'
Читаєте зараз
Ізраїль готує для України системи захисту від дронів: як це розвантажить ППО

Ізраїль готує для України системи захисту від дронів: як це розвантажить ППО

Ilona Kivva
Автор:
  • Дружня країна у лютому-2023 вперше за рік дозволила експорт та продаж зброї Україні.
  • Летальну техніку все ще заборонено продавати. Дозвіл поширюється тільки на засоби захисту від ворожих БПЛА.
  • Держава є однією з лідерок по виробництву дронів і систем для протидії їм. 

В арсеналі Ізраїлю є багато засобів для боротьби з безпілотними літальними апаратами. Вони вузьконаправлені й не допоможуть збивати ракети чи навіть великі безпілотники по типу американських Gray Eagle, але з іранськими шахедами цілком впораються. Деякі ізраїльські проєкти та технології під грифом секретності, однак і серед публічно відомих є вкрай сучасні та ефективні варіанти. Особливо корисними для українських захисників можуть бути три. 

Заборона розповідає про протидронні системи.


Комплекси боротьби з дронами: які є у Ізраїля

Уряд Ізраїля ще в середині лютого 2023 року схвалив експортні ліцензії для оборонних компаній. Вони дають можливість продавати ЗСУ системи протидії безпілотним літальним апаратам, пише Axios.

Ізраїль це одна з держав, яка активно підтримує Україну у гуманітарній сфері, але це перший випадок за рік повномасштабного вторгнення, коли він дозволив продаж та експорт озброєння.

Країна, як зазначають у Defense Express, є однією з лідерок у виробництві дронів та засобів боротьби з ними. Серед компаній, що тримали дозволи, є два чи не найбільші розробники БПЛА — компанії Elbit та Rafael. 

Читати більше новин в Telegram

Багато проєктів засекречені, але серед відомих можна виділити три найбільш сучасні та ефективні системи:

  • Drone Dome;
  • ReDrone;
  • Red Sky 2.

Drone Dome, ReDrone, Red Sky 2: характеристики

Drone Dome виготовляє одне з найбільших оборонних підприємств країни підприємство Rafael. Його основне призначення — захист від невеликих дронів, в основному розвідувальних. Зона дії — до трьох кілометрів.

Комплекс складається з засобів виявлення та придушення БПЛА, тобто це в основному радіолокаційні технології (РЕБ). Але є додаткові версії, де встановлені системи для фізичного знищення.

Знищення цілей відбувається двома способами:

  • станція РЕБ — блокує передачу телеметрії з дрона та ставить завади на сигнали супутникової навігації. Простіше кажучи, розвертає або валить БПЛА;
  • лазерний промінь — якраз та технологія, яка встановлюється додатково. Він фізично знищує безпілотники.

«Повна цифровізація всіх систем Drone Dome дозволяє мінімізувати швидкість реакції та працювати в автоматичному режимі та у єдиній інформсистемі з іншими засобами ППО у загальній системі автоматизованого управління військами», — кажуть експерти з озброєння.

ReDrone виготовляє компанія Elbit, основним профілем якої є саме БПЛА-системи. За принципом дії та характеристиками комплекс вкрай подібний до першої системи. Головна відмінність — відсутня можливість прямого знищення дронів.

Ще одна розробка підприємства — Red Sky 2. Комплекс складається з радара, оптико-тепловізійної системи, станції РЕБ, а також одразу двома засобами для фізичного знищення дронів:

  • артилерійський зенітний модуль з великокаліберним кулеметом та повною автоматизацією алгоритмів знищення цілі з мінімальною участю людині;
  • пускова з двома переносними зенітно-ракетними комплексами (ПЗРК): сумісна, серед іншого, зі Stinger, Mistral, Grom та Ігла.

Всі компоненти стандартно стаціонарні, але передбачена можливість переставити їх на шасі, тобто зробити пересувними.

Для ЗСУ, як зазначають аналітики, найкраще підійде техніка, що відповідає таким критеріям:

  1. наявна система фізичного знищення дронів;

«Необхідно розуміти місце у строю цих засобів. За першим сценарієм мова йде про захист тилових об’єктів від ударів таких дронів-камікадзе, як Shahed-131 та Shahed-136 [іранські БПЛА]. У цьому випадку наявність у комплексі лише засобів РЕБ не дозволить їх ефективне використання для протидії загрозі», — пояснили у Defense Express.

  1. мобільне шасі — у випадку використання у прифронтових районах високий демаскувальний фактор через випромінення перешкод, які можна помітити РЕБ. Шасі дозволить регулярно змінювати позицію, що підвищить живучість систем.

Тож найбільш ефективним та практичним видається саме Red Sky 2. Хоча будь-яка система буде вкрай корисною, адже допоможе:

  • зменшити навантаження на ППО — основну роботу по дронах виконуватимуть такі системи;
  • зменшує вірогідність викриття — у командуванні повітряних сил ЗСУ неодноразово заявляли, що ворог намагається виявити місця розташування комплексів ППО України. Для цього застосовують як фейкові пуски (РЕБ-хвилі), так і ракети, розвідувальні кулі та БПЛА. Тож комплекси частково знизять ризик виявлення.

Раніше Заборона розповідала про радянські безпілотники Ту-141 «Стриж», які ЗСУ могли перетворити на небезпечну для ворога зброю. Це доволі масивна далеколітна техніка, яка здатна переносити авіабомби.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій