Ірландія ввела обмеження на виїзд для біженців з України: які правила

Ilona Kivva
Автор:
  • Країна надає тимчасовий захист українським тимчасовим переселенцям з лютого 2022 року. Статус передбачає практично всі ті ж права, що мають громадяни.
  • Оформити дозвіл на проживання можна одразу по приїзду в аеропорт, але пізніше потрібно буде також оформити спеціальний ідентифікаційний номер.
  • Департамент інтеграції Ірландії у жовтні-2023 скоротив строк, на який українці мають право залишати свої помешкання.

Українці, яким надали безплатне житло, раніше мали право виїжджати не більше, ніж на сім днів. Це правило стосувалося як внутрішніх, так і міжнародних поїздок. Уряд фактично скасував цей дозвіл, зменшивши кількість днів до нуля. Так, у разі навіть короткотривалої подорожі житло будуть одразу передавати іншим біженцям, але є винятки.

Заборона розповідає про нововведення в Ірландії

Статус захисту для українців в Ірландії: як отримати

Країна надає притулок тимчасовим переселенцям на підставі директиви Ради ЄС про тимчасовий захист. Він передбачає такі права:

  • можливість працевлаштування;
  • безплатне тимчасове житло;
  • виплата грошової допомоги;
  • доступ до медичної допомоги;
  • право для дітей навчатися у державних школа;
  • подорожувати без обмежень в межах держави.

По приїзду в країну насамперед потрібно отримати лист-дозвіл (так званий жовтий лист). Він видається в аеропортах Дублін чи Лімерик (якщо прибуваєте в інший аеропорт або поромом, необхідно звернутись в місцеву соціальну службу Іntreo). Документ фактично і є підтвердженням статусу захисту, адже дає право жити в Ірландії протягом року з можливістю продовжити дію статусу.

Також варто отримати номер PPSN, який видає Департамент соціального захисту. Це унікальний ідентифікаційний номер, який містить сім цифр та дві або три літери наприкінці. 

Читати більше новин в Telegram

Це аналог ідентифікаційного коду (ІПН), який дозволяє отримувати соціальні виплати, державні послуги, медичну допомогу та офіційно влаштовуватися на роботу. Одразу з заявкою на PPSN можна заповнити окрему форму на отримання соціальної допомоги.

Де зробити PPSN:

  • в аеропорту Дубліна по прильоту в країну;
  • у Дубліні, Корку, Лімерику — в центрах підтримки України;
  • в інших містах — у місцевих центрах або філіях Intreo.

Заявка на отримання номера подається особисто. З собою необхідно мати документ, що підтвердить ваше громадянство.

Поїздки на Різдво для біженців: рішення Департаменту інтеграції

Департамент інтеграції Ірландії у жовтні-2023 скоротив строк, на який українці мають право залишати свої помешкання. Причиною такого рішення стала критична нестача доступного житла для біженців, пише Extra.ie.

Так, раніше відправитися у поїздку можна було максимум на 7 днів, однак тепер цей дозвіл фактично анулювали, зменшивши кількість днів для подорожей до нуля.

«Зміна політики стосується як національних, так і міжнародних поїздок і є першою в серії майбутніх заходів, спрямованих на те, щоб зробити Ірландію менш привабливою для тих, хто тікає від війни в Україні. На практиці це означає, що біженці, які хочуть повернутися додому на Різдво або навіть подорожувати в межах Ірландії, можуть втратити надане державою житло», — пояснили у виданні.

Є кілька винятків: серед іншого, виїхати можна на особливих критичних обставин (медичні потреби чи інші особливі обставини, наприклад, тяжка хвороба у когось з родини). Для цього потрібно заздалегідь попередити Департамент інтеграції. Тоді помешкання можуть закріпити за людиною, але на обмежений строк. Деталі стосовно тривалості цих винятків мають бути уточнені до кінця листопада-2023, тож слідкуйте за оновленнями.

В інших ситуаціях соціальне житло буде передано комусь іншому і не обов’язково буде доступним, коли людина повернеться. Фактично йдеться про відмову від помешкання перед будь-якою поїздкою.

Важливо! В країні можуть ввести й інші зміни, які стосуються житла. Так, чиновники графства Керрі пропонують зробити державне помешкання платним. Йдеться про центри розміщення (готелі, пансіонати тощо), а також кімнати чи будинки, які безплатно надають місцеві. У другому випадку ірландцям покривають витрати на оренду та комунальні послуги. Тобто діє система, подібна до компенсації людям, що прихистили ВПО в Україні.

Раніше Заборона розповідала про нюанси пошуку житла в Польщі. Найбільш фінансово вигідним буде пошук помешкання через благодійну організацію, але взяти участь у програмі можуть не всі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій