який сьогодні є головою Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Дружина Шипка Ірина є в переліку засновників фірм «Медікофарм» та «Євро-Медсервіс».

Громадський діяч

Андрій Шипко є керівником Дніпропетровської обласної громадської організації «Православна академія медичних і психологічних наук в ім’я святого великомученика та цілителя Пантелеймона». Організація існує вже понад десять років, однак жодних згадок про її діяльність знайти не вдається. У неї немає сайту чи сторінки в соцмережах, а зареєстрована вона в житловому будинку.

Заснував «Православну академію» Шипко разом із Сергієм Орловим, нині — депутатом Дніпропетровської облради від Блоку Вілкула «Українська перспектива». Раніше — членом «Партії регіонів» і «Відродження». Дружина Орлова на президентських виборах 2019 року була довіреною особою кандидата від «Слуги народу» Володимира Зеленського в окрузі № 40.

Також Шипко разом із братами, дружиною та Орловим — серед засновників Міжнародної правозахисної громадської організації «Гельсінський інститут». Разом із ними в ній представники Дніпропетровської митниці, керівник організації «Центр богословських студій», син нардепа від «Партії регіонів», засновник будівельної групи та ще з десяток осіб із найрізноманітніших сфер діяльності.

Організація існує понад 12 років, однак згадок про її діяльність у мережі немає.

Сімейні справи

Родина Андрія Шипка має чимало бізнесів у сфері будівництва, нерухомості та торгівлі будматеріалами. Окрім бізнесу медичного та фармацевтичного спрямування, дружина нового очільника Інституту раку Ірина також є співвласницею «Дніпровського заводу будівельних матеріалів», будівельної компанії «Омегавектор», рекламної компанії «ДП-Інфо», яка ще два роки тому спеціалізувалася на будівництві, власницею «Студії дизайну» та інших. Те саме стосується і його братів Олександра та Олексія.

Члени родини Шипка потрапляли в корупційні скандали. Наприклад, фірма «Б.Е.С.Т.», співвласниками якої вони були, незаконно звела п’ятиповерхівку в історичному ареалі міста, хоча за документацією мала реконструювати одноповерхову будівлю. Також через фірми, дотичні до родини Шипків, незаконно продали дитячий садок.

Чим важливий Інститут раку

Національний інститут раку — головний онкологічний лікувальний заклад країни. Майже половина всіх онкопацієнтів лікується в ньому, адже вважається, що в установі працюють найкращі лікарі та є найкраще як на державний заклад обладнання. Бюджет Інституту на ліки й медикаменти становить 220 млн грн, 1,5 млрд грн цього року заклали на ремонт та оснащення приміщень.

Попри унікальність і важливість для онкопацієнтів в Україні, Інститут раку постійно потрапляє в скандали — здебільшого корупційні. У 2014 році йшлося про 43 випадки порушення закону. У 2019-му з’ясувалося, що в медустанові ліки закуповують безсистемно, через що постачі затримуються, а зі складів зникла техніка на 700 тисяч гривень. У 2020 році Інститут закуповував продукти за завищеними цінами.

Керівників, за яких траплялися скандальні епізоди, відстороняли від обов’язків, однак відповідальності ніхто з них так і не поніс. Більше про історію та роботу Національного інституту раку Заборона писала тут.

Офіційно Шипка призначили виконувачем обов’язків директора на засіданні вченої ради Інституту. Втім, нардепка від «Голосу» та членкиня Комітету Верховної Ради з питань здоров’я Ольга Стефанишина заявила, що зробили це з подачі міністра охорони здоров’я Максима Степанова. Вона пояснила свою думку тим, гроші Інституту є «ласим шматком» для міністра й через Шипка їх можна буде «освоїти».

10 березня благодійний фонд «Пацієнти України» засудив призначення Андрія Шипка на посаду виконувача обов’язків директора Інституту раку. Спільнота вимагає провести конкурс та призначити іншого очільника закладу за його результатами.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій