'
Читаєте зараз
Іран покарали за дрони для Росії. Втім, це тільки початок

Іран покарали за дрони для Росії. Втім, це тільки початок

Ilona Kivva
Автор:
  • Причетні до виробництва і транспортування безпілотників з Ірану потрапили під санкції США на початку осені-2022. 
  • Вашингтон звинувачує Тегеран у порушенні резолюції ООН.
  • Обмеження щодо Ірану може запровадити і Європейський союз. 

США вже ввели санкції проти іранської компанії, причетної до передачі безпілотників Російській Федерації. Тепер і самому обвішаному санкціями Ірану загрожують покарання, адже країна порушила міжнародні домовленості, коли надала дрони росіянам.

Заборона розповідає про перспективу обмежень проти Тегерана через його військову підтримку Москви. 

Іранські дрони в Україні: санкції США

У вересні 2022 року США запровадили проти іранського постачальника послуг повітряного транспортування. Він був причетний до передачі іранських безпілотників у Росію для використання у війні проти України, повідомила пресслужба Мінфіну США.

«Тегеранська компанія Safiran Airport Services (Safiran) координувала російські військові рейси між Іраном і Росією, включно з тими, що пов’язані з транспортуванням іранських БПЛА, персоналу та відповідного обладнання з Ірану в РФ […] Росія робить дедалі відчайдушніший вибір, щоб продовжувати неспровоковану війну проти України, особливо в умовах наших безпрецедентних санкцій і експортного контролю», — зазначили у військовому відомстві.

Тоді ж США ввели обмеження проти трьох компаній та однієї особи, які були залучені до досліджень, розробки й виробництва іранських дронів. Ішлося про апарати, які потім були надані військовим Ірану — Корпусу вартових Ісламської революції.

Читати більше новин в Telegram

Резолюція ООН 2231: порушення угоди

Після атаки на українські обʼєкти 17 жовтня представник Держдепартаменту США Ведант Пател заявив, що постачанням апаратів в РФ Тегеран порушив резолюцію Ради Безпеки ООН 2231. Документ схвалив ядерну угоду 2015 року між Іраном і шістьма державами. 

Передбачалося, що діяльність Тегерана зі збагачення урану буде обмежено, щоб ускладнити для нього розробку ядерної зброї. Серед іншого Ірану було заборонено експорт і закупівлю передових військових систем, таких як безпілотники. В обмін на це було послаблено санкції щодо країни, пояснює Reuters

Через те, що Іран порушив домовленості, Вашингтон вводить нові обмеження щодо нього. «Іран розглядає можливість продажу ще більш руйнівної зброї для підтримки вторгнення […] Те, що ми будемо робити з цього моменту, ускладнить Ірану продаж цієї зброї. І ми разом з нашими партнерами в усьому регіоні протистоятимемо цій іранській загрозі», — сказала прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр.

Міністри закордонних справ Європейського Союзу також домовилися запровадити санкції проти Ірану через безпілотники. Однак блоку спершу необхідно зібрати більше доказів щодо застосування апаратів в Україні.

Раніше Заборона розповідала про причини збільшення російських атак безпілотниками. Попри шкоду цивільним обʼєктам, апарати не суттєво впливають на хід війни.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій