Читаєте зараз
Із закордонним паспортом та без: як українцям продовжити тимчасовий захист у Чехії

Із закордонним паспортом та без: як українцям продовжити тимчасовий захист у Чехії

Ilona Kivva
Автор:
  • Після початку повномасштабного вторгнення чехи пускали українців не тільки за закордонними, а й за внутрішніми паспортами.
  • Країна офіційно продовжила термін законного перебування для українців до 2024 року, але за умови переоформлення документів.
  • Закордонний паспорт можна оформити через консульство, але треба обов’язково повідомити про це МВС Чехії.

Тимчасові переселенці з України до кінця березня 2023 року можуть подовжити дію тимчасового захисту в Чехії. Для цього потрібно пройти попередню реєстрацію на візит до відділень Міністерства внутрішніх справ, яка відбувається виключно онлайн. Заповнити спеціальну форму можуть навіть біженці, які не мають закордонного паспорта.

Заборона розповідає про процедуру продовження спеціального статусу для українців.


Як біженцям з України залишитися у Чехії у 2023 році: поради адвокатки

Сенат Чехії 12 грудня 2022 року ухвалив законопроєкт щодо продовження тимчасового захисту для українців до кінця березня 2024 року. Процедура не буде автоматичною, тож біженці, які отримали захист у 2022 році і хочуть залишитися у країні до 2024 року, повинні подати офіційний запит.

«Термін дії чинного тимчасового захисту закінчиться 31 березня 2023 року. Зареєструватися на продовження можна лише онлайн. Реєстрацію буде відкрито 30 січня і триватиме вона до 31 березня 2023 року. Весь процес буде безплатним», — пояснили у Міністерстві внутрішніх справ Чехії.

В онлайн-формі необхідно буде вказати ваше офіційне місце проживання в Чеській Республіці, а також особисті дані, в тому числі паспортні. 

Читати більше новин в Telegram

У законах про українських тимчасових переселенців Lex Ukrajina вказано, що для подовження захисту потрібно мати закордонний паспорт, однак багато біженців в’їхали за внутрішніми документами.

Є два варіанти дій у такому випадку: оформлення документа у Консульствах України або інший формат заповнення бланка реєстрації, каже адвокатка Оксана Різак.

Бажано таки отримати закордонний паспорт, але через велику кількість бажаючих термін його виготовлення може бути довшим, ніж період продовження тимчасового захисту.

«Чеське законодавство зобов’язує іноземців реєструвати будь-які зміни особистих даних. Тому інформацію про отримання закордонного документа ви повинні повідомити МВС Чехії через відділення міграційної політики (OAMP) за місцем проживання. Необхідно це зробити протягом трьох робочих днів від моменту отримання. Якщо плануєте отримати паспорт чи змінити адресу проживання найближчим часом, це необхідно зробити за тиждень до реєстрації на продовження захисту. Запас необхідний, аби зміни синхронізувались із реєстрами країни», — пояснила Різак.

Якщо ж часу на оформлення документа не вистачає, при заповненні онлайн-форми потрібно вказати, що ви не маєте паспорта. Те ж саме варто зробити тим, хто отримав закордонний документ у Чехії, але не повідомив про це OAMP.

Важливо! Вводити номер українського посвідчення особи не можна, бо його немає в реєстрі МВС Чехії, а отже заявку одразу відхилять. Також відмова буде, якщо ви оберете опцію «не маю паспорта», але перший захист отримували з ним.

Раніше Заборона розповідала про поправку до Lex Ukrajina, запропоновану Міністерством праці Чехії. Якщо документ ухвалять, з квітня 2023 року жити у центрах розміщення безплатно можна буде не більше 150 днів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій