'
Читаєте зараз
Інженери створили найбезпечніший двигун для військових субмарин: у чому його особливість

Інженери створили найбезпечніший двигун для військових субмарин: у чому його особливість

Ilona Kivva
Автор:
  • Для руху підводних човнів використовуються атомні або електричні установки.
  • Водневі свинцево-кислотні акумулятори дуже небезпечні, бо діють завдяки токсичним речовинам і вкрай легкозаймисті.
  • Naval Group у 2020 році успішно випробувала LIB на надводному судні.

Французькі інженери представили прототип першого у світі літій-іонного двигуна (LIB) для військових підводних човнів. Вони забезпечують значно більшу кількість енергії, ніж стандартні воднево-свинцеві акумулятори. Головною перевагою є можливість заряджати їх під час перебування в морі. Це дозволить країнам виводити свої човни набагато далі і на довший термін без використання атомної енергії.

Заборона розповідає про новаційну розробку оборонної компанії з Франції.


LIB-акумулятори для субмарин: розробка Naval Group

Компанія, що спеціалізується на будівництві військово-морської оборони, розробила інноваційний літій-іонний акумулятор (LIB) для підводних човнів. Деталь представили на авторитетній виставці військово-морської техніки Euronaval 2022 у Парижі, пише Naval News.

«Кількість підводних човнів, які патрулюють Світовий океан, постійно зростає. Щоб захистити територіальні води, держави, які експлуатують підводні човни, стикаються з двома серйозними проблемами: дальністю дії та автономією — свободою дій. У цьому контексті двигун відіграє значну роль, але існуючі технології мають низку обмежень», — пояснили у виданні.

Для руху підводних човнів використовуються атомні або електричні установки. Електросистеми працюють у парі з дизельними генераторами, які використовуються для підзарядки. У більшості випадків це воднево-подібні свинцево-кислотні акумулятори (LAB), що становлять значний ризик для безпеки:

Читати більше новин в Telegram
  • в основі дії токсичні речовини;
  • високий ризик виникнення пожеж;
  • для досягнення 100% заряду LAB зарядка повинна відбуватися на березі, бо під час останнього етапу виділяється водень).

Літій-іонні батареї маю багато переваг у порівнянні з воднево-свинцевими:

  • забезпечують більшу енергію, тому дають підводним човнам більшу автономність під водою;
  • швидше заряджаються;
  • акумулятори LIB можна заряджати під час перебування в морі; 
  • мають більшу тактичну мобільність, адже кількість енергії, яку вони виробляють, однакова, незалежно від рівня заряду батареї.
Схематичне розміщення модулів LIB-двигуна на військовій субмарині. Інфографіка: Naval News

Naval Group ще у 2006 році почала працювати над проєктом LIB для субмарин. При розробці довелося врахувати низку факторів. Перш за все, потрібно було забезпечити хімічну внутрішню стабільність батареї. Також необхідно було розв’язати питання безпеки. Річ у тім, що хоч ризик водню усувається з LIB, але вірогідність пожежі залишається. Для виправлення інженери застосували багатошаровий принцип захисту. Було повністю змінено архітектуру підводної електричної мережі та систем зарядки, які відрізняються від тих, що розроблені для LAB.

У 2020 році компанія успішно випробувала систему на надводному човні, але прототип для субмарин станом на жовтень 2022 року ще не проходив тестування.

Раніше Заборона розповідала розроблений українськими інженерами бойовий безпілотний підводний човен Кронос. Це гібридна субмарина, яка працює виключно на електриці і може самостійно заряджатися під час руху.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій