Читаєте зараз
Кабмін ліквідував Фонд соцстрахування і низку виплат: це багато змінює

Кабмін ліквідував Фонд соцстрахування і низку виплат: це багато змінює

Ilona Kivva
Автор:
  • У вересні 2022 року Верховна Рада ухвалила закон, який дозволив припинити діяльність органу. Повноваження поклали на уряд.
  • Ліквідація мала допомогти скоротити видатки держави шляхом приєднання фонду до іншого органу.
  • Проти реорганізації виступали профільні відомства та Федерація профспілок України.

Кабінет міністрів України ліквідував Фонд соціального страхування, який займався виплатою коштів з непрацездатності, вагітності, лікарняних тощо. Його повноваження передадуть Пенсійному фонду України, однак низку важливих виплат було безповоротно скасовано.

Заборона розповідає про реорганізацію соцстраху. 


Чим займався Фонд соціального страхування

Фонд соціального страхування України — державний цільовий фонд, який був заснований у 2014 році, йдеться у офіційному статуті. 

Організація мала кілька основних повноважень:

  • керівництво та управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;
  • акумулювання страхових внесків та керуваннями ними;
  • матеріальне забезпечення застрахованих людей у разі страхових випадків: вагітність, втрата працездатності, смерть;
  • у зв’язку з настанням страхового випадку
  • медичне страхування (безплатні путівки на оздоровлення дітям, на підприємствах, лікарняні).

Ліквідація Фонду соцстраху в Україні 

Верховна Рада України 21 вересня 2022 року ухвалила закон №3663, щодо реорганізації соцстраху. Ініціативу підтримали 238 народних депутатів (з них 194 — «Слуга народу»). 

Читати більше новин в Telegram

Документ фактично передбачає повну ліквідацію органу, а його повноваження переходять до Пенсійного фонду України (ПФУ).

«Фактично це змінює систему управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, визначену чинним законодавством. Таким чином, функції соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання передадуть до Пенсійного фонду України і його територіальних органів», — пояснила адвокатка Тетяна Даниленко.

Закон також скасував низку страхових випадків, які раніше були передбачені для виплат, серед них:

  • право працівника на безплатне лікування та реабілітацію (коштом Фонду) у санаторно-курортних закладах (наприклад, у разі травм чи хвороби, отриманих на роботі);
  • грошова допомога, яка виплачується під час лікування у санітарно-курортних закладах;
  • допомога, яка виплачується особам з інвалідністю, що працюють на підприємствах;
  • повна компенсація втрати заробітної плати за період декретної відпустки  — надаватимуть тільки часткову;
  • зобов’язання оплачувати вартість придбаних протезів чи інших спецзасобів, якщо травма була отримана на роботі — перекладають на держбюджет;
  • обов’язок фінансувати витрати на медичну та соціальну допомогу: харчування, придбання ліків, спеціальний догляд, протезування тощо);
  • зобов’язання надавати застрахованим людям і членам їхніх сімей безоплатну допомогу з відновлення здоров’я та працездатності після перенесених захворювань/травм.

Повноваження припинити діяльність Фонду, згідно із законом, були покладені на Кабінет міністрів України. Уряд ухвалив відповідне рішення 27 грудня 2022 року. 

«Урядовим рішенням на виконання закону припиняємо діяльність Фонду соціального страхування, приєднуємо його до Пенсійного фонду України. Робимо механізм соціальної підтримки більш дієвим та ефективним. Планомірно скорочуємо зайві витрати держави», — заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Ліквідацію соцстраху категорично не підтримало Міністерство соціальної політики, ПФУ, Міністерство юстиції, а також Федерація профспілок України.

«Прийнятим законом передбачено лише право потерпілих на послуги відповідно до інших законодавчих актів. Наприклад, зазначено, що потерпілі  забезпечуються допоміжними засобами реабілітації, необхідними під час професійного навчання чи перекваліфікації. Проте незрозуміло, яким чином це буде забезпечено і в якому обсязі. Адже як передбачається, реалізація прийнятого закону зменшить видатки за рахунок коштів соціального страхування на 2-3 млрд грн у рік», — зазначили в ФПУ.

Раніше Заборона розповідала про скандальний наказ Державного агентства України з питань кіно, яким ліквідували найбільший український кіноархів Довженко-Центр.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій